Jak najlepiej zadbać o swoje eleganckie ubrania?

Eleganckie ubraniaUbrania na eleganckie okazje figurują w szafie u prawie każdego z nas. Jeśli chcesz cieszyć się ich dobrym stanem jak najdłużej, warto wiedzieć jak odpowiednio o nie dbać.

Podstawowe zasady dbania o ubrania

Poszczególne części garderoby mają różne zasady, jednak na samym początku warto przypomnieć sobie jak zadbać o wszystkie ubrania. Jeśli chcemy, żeby służyły nam jak najdłużej, należy:

  • prać i prasować w temperaturze odpowiedniej do informacji na metce
  • prać odzież nie za często (wtedy, kiedy naprawdę jest potrzeba)
  • prać bieliznę, rajstopy i inne delikatne ubrania ręcznie
  • układać odzież nie za ciasno w szafie
  • umieszczać w szafie woreczki zapachowe odstraszające mole
  • używać golarki na zmechaceniach
  • przechowywać ubrania w odpowiednim miejscu.

Stosując się do tych zasad przy poszczególnych częściach garderoby, zachowamy nasze ubrania w jak najlepszym stanie.

Jak pierzemy ubrania?

Przed przystąpieniem do prania naszych eleganckich ubrań warto posegregować je zwracając uwagę na rodzaj materiału i kolory. Często zdarza nam się pomieszać rzeczy jasne z ciemnymi, jednak należy pamiętać, że ubrania szybko się wtedy niszczą. Dobrze jest podzielić elementy odzieży na białe, kolorowe i czarne. Dzięki temu unikniemy zafarbowaniu np. ulubionych jasnych koszul. Z kolei ten kluczowy element eleganckiej garderoby wymaga szczególnej uwagi. Jak najlepiej zadbać o swoje koszule - dowiesz się tutaj! Pamiętajmy też, że wysokie temperatury zmniejszają żywotność wszystkich ubrań, więc unikajmy prania w gorącej wodzie.

Suszenie naszych ubrań

Po wypraniu ubrań nadchodzi czas na suszenie. Oto najważniejsze zasady, które warto zastosować:

  • koszule suszymy na osobnych wieszakach
  • nie zostawiamy kolorowych ubrań na słońcu - w cieplejsze dni warto rozwiesić pranie w cieniu, żeby uniknąć utraty intensywności kolorów od słońca

spinaczy używamy tylko w razie konieczności - wieszając ubrania na suszarce nie umieszczamy spinaczy w losowych miejscach. Najlepiej przypiąć je na szwach, aby uniknąć zagnieceń. Jeśli pranie suszymy w domu, nie musimy używać dodatkowego wsparcia.

Jak przechowywać ubrania?

Odpowiednie przechowywanie ubrań jest kluczem do zachowania ich dobrego stanu. Elegancka odzież i płaszcze (w tym te sezon owe) powinny być schowane do specjalnych futerałów. Dzięki takiej ochronie unikniemy zbierającego się kurzu i ewentualnych uszkodzeń mechanicznych. Koszule powinny być wieszane po jednej sztuce, żeby uniknąć zagnieceń. Ważna jest także kwestia samych wieszaków, które mogą powodować odkształcenia. Warto zaopatrzyć się w komplet dobrej jakości z zaokrąglonymi brzegami. W przypadku garniturów najlepiej wybierać grubsze wieszaki.

Zadbajmy o swoje garnitury

Garnitury to kluczowy element w garderobie męskiej, ale też damskiej. Zazwyczaj pierzemy je w pralni, chyba że producent wyraźnie pozwolił na pranie w domu. Wybieramy wtedy niskie temperatury (30 stopni) i program do delikatnych tkanin, a do pojemnika wlewamy płyn do prania ręcznego. Zanim oddasz garnitur do pralni, zwróć uwagę na zalecenia. W przypadku niepoprawnego odświeżania garnituru możesz spotkać się z deformacjami odzieży. Pranie chemiczne jest najbardziej inwazyjną metodą, więc warto unikać takich częstych zabiegów. Chcąc zadbać o garnitur w domu, warto zakupić specjalny wałek do czyszczenia, albo dedykowaną szczotkę z naturalnym włosiem. Jeśli posiadasz żelazko parowe, możesz użyć go w celu pozbycia się zagnieceń. Poza tym pozostaje jeszcze jedna, bardzo prosta opcja. Po całym dniu w pracy wywieś marynarkę i spodnie na świeżym powietrzu. Pozbędziesz się dzięki temu różnych nieprzyjemnych zapachów.

Komentarze