Irygator do zębów - czy poprawia zdrowie dziąseł?

Irygator do zębówKażdy z nas chce dbać jak najlepiej o swoje zęby i dziąsła. Obecnie stomatologia jak i akcesoria do higieny jamy ustnej bardzo się rozwinęły, dzięki czemu możemy korzystać z różnych udogodnień, które bez większego wysiłku pomagają utrzymać zęby i dziąsła w jak najlepszym stanie.

Co to jest irygator?

Jednym z urządzeń, które znakomicie wpływa na zdrowie i kondycję całej jamy ustnej jest irygator do zębów. To urządzenie dba o higienę najtrudniej dostępnych miejsca w jamie ustnej oraz pielęgnuje dziąsła. Irygator wytwarza wąski strumień wody pod ciśnieniem. Dzięki temu skutecznie pozbywa się płytki nazębnej i bakterii szczególnie z przestrzeni międzyzębowych, z obszarów poniżej i wzdłuż linii dziąseł. To przydatne urządzenie, które pomoże Ci w codziennym myciu zębów. Warto zaznaczyć, że dla wielu osób irygator jest łatwiejszy w użyciu niż nić dentystyczna czy szczoteczka międzyzębowa. Dodatkowo z pomocą irygatora możemy dotrzeć do głębiej położonych miejsc w jamie ustnej, do których nie mają dostępu manualne akcesoria do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

Czy każdy może używać irygatora?

Irygator powinny stosować wszystkie osoby, którym zależy na zdrowym uśmiechu. Ale czy zawsze poprawia stan naszych dziąseł? To pytanie zadają sobie szczególnie osoby z problemami dziąsłowymi. Stomatolodzy zalecają używanie irygatora osobom z chorobami dziąseł i częstymi stanami zapalnymi. Liczne badania naukowe potwierdzają korzystne działanie tego urządzenia na poprawę kondycji dziąseł. Irygator bowiem zmniejsza stan zapalny, krwawienie oraz liczbę patogennych bakterii, odpowiedzialnych za groźne choroby przyzębia. Jego używania zauważalnie poprawia efekty leczenia u osób, które zmagają się już z chorobami dziąseł. Z irygatora mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Jednak zaleca się, aby dzieci stosowały irygator w obecności rodziców.

Jakie są rodzaje irygatora?

Irygator staje się coraz popularniejszym urządzeniem, dlatego można go dostać w różnych wariantach. Każdy znajdzie więc coś dla siebie. Ciekawą propozycję irygatorów do zębów można znaleźć w sklepie z artykułami do higieny jamy ustnej shop-dent https://www.shop-dent.pl/pl/menu/irygatory-do-zebow-160.html Znajdziemy tam między innymi takie irygatory jak:

  • Bezprzewodowe lub zasilane bateriami: są one idealne, gdy chcemy mieć przenośny irygator. Zazwyczaj jest on o smukłej budowie i świetnie nadaje się do każdej podróży. Wyposażony jest w kilka trybów pracy o różnej wartości ciśnienia.
  • Stacjonarne: są to już większe urządzenia, które wymagają łatwego dostępu do umywalki i gniazdka. Muszą być one umieszczone na płaskiej powierzchni. Ich zaletą jest duży pojemnik na wodę oraz szeroki zakres regulacji ciśnienia wody.

Jak używać irygatora?

Stosowanie tego urządzenia jest bardzo proste. Końcówkę irygatora należy umieścić na bazie, a następnie napełnić wodą zbiornik o temperaturze, która nie przekracza 40°C. W kolejnym kroku należy wybrać odpowiedni tryb pracy lub wartość ciśnienia wody. Większość modeli posiada wygodną regulację siły strumienia wody, na przykład irygatory stacjonarne posiadają pokrętło z kilkustopniową regulacją, z kolei bezprzewodowe irygatory wyposażone są w tryby pracy różniące się ciśnieniem wody. W następnym kroku należy końcówkę dyszy skierować pod kątem 90 stopni blisko linii dziąseł. Należy pamiętać, że usta muszą być rozchylone, by woda mogła mieć swobodny przepływ. Podczas irygacji można się lekko pochylić, aby woda z ust mogła swobodnie spływać do umywalki. Ostatnim krokiem jest naciśnięcie przycisku startu. Strumień wody należy kierować między przestrzenie zębowe oraz nad linię dziąseł. W każdym miejscu należy na chwilę się zatrzymać, aby strumień wody mógł oczyścić dany obszar. Tak dokładne czyszczenie zapewni nam zdrowy i piękny uśmiech.

Warto też pamiętać, że gdy mamy aparat ortodontyczny, czy korony, to trzeba dłuższą chwilę poświęcić na wyczyszczenie całej jamy ustnej. Gdy już chcemy zakończyć zabieg, to wyłączamy irygator. Można także wymienić końcówkę na inną. Kiedy już zabieg irygacji zostanie wykonany, musimy opróżnić zbiornik z wodą i wytrzeć urządzenie suchą szmatką.

Czy można irygator napełnić czymś innym poza wodą?

Wiele osób zastanawia się nad możliwością napełnienia irygatora na przykład różnymi płynami do higieny jamy ustnej, które są powszechnie dostępne w sklepach. Nie jest to jednak zalecane, gdyż płyny do płukania jamy ustnej mogą zawierać różne składniki, które mogą przyczynić się do uszkodzenia samego urządzenia. Dlatego zaleca się, aby do irygatora używać tylko zwykłej, najlepiej przegotowanej lub filtrowanej wody. Wtedy będziemy mieć pewność, że irygacja przebiegnie pomyślnie, a nasze urządzenie nie zepsuje się podczas użytkowania i będzie nam służyć przez lata. Po skończonej irygacji można wypłukać jamę ustną płynem. W ten sposób w pełni wykorzystamy potencjał składników aktywnych płynu do płukania ust.

Irygator jest urządzeniem, które powinno być w każdej łazience. W prosty sposób pozwoli nam osiągnąć zdrowy i piękny uśmiech. Poprawi także stan naszych dziąseł.

Komentarze