Jak dobrać igły do szycia ręcznego i maszynowego?

Igła do szyciaDopasowanie odpowiednich igieł do szycia ręcznego oraz maszynowego jest niezwykle istotną kwestią w całym procesie. Dlatego warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także poznać podstawowe zasady doboru tych produktów.

Igły do szycia

Igły są niezbędnym elementem wyposażenia podczas szycia. Dlatego powinny charakteryzować się wysokim poziomem trwałości oraz wytrzymałości, aby nie łamały się podczas pracy. Wiele osób zastanawia się, jak dobrać igły do szycia maszynowego. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak rodzaj i grubość szytego materiału, a także planowany do uzyskania efekt, ponieważ są one najważniejsze. Im grubszy materiał, tym potrzebna jest większa igła, ale to tylko jedna ze wskazówek w doborze igieł do szycia.

Rodzaje igieł

W obecnych czasach w sprzedaży można znaleźć dość zróżnicowane rodzaje igieł przeznaczonych do szycia. Wśród nich można wymienić zarówno produkty do szycia maszynowego, jak i ręcznego. Igły z obu tych grup różnią się pomiędzy sobą pewnymi parametrami, dzięki którym realizowanie prac z ich wykorzystaniem staje się łatwiejsze. Wybrane produkty będą spełniać swoją funkcję, tylko jeśli będą w odpowiedni sposób dobrane oraz dostosowane do potrzeb, dlatego warto na ten aspekt zwrócić uwagę.

Oznaczenia na igłach

Wszystkie opakowania z igłami, które są aktualnie dostępne na rynku, mają pewne oznaczenia, dzięki którym możliwe jest określenie parametrów danego produktu. Oznaczenia obejmują takie elementy jak:

  • długość ostrza,
  • grubość kolby,
  • typ oraz rozmiar oczka.

Oprócz tego produkty powinno się wybierać zgodnie z ich przeznaczeniem, co również zawarte jest w stosownych oznaczeniach. Warto to uwzględnić podczas wyboru najlepszych akcesoriów do realizowanej pracy.

Rodzaj ostrza w igłach

Igły dostępne w sprzedaży różnią się między sobą również rodzajami ostrzy. Produkty ze względu na rodzaj ostrza dzielą się na następujące:

  • uniwersalne, które sprawdzą się zarówno w przypadkach grubszych, jak i cieńszych materiałów,
  • do stretchu, które będą odpowiednie do delikatnych tkanin,
  • do jerseyu, które są dość uniwersalne i sprawdzą się podczas szycia dresówki,
  • do jeansu, które mają dość ostro zakończone czubki i są ostre,
  • do skóry, które są w odpowiedni sposób wyprofilowane.

Igły do szycia ręcznego

Wiele osób zastanawia się również, jak dobrać igły do szycia ręcznego, które w obecnych czasach także cieszy się dość dużą popularnością. Do drobnych robótek ręcznych najczęściej są wykorzystywane dość cienkie igły. Mogą być wyposażone w większe ucho, co sprawi, że łatwiej będzie można nawlec na nie nawet grube nici oraz sznurki. Szycie ręczne jest bardzo przydatne, ponieważ umiejętność ta przydaje się podczas codziennych poprawek w przypadku wystąpienia problemów z odzieżą o różnym charakterze.

Grubość igły

Igły mogą się między sobą różnić również takim aspektem jak grubość. Grubość poszczególnych produktów ma dość duże znaczenie w całym procesie szycia, ponieważ najczęściej dobrze dobrana igła jest gwarancją jego powodzenia.

Im grubszy materiał się szyje, tym grubsze akcesoria będą potrzebne, co warto wziąć pod uwagę podczas wyboru. W przypadku takich materiałów jak jeans lub stretch przydatne będą najgrubsze igły. Natomiast do szycia jedwabiu oraz innych delikatnych materiałów sprawdzą się wyroby nieco cieńsze. Dlatego tak istotnym aspektem jest odpowiednie dopasowanie produktów do rodzaju szytego materiału.

Igła z kulką

W sprzedaży można również znaleźć specjalne igły z kulką. Są one najczęściej stosowane do w celu zapobiegania przepuszczaniu ściegów oraz wykorzystuje się je do szycia takich materiałów jak dzianiny, a także różnego rodzaju tkaniny elastyczne, na przykład minky. Dzięki wykorzystaniu igieł zakończonych kulką możliwe jest chronienie szytych tkanin przed zniszczeniem oraz uszkodzeniami, co warto uwzględnić w całym procesie szycia.

Łamanie się igieł

Odpowiednie dopasowanie igły do szytych materiałów w dużej mierze może zapobiegać ich łamaniu się podczas pracy, co jest niezwykle istotnym aspektem. Oprócz tego łamanie akcesoriów może być również spowodowane nieprawidłowym ich zamontowaniem w maszynie, a także zastosowaniem wyrobu o nieprawidłowych parametrach jakościowych.

Partnerem artykułu jest sklep Pasmanteria Pasja, oferujący różnego rodzaju igły do maszyn i do szycia ręcznego.

Komentarze