Hygge - czym jest? Duńska filozofia szczęścia hygge

Filozofia hyggeW języku polskim nie ma odpowiednika dla tego słowa. W języku norweskim za to oznacza "dobre samopoczucie". To zapoczątkowało stworzenie filozofii szczęścia w sąsiednim kraju, a dokładniej niewielkiej Danii. Jakie są zasady filozofii hygge i dlaczego duńska koncepcja życiowego spełnienia jest dziś popularna na całym świecie?

Początki hygge

Trudno jednoznacznie określić kiedy i jak narodziło się hygge. Datuje się, że pierwsze publikacje na ten temat pojawiły się w 2016 roku, czyli stosunkowo niedawno. Już w 2017 roku hygge stało się prawdziwym przebojem w Stanach Zjednoczonych. Pod koniec 2016 wydana została bowiem książka "Hygge. Klucz do szczęścia", która do dziś jest topowym poradnikiem na temat stylu życia na całym świecie.

Co oznacza hygge? - hygge w życiu codziennym

Co jest hygge? Na pewno to, co dostarcza nam pozytywnych emocji, zapewnia odpowiednią atmosferę i klimat. Hygge jest:

  • koncentrowaniem się na konkretnych emocjach: radości, miłości, przyjaźni;
  • celebrowaniem małych rzeczy, które dają nam poczucie szczęścia;
  • tworzeniem rytuałów, które regulują naszą codzienność;
  • spędzaniem przyjemnego czasu z najbliższymi ale i samym sobą;
  • robieniem tego, co daje nam radość i sprawia, że czujemy się spełnieni;
  • byciem wdzięcznym za to, co mamy.

Brzmi świetnie, jest synonimem spokoju i życiowego szczęścia? Otóż to. Hygge ma nas przybliżać do szczęścia, ale nie w jeden określony sposób. Szczęście i życiowe spełnienie oznacza bowiem dla każdego coś innego. Każdy z nas sam najlepiej wie, co zrobić, aby czuć się dobrze.

Hygge we wnętrzach

Filozofia hygge opanowała również architekturę wnętrz. Jak powinny wyglądać takie aranżacje? Przede wszystkim aranżacje hygge powinny być spokojne, kojarzyć się z wypoczynkiem i harmonią. W takich wnętrzach dominują jasne kolory, najlepiej biele, beże i kolory ziemi, w tym brązy, zielenie oraz odcienie niebieskiego, zwłaszcza błękitu. Kolorystyka powinna być spójna i stonowana, a całość ma odprężać. Istotne jest również oświetlenie, warto pamiętać o nastrojowych lampach, dużej ilości świeczek i małych punktów światła, które tworzą wieczorami wyjątkowy nastrój. Warto pamiętać także o tkaninach: hygge lubi naturalne materiały, w tym len czy bawełnę. Doskonale w ten styl wpiszą się lniane obrusy, wełniane koce czy bawełniane poszewki na poduszki. Z naturalnych materiałów powinny być wykonane również inne akcesoria. We wnętrzach w stylu hygge sprawdzą się drewniane akcesoria kuchenne, wiklinowe kosze na zabawki dziecka, bambusowe koszyki na biżuterię. Nie zapominajmy również o mocy pamiątek, są one bardzo ważne w stylizacjach hygge. Możemy, zamiast obrazów, ozdobić ścianę w sypialni kolażem ze zdjęć. Dodatkowo ozdóbmy je lampkami - wieczorem kolaż nabierze wyjątkowego charakteru. Duńczycy i pozostali mieszkańcy Skandynawii kochają śnieg. Jest on ich stałym elementem krajobrazu. We wnętrzach hygge doskonale więc sprawdzą się akcesoria, które przywodzą na myśl zapewnianie ciepła: lampiony, koce, puchate dywany. W łazienkach w stylu hygge powinien za to panować nastrój jak w SPA. Sprawdzą się świeczki, ciekawe fototapety, drewno… W takim domu czy mieszkaniu na pewno o wiele łatwiej o odprężenie i dobry nastrój.

Hygge w aranżacji wnętrz

Hygge w pracy

Filozofia hygge ma również zastosowanie w miejscu pracy. Jak pracować zgodnie z hygge? Na pewno należy odpowiednio dostosować przestrzeń, do czego przydadzą się nam powyższe wskazówki, dotyczące aranżowania wnętrz w tym stylu. Filozofia ta ma też zastosowanie w stylu pracy i zarządzaniu. Bowiem hygge obejmuje bowiem stosowanie zasad fair play, skupianie się na drugim człowieku zamiast w pierwszej kolejności na zadaniach. Co jest istotne w relacji z drugą osobą? Przede wszystkim dialog, wzajemny szacunek, otwartość, motywowanie pracowników oraz rozbudzanie w ich poczucia misji, dążenia do wspólnego celu. W myśl filozofii hygge organizacja powinna być budowana na ważnych filarach:

  • zaufaniu,
  • szacunku,
  • indywidualnym podejściu do każdego pracownika,
  • bezpośredniości w kontaktach.

Jak wprowadzić filozofię hygge do swojego życia? - zasady dla każdego z nas

Uważasz, że filozofia hygge jest dokładnie tym, czego potrzebujesz w życiu i pragniesz wprowadzić jej elementy do swojej codzienności? Nic prostszego! Poniżej 7 ciekawych przykładów na zastosowanie hygge w życiu.

1. Zmiany w życiu - pozytywne nawyki
Zacznij od zmian w sobie. Zapisz, co chcesz w sobie zmienić, co w Twoim stylu życia Ci się nie podoba. Zarwane noce, picie zbyt dużych ilości kawy, mało ruchu? Już wiesz, od czego zacząć pozytywne zmiany. Kładź się wcześniej spać, a zamiast kawy wybierz się na jogging. Zobaczysz, jak przyjemne jest poranne bieganie po parku, wsłuchuj się w śpiew ptaków, ludzkie rozmowy… poczuj, jak hygge wkrada się do Twojego życia i sprawia, że jest lepsze.

2. Zmiany wokół siebie - przytulne dodatki, stwarzające atmosferę
Teraz pora na wykorzystanie hygge we wnętrzu: zaopatrz się w parę przytulnych dodatków, kup ciepły koc, piękne poszewki na poduszki, świeczki, lampki i wszystko to, co sprawi, że Twój dom czy mieszkanie będzie jeszcze bardziej przytulne.

Hygge - duńska filozofia szczęścia

3. Magia kolorów
Pamiętasz, jakie kolory są hygge? Tak, barwy ziemi, beże i błękity. Dbaj o to, aby takie właśnie barwy przeważały w Twoim otoczeniu: pomaluj na błękitno sypialnię, przemaluj kuchnię na kremowo, zaopatrz się w parę ubrań w takich stonowanych, naturalnych kolorach. Na pewno od razu poczujesz, że takie barwy Cię wyciszają i sprawiają, że czujesz się lepiej.

4. Być blisko tych, których kochamy
Hygge odnosi się również do spędzania czasu z bliskimi - staraj się robić to jak najczęściej, spędzaj czas z ukochaną osobą, dziećmi, odwiedzaj rodzinę, przyjaciół. Celebruj te wspólne chwile, niech dostarczają Ci prawdziwej radości.

5. Pozytywne zmiany w relacjach z innymi
Zatrzymajmy się na chwilę przy relacjach z innymi. Spędzanie z nimi czasu to jedno, ale dbanie o jak najlepszą jakość kontaktów to drugie. Staraj się koncentrować na tym, co robicie, słuchaj drugiej osoby, nie oceniaj. Niech kontakt z drugim człowiekiem będzie dla Ciebie źródłem inspiracji, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

6. Przyjemne rytuały - wybierz swoje
Hygge to także rytuały, powtarzalne czynności i elementy codzienności, które ją regulują i sprawiają, że drobne chwile dają nam poczucie szczęścia. Wybierz swoje rytuały i celebruj je każdego dnia. Może to być poranna kawa, wypita z ukochaną osobą, spacer z przyjaciółką, słuchanie muzyki w chwili samotności czy czytanie bajek dziecku na dobranoc.

7. Bycie wdzięcznym za to, co mamy
Kolejna porada to bycie wdzięcznym za to, co mamy, co posiadamy i co jest dla nas ważne. Codziennie dziękuj za to, co masz: za zdrowie, rodzinę, pracę, miejsce, w którym mieszkasz i możliwość przeżycia kolejnego, wyjątkowego dnia.

Wprowadzenie hygge do naszego życia nie jest łatwe, zwłaszcza w przypadku osób zapracowanych, którym daleko do prowadzenia spokojnego, skoncentrowanego na emocjach życia. Warto jednak spróbować. Według badan psychologicznych Duńczycy są jednym z najbardziej zadowolonych narodów na świecie, co mówi samo za siebie… Bądźmy więc hygge, bądźmy szczęśliwi!