Jak czyścić meble tapicerowane - 5 najczęstszych zabrudzeń

Tapicerowana kanapa - mebelPojawienie się plamy na ulubionych meblach, a w szczególności tych tapicerowanych to bolączka, z którą spotyka się każdy z nas. Każda rada dotycząca ich usunięcia jest wtedy na wagę złota. Poniżej przedstawione zostały sposoby na usunięcie kilku tych najbardziej popularnych zanieczyszczeń.

Plamy po kawie i herbacie na meblach tapicerowanych

Usunięcie niechcianej plamy z mebli tapicerowanych nie raz spędzało sen z powiek ich właścicielom. Nikt nie przepada za momentem, kiedy na naszej ulubionej sofie, pojawia się niechciana plama, psująca cały jej wygląd. Niestety jest ona nieunikniona, ponieważ meble oprócz pięknego przystrojenia naszego wnętrza są przede wszystkim przeznaczone do jego użytkowania. A to nieuchronnie wiąże się z pojawieniem zabrudzeń i niechcianych plam na tapicerce. Jednak nie wszystko stracone. Warto poznać kilka sposobów na usuwanie różnego typu zabrudzeń. Jest to problem, przed którym z pewnością stanie niejednej miłośnik kawy lub herbaty. W przypadku rozlania napoju, ważny jest czas, w jakim zareagujemy. Dlatego w takim wypadku, jak najszybciej przystąpmy do sprzątania naszej tapicerki. W tym celu możemy sięgnąć po roztwór białego octu i zimnej wody, po chwili go mieszamy, nakładamy na gąbkę i lekko pocieramy plamę, aż zniknie. Co ważne, nie tylko octem możemy wywabiać niechciane zabrudzenia. Naszym kolejnym sprzymierzeńcem jest soda oczyszczona. Jej niewielką ilość nakładamy na wcześniej zwilżoną ściereczkę i wycieramy plamę do momentu jej całkowitego usunięcia. Tutaj najbardziej liczy się czas i szybkość usunięcia zabrudzenia, tak aby nasza tapicerka w dalszym ciągu wyglądała, jak nowa.

Problematyczna czekolada na meblach tapicerowanych

Z tego typu zabrudzeniami najczęściej borykają się rodzice.Niestety, małe łasuchy nie zawsze chcą usiedzieć w miejscu, a ich ogromna energia może sprawić , że zyskamy wiele dodatkowych plam z czekolady na meblach tapicerowanych. Jak poradzić sobie z takim zabrudzeniem?

  • Przede wszystkim usuwamy nadmiar czekolady z tapicerki. Należy wykonywać to bardzo ostrożnie, tak aby nieopatrznie nie zwiększyć jej powierzchni.
  • Pamiętajmy o tym, że plamy możemy wywabić tylko i wyłącznie z mokrej tapicerki.
  • Następnie z dwóch szklanek chłodnej wody z dodatkiem jednej łyżki płynu do mycia naczyń tworzymy roztwór. Za pomocą gąbki przecieramy plamę przygotowanym specyfikiem i przykładamy na wszystko białą szmatkę.
  • Czekamy, aż płyn zostanie zupełnie wchłonięty przez ściereczkę.

Czynności tego typu powtarzamy tak długo, aż zabrudzenie zupełnie nie zniknie z tapicerki. Kiedy już niechciana plama opuści powierzchnię naszej tapicerki, przecieramy czyszczone miejsce czystą wodą i osuszamy je za pomocą innej szmatki, aby usunąć resztki środka czyszczącego z naszego mebla.

Czerwona plama z wina na meblach tapicerowanych

Plamy po czerwonym winie to temat bardziej złożony. Przede wszystkim błędem jest sypanie soli na powstałe zabrudzenie i należy tego unikać. Jeśli niechciana, czerwona plama pojawiła się już na naszej ulubionej tapicerce, trzeba podjąć kilka następujących kroków. Po pierwsze udajemy się po bezbarwny, papierowy ręcznik i przykładamy go na całą powierzchnię naszej plamy. Kolejnym krokiem jest usunięcie plamy ściereczką nasączoną wodą destylowaną. Następnie przygotowujemy roztwór letniej wody i delikatnego detergentu. W momencie, kiedy plama jest wyjątkowo trudna, dobrym pomocnikiem będą dla nas pianka do golenia lub płyn do mycia szyb. Wybierając piankę bardzo istotne jest to, aby nie zawierała ona w swoim składzie mentolu.

Niepożądana plama z soku owocowego na meblach tapicerowanych i jak ją usunąć?

Rozlany sok na meblach tapicerowanych może zdarzyć się każdemu z nas. By pozbyć się plamy z soku, do zabrudzonej tapicerki przyciskamy lekko biały ręcznik w celu wchłonięcia płynu. Następnie niechciany ślad po soku owocowym przecieramy delikatnie czystą ściereczką nasączoną letnią wodą w kolejności od brzegów plamy aż do środka. Kolejnym krokiem jest przygotowanie roztworu soli kuchennej składającego się z łyżeczki soli kuchennej na pół litra wody destylowanej i wyczyszczenie nim powstałej plamy. Jeśli zabrudzenie wymaga od nas większego zaangażowania, to należy do walki z nią użyć wody destylowanej z octem. Wykonujemy to ostrożnie, robiąc wcześniej odpowiednią próbę, aby nieumyślnie nie zepsuć naszej tapicerki przygotowanym przez nas roztworem.

Trudne zanieczyszczenia do usunięcia z coca-coli na meblach tapicerowanych

Coca-cola podobnie jak sok jest często obecnym napojem na naszych stołach. Nietrudno zatem i o powstałą z niej plamę. Podobnie jak w powyższych przypadkach liczy się wtedy szybka reakcja. Przede wszystkim suszymy tapicerkę przykładając do niej papierowy ręcznik, aby wchłonął on niepotrzebny płyn. Niechciane zabrudzenia po coca-coli usunie letni roztwór składający się z delikatniejszego detergentu i destylowanej wody. Do usunięcia trudniejszych zabrudzeń na tapicerce warto użyć mocniejszego alkoholu, jednak należy wykonać wcześniej odpowiednią próbę, tak by nie zaszkodzić materiałowi.

Autorem artykułu jest MEBLES Sarapata.

Komentarze