Jak medycyna estetyczna pomaga nam uporać się z kompleksami?

Medycyna estetycznaŻycie w ciągłym wstydzie, strachu i niezadowoleniu z siebie może doprowadzić do bardzo ciężkich sytuacji. Każdy chociaż raz w ciągu życia zmagał się z jakimś mankamentem wizerunkowym. Najczęściej takie zmagania przypadają na burzliwy okres dojrzewania, kiedy nasze ciało zmienia się szybko i nie zawsze w sposób, w jaki tego chcemy czy oczekiwaliśmy.

Jednak kompleksy towarzyszyć nam mogą również w dorosłości. Wiele kobiet zmaga się z rozstępami po porodzie, fałdkami na brzuchu czy zmarszczkami. Mężczyznom przeszkadza łysina czy blizny. Nie jesteśmy jednak skazani na życie z naszymi kompleksami.

Zrozum swoje ciało

Pierwszym krokiem do akceptacji jest zrozumienie. Świadomość tego, że nasze ciało zmienia się podczas życia i że wiele tych zmian jest naturalnych. Co prawda łatwiej powiedzieć, niż zrobić, ale warto włożyć pracę w samoakceptację i nauczyć się wyrozumiałości dla naszych ciał, które codziennie spełniają wiele istotnych funkcji dla naszego życia. Proces tak zwanego self love jest długą drogą, która nie kończy się nigdy. Bez tego jednak nie będziemy w stanie w zupełności siebie pokochać! A to przecież o to chodzi, by mieć wyrozumiałość dla naszych niedoskonałości, by nabyć świadomość, że nikt nie wygląda tak jak ludzie na rozkładówkach magazynów czy na Instagramie. Że każde ciało jest cudem, który należy szanować. I że czasem warto poprosić o pomoc.

Medycyna estetyczna przychodzi z pomocą

A w czym może nam pomóc medycyna estetyczna? Krąży wiele opinii na temat tego, że po wizycie w gabinecie lekarza wychodzi się z "plastikową twarzą". Że ingerencja lekarska często jest bardzo widoczna i przynosi efekt sztuczności. Że zabiegi medycyny estetycznej są zarezerwowane tylko dla gwiazd, a zwykły Kowalski nie ma po co się tam pokazywać. Realia są jednak zgoła inne!

Przede wszystkim warto zacząć od tego, że zabiegów medycyny estetycznej jest bardzo wiele i nie wszystkie z nich mają na celu widoczną zmianę wizerunku - niektóre służą przede wszystkim zdrowiu, pielęgnacji i profilaktyce. Są to na przykład mezoterapia czy wszelkie peelingi chemiczne, które owszem, pomagają w zniwelowaniu zmarszczek, jednak w dużej mierze skupiają się na poprawieniu kondycji naszej skóry.

Z kolei zabiegi, które mają na celu poprawę wizerunku również różnią się stopniami inwazyjności i wiele z nich daje wystarczające efekty już przy niewielkim działaniu lekarza. Nie musimy przy tym martwić się o efekt sztuczności, gdyż doświadczenie lekarza oraz odpowiednio dobrane metody minimalizują takie ryzyko.

Mitem jest również stwierdzenie, że zabiegi medycyny estetycznej są przywilejem najbogatszych. Choć wciąż nie najtańsze, stają się one coraz bardziej popularne. Najprostsze zabiegi mogą nas kosztować tyle samo, co wizyta u kosmetyczki! Korzystanie z tych zabiegów to forma pielęgnacji, dbania o siebie, więc jest jak najbardziej normalna. Zatem jeśli do zaakceptowania siebie w pełni potrzebujesz pomocy lekarza, nie ma się czego wstydzić!

Komentarze