Jak dbać o namiętność, bliskość i zaangażowanie w związku?

Szczęśliwy związekBycie w związku jest pracą: to stałe dbanie o relację, o wiele nawzajem. Związek zmienia się, my się zmieniamy, ale nie powinno zmieniać się jedno: nasze uczucie. Jak dbać o to, co najważniejsze w każdym związku: bliskość miedzy partnerami, ich zaangażowanie w relację oraz namiętność, która nas połączyła?

Jak rozbudzić w związku namiętność?

Namiętność pojawia się na początku związku - jest wtedy bardzo silna, obejmuje wręcz obsesję na punkcie ukochanej osoby, czujemy silne podniecenie, ukochana osoba bardzo się nam podoba, chcemy stale z nią przebywać. W miarę rozkwitu uczucia namiętność może słabnąć, zbliżamy się do siebie, ale zmieniają się nasze priorytety, zaczynamy się poznawać, planować wspólną przyszłość. Jak pracować nad tym, aby namiętność nie wygasła lub rozbudzić ją na nowo po kryzysie? Poniżej 5 ciekawych wskazówek.

Jak dbać o namiętność w związku

1. Dbajcie o urozmaicenia w Waszym życiu
Gdy związek przechodzi w kolejne fazy, mijają miesiące, lata… w nasze życie zaczyna wkradać się rutyna. Może być ona bardzo szkodliwa dla relacji, sprawia bowiem, ze wszystko powszednieje, staje się nudne, codzienne, przewidywalne… Jeśli czujesz, że w Waszej relacji brakuje ognia namiętności, a rutyna zaczyna Was przytłaczać, zadbaj o to, by Wasze życie było bardziej urozmaicone. Róbcie sobie nawzajem niespodzianki, wyjedzcie na spontaniczny urlop, zróbcie coś, co zaburzy nieco Waszą codzienność ale i ją odmieni.

2. Walczcie z nudą, rutyną, zniechęceniem
Kontynuacja poprzedniej porady, ale dotyczy nieco szerzej Waszego codziennego życia. Jeśli rutyna wkradła się w nie już na dobre, zadbajcie o to, aby codziennie robić coś inaczej. Możecie zrobić w mieszkaniu małe przemeblowanie, zjeść raz w tygodniu obiad na mieście, wyjechać nad morze zimą zamiast latem. To wszystko może sprawić, że na nowo zaczniecie cieszyć się życiem i sobą nawzajem.

3. Spędzajcie czas razem ale i osobno
W związku ważna jest zarówno bliskość, jak i samodzielność i wolność jednostki. Dbajcie więc o to, aby spędzać czas razem ale i osobno. Róbcie coś razem, wyjeżdżajcie na wycieczki, dzielcie swoje pasje, cieszcie się sobą, co Was do siebie zbliży ale i znajdźcie czas dla siebie, na swoje hobby, dla swoich znajomych. Zatęsknijcie za sobą, co pomoże Wam rozpalić namiętność w Waszym związku.

4. Nie zapomnijcie o dobrych wspomnieniach
Jeśli Wasz związek spowszedniał, przypomnijcie sobie Wasze romantyczne początki. Przeglądajcie zdjęcia, wspominajcie wyjazdy, przeżycia, emocje. Rozmawiajcie o tym, słuchajcie piosenek, jakie Wam wtedy towarzyszyły. Wspomnienia doskonale odnawiają emocje, w tym namiętność, która Was połączyła.

5. Dbajcie o Wasze życie seksualne
Namiętność jest nierozerwalnie związana z seksem, a życie seksualne to z pewnością ważny aspekt Waszego związku. Zbliżenia intymne umacniają więź, cementują związek, są dowodem uczucia, zaufania i wierności wobec partnera. Dbajcie o to, aby Wasze życie seksualne było udane i satysfakcjonujące dla obu stron, nie wstydźcie się rozmawiać o swoich pragnieniach, potrzebach, fantazjach ale i obawach z nim związanych, np. w kwestiach związanych z antykoncepcją czy posiadaniem dziecka.

Jak budować bliskość w związku?

Kolejny, niezwykle istotny aspekt każdego związku, który pojawia się nieco później niż namiętność - to bliskość. Obejmuje ona zażyłość partnerów oraz ich oddanie, wzajemny szacunek, zaufanie oraz szczerość wobec siebie. Jak budować w związku bliskość i dbać o to, abyśmy zawsze byli dla siebie najważniejsi i mogli na siebie liczyć? Poniżej kilka wskazówek dla par z różnym stażem.

Jak dbać o bliskość w związku

1. Bądźcie dla siebie najlepszymi przyjaciółmi
Wiele związków zaczyna się od przyjaźni. Bez względu na to, czy z Waszym było tak samo, dbajcie o to, aby być dla siebie przede wszystkim najlepszymi przyjaciółmi, aby móc na siebie liczyć w każdej sytuacji. Poza byciem kochankami, bądźcie partnerami.

2. Pamiętajcie o szczerych rozmowach
W związku nie ma nic cenniejszego, niż szczera rozmowa. Jeśli chcecie budować bliskość lub dbać o nią na kolejnych etapach związku, pamiętajcie o tych rozmowach: aby ich nie zabrakło. Każdy z nas jest zabiegany, zajęty, zmęczony, może mieć zły humor… Pamiętajcie jednak o mocy rozmowy, o tym, jak wiele daje nam porozmawianie z bliską osobą, wyjaśnienie sobie wszelkich nieporozumień. Rozmowa to także doskonała okazja do wyjaśnienia swoich potrzeb i oczekiwań.

3. Troszczcie się o siebie i wspierajcie
Bliskość to także troska o drugiego człowieka oraz wsparcie zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. Dbajcie, aby w Waszym związku nie zabrakło tych dwóch aspektów. Troszczcie się o siebie nawzajem, okazujcie sobie wsparcie, bądźcie blisko w dobrych i złych chwilach.

4. Miejcie swoje gesty czułości
W każdej relacji, a tym bardziej w związku romantycznym, bardzo ważne jest okazywanie sobie czułości. Miejcie swoje, wyjątkowe gesty czułości, swoje rytuały, powiedzonka, np. buziak na pożegnanie w czoło, słodkie przezwiska, możecie nawet wymyśleć swoje rytuały w łóżku, które będą odzwierciedleniem Waszego uczucia. To wszystko cementuje związek i sprawia, że jesteście sobie jeszcze bliżsi.

5. Dbajcie o to, aby Wasz związek opierał się na szacunku, zaufaniu i szczerości
I na koniec bardzo ważna rada: dbajcie, aby Wasz związek opierał się na trzech filarach, a mianowicie: okazywanym sobie wzajemnym szacunku, zaufaniem do siebie oraz bezwzględnej szczerości.

Jak dbać o zaangażowanie partnerów w związek?

Kolejna kwestia to zaangażowanie w związek, czyli chęć obojga partnerów do bycia razem i tworzenia wspólnej, pięknej przyszłości. Jak dbać o zaangażowanie partnerów, aby każdego dnia chciało się nam obojgu dalej pisać wspólną historię?

Jak dbać o zaangażowanie w związku

1. Podejmujcie wszystkie decyzje wspólnie
Jeśli chcecie dbać o Wasze zaangażowanie w związek, dbajcie o niego tak samo mocno: wszystkie decyzję podejmujcie wspólnie, od kupna obrazu do sypialni, przez remont kuchni, aż po decyzje w sprawie ślubu czy posiadania dziecka. Będąc w związku tworzycie wspólną historię.

2. Róbcie plany na przyszłość, które dotyczą Waszego związku
Jeśli myślicie o sobie, swoim związku poważnie, róbcie plany na przyszłość. Zacznijcie od tych nieśmiałych: wyjazd na obiad do rodziców jednej ze stron, impreza w klubie, domówka dla znajomych, wspólny wyjazd na wakacje. Następnie przejdźcie do tych poważniejszych: wspólne zamieszkanie, wybór nowych mebli do salonu. Na koniec zostawcie te poważne: ślub, dzieci, budowa domu na kredyt, nowy samochód. Zobaczycie, jak cudownie jest planować i móc te marzenie realizować: najważniejsze, że razem.

3. Formujcie swoje oczekiwania wobec związku
Każdy z nas wstępując w związek z drugą osobą ma co do tej relacji jakieś oczekiwania. Warto, abyśmy umieli je sformułować i określić, czego pragniemy w związku, czego oczekujemy od tej relacji. Rozmawiajcie o swoich potrzebach i pragnieniach, mówcie, czego Wam brakuje w związku i jak chcielibyście, aby się rozwijał.

4. Dbajcie o to, aby brać ale i dawać
Związek to sztuka dawania i brania. Warto dbać o to, aby w Waszej relacji występowały oba te aspekty, aby i dawać z siebie dla drugiej osoby ale i brać to, co od nie otrzymujemy. Warto w tym momencie zastanowić się, czy żadna ze stron nie postępuje nazbyt egoistycznie, a druga nie jest pokrzywdzona lub też zbyt uległa. Warto popracować nad swoją asertywnością i nie pozwolić się wykorzystywać, nawet w imię miłości. W związku każda ze stron powinna być się bezpieczna, akceptowana i kochana taką, jaka jest.

5. Rozmawiajcie o swoich obawach, dotyczących związku
W kwestii wspomnianego wyżej bezpieczeństwa: każdy z nas czegoś się obawia, jeśli chodzi o związek. Warto o tych lękach i niepokojach rozmawiać i to tak często, jak jest to potrzebne. Nie bójmy się mówić o swoich obawach, nie oznacza to niczego złego dla związku, ale świadczy o tym, że mamy do drugiej osoby zaufanie i chcemy pracować nad relacją.

Wprowadźcie w życie powyższe rady i dbajcie o swój związek każdego dnia, a będziecie codziennie cieszyć się tym, co udało się Wam zbudować, co budujecie i co jeszcze razem wspaniałego możecie stworzyć.

Komentarze