Jak dbać o parkiet drewniany, by zachował trwałość przez lata?

CyklinowanieOdpowiednio pielęgnowany parkiet drewniany może zachować swoje właściwości oraz piękny wygląd przez wiele lat. Na co warto zwrócić uwagę zarówno przy jego użytkowaniu, jak i czyszczeniu lub impregnowaniu?

Ochrona parkietu przez zarysowaniami

Dbałość o drewniany parkiet zaczyna się na etapie właściwej eksploatacji powierzchni. Należy zachować ostrożność na przykład przy przesuwaniu mebli, a nawet przy chodzeniu po parkiecie. Drewno, jako naturalny surowiec, pod wpływem zmiany temperatury oraz poziomu wilgotności "pracuje", czyli kurczy się i rozszerza. Nawet małe zarysowania lub szczeliny mogą wpłynąć na gorszy wygląd podłogi, a także pozbawić jej warstwy, która powinna chronić drewno przed wilgocią.

Wśród czynności, które mogą szkodzić parkietowi drewnianemu, jest między innymi chodzenie po podłodze w butach o twardej podeszwie. Często popełnianym błędem jest również bagatelizowanie małych zanieczyszczeń na podłodze, takich jak np. ziarenka piasku. Piasek, ze względu na swoją twardość, może powodować zarówno mniejsze, jak i większe rysy oraz wgniecenia.

By tego uniknąć, należy dbać o:

  • częste zamiatanie lub odkurzanie drewnianego parkietu,
  • zmianę obuwia na domowe,
  • stosowanie wycieraczek,
  • podklejanie nóżek mebli grubym filcem.

Parkiety drewniane a kontakt z wodą i wilgocią

Naturalne drewno nie lubi wody ani wilgoci. Powierzchnię należy zatem czyścić na sucho bądź wyłącznie delikatnie zwilżonym mopem, przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na to, by parkiet drewniany w miarę szybko wysechł. Warto pamiętać też o tym, że nadmierna wilgotność powietrza może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów w drewnianych powierzchniach. Z kolei zbyt suche powietrze często przyczynia się do powstawania nieestetycznych szczelin w parkiecie.

Optymalnymi warunkami dla parkietów drewnianych jest:

  • temperatura: od 17 do 24°C
  • wilgotność: od 45 do 60%

Cyklinowanie i olejowanie parkietu drewnianego

Podstawowa dbałość o parkiet drewniany czasami nie jest wystarczająca. Warto zainwestować również w specjalistyczne zabiegi pielęgnacyjne, takie jak cyklinowanie oraz olejowanie parkietu.

Cyklinowanie to inaczej szlifowanie wierzchniej i zniszczonej warstwy parkietu przy pomocy specjalnej maszyny szlifującej. Dzięki takiemu zabiegowi można usunąć nierówności, plamy i odbarwienia. Do renowacji parkietu poprzez cyklinowanie warto zatrudnić specjalistów, którzy wykonają usługę sprawnie i profesjonalnie, gwarantując efekt na wiele lat.

Zabiegiem pielęgnacyjnym, który można z kolei wykonać samodzielnie, jest olejowanie parkietu. Pod wpływem tej czynności barwa drewna staje się głębsza, a usłojenie wyraźniejsze. Celem impregnacji drewna jest zabezpieczenie parkietu przed działaniem wilgoci i wzmocnienie materiału od środka.

Dbałość o stan parkietu i cykliczne zabiegi pielęgnacyjne z pewnością pomogą w zachowaniu wyjątkowego wyglądu oraz funkcjonalności każdej powierzchni.

Komentarze