Hipokryta, hipokrytka - znaczenie. Postawa, zachowanie hipokryty

HipokrytaHipokryta to człowiek, który głośno opowiada o swoich przekonaniach, a zachowuje się zupełnie inaczej, czasem nawet sprzecznie z tym, co twierdzi. Kłamca, manipulant, człowiek mało pewny siebie, niezdecydowany… ? Kim tak naprawdę jest hipokryta i jak z nim wytrzymać?


Kim jest hipokryta? Znaczenie

Hipokryta to osoba, która postępuje rozbieżnie ze swoimi przekonaniami, tworzy jedno, a robi zupełnie coś innego, zazwyczaj przeczy swoim sądom, przez co wprowadza zamęt w myśleniu osób trzecich.

Nierzadko taka osoba postrzegana jest jako:

  • kłamca,
  • osoba nieszczera,
  • obłudna.

Zazwyczaj hipokryci to osoby nieszczęśliwe w życiu, przeżywające silną frustrację, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Jak zachowuje się hipokryta?

Hipokryta zachowuje się w dość kontrowersyjny sposób. Warto poznać jego "zagrywki" , co potrafi nam rozpoznać, kiedy mamy do czynienia z hipokrytą.

  1. Hipokryta przede wszystkim mówi nam, co myśli na konkretny temat, ale po chwili zachowuje się zupełnie inaczej, np. uważa, że stara się zdrowo się odżywiać, a po chwili zamawia w barze coś niezdrowego, np. hamburgera i frytki.
  2. Hipokryta mówi, co według niego należy robić i jak, nie mówi jednak dlaczego, doskonałym przykładem jest postrzeganie nakazów rodzicielskich w oczach dziecka: "Rozpakuj zmywarkę (sprzeciw dziecka). Masz to zrobić, ponieważ tak mówię" - jako rodzice pamiętajmy, by nie mówić tak do naszych dzieci, powiedzmy raczej: "Rozpakuj proszę zmywarkę, ja teraz idę do sklepu, kiedy wrócę, włożę tam naczynia po kolacji".
  3. Hipokryta zazwyczaj poucza innych, ale sam nie zachowuje się w ten sposób, np. zachęcą znajomą, aby rzuciła palenie, bo to niezdrowe, a sam jest nałogowym palaczem i nie zamierza tego zmieniać. Inny przykład: hipokryta namawia kogoś z rodziny, kto nie jest zadowolony ze swojego stanowiska pracy do jego zmiany, choć sam również stale narzeka na swoje miejsce zatrudnienia, ale nie zamierza szukać lepszego.
  4. Kiedy wyda się, że hipokryta nas okłamał, np. namawiał nas do rzucenia palenia, a sam poszedł zapalić, broni swojego stanowiska i wypiera się tego - nawet, gdy dosłownie przyłapaliśmy go z papierosem w dłoni. Następnie stara się zmienić temat, skupić się na naszych błędach. Robi wszystko, aby zapomnieć o swoim potknięciu.
  5. Hipokryta zawsze czuje się lepszy od innych. Zawsze, gdy z nim rozmawiamy, czujemy się gorsi, praktycznie hipokryta nigdy się z nami nie zgadza. Wytyka nam błędy, naśmiewa się z nas, krytykuje nas, ale nigdy nie zauważa swoich błędów. Na dłuższą metę takie zachowanie może być dla nas bardzo męczące.
  6. Taki człowiek uwielbia plotkować i dodawać barwne szczegóły do tego, co opowiada, aby jego wizje były bardziej przekonujące. Ciekawie opowiada, aczkolwiek już po krótkim czasie widać, że jego opowieści są nieprawdziwe lub na tyle ubarwione, że tracą pierwotny sens.
  7. Hipokryta kłamie, ale robi to w konkretnym celu: zwykle chce zainteresować sobą innych ale i zrobić siebie ofiarę, np. opowiada o swoim bolesnym rozwodzie, zdradzie partnera, podczas gdy rozszedł się ze współmałżonkiem w pokojowej atmosferze.

Dlaczego hipokryta tak się zachowuje?

Kolejne pytanie nasuwa się samo: co daje hipokrycie takie zachowanie? Dlaczego tak robi? Powodów jest kilka. Po pierwsze, hipokryta jest zwykle osobą o bardzo niskim poczuciu własnej wartości, chce w ten sposób zyskać nowych znajomych ale i poczuć się lepszym. Nierzadko tacy ludzie są megalomanami, mają wysokie mniemanie o sobie, czym chcą zrekompensować sobie rzeczywistą niską samoocenę. Ponadto, hipokryta przez swoje zachowanie zaspokaja potrzebę przynależności, jest jednak człowiekiem bardzo różnym i wygodnym: dopasowuje się do sytuacji, chce zawsze być uważany za kogoś mądrego, oczytanego ale i lubianego. Poza tym, hipokryta uwielbia krytykować innych i umniejszać ich zasługi: jego zachowanie bardzo temu sprzyja.

Jak wytrzymać z hipokrytą?

Posiadanie w rodzinie hipokryty to nie lada wyzwanie… bez względu na to, czy to nasz rodzic czy życiowy partner, słuchanie wciąż jego wymądrzania się i później demaskowanie jego zachowań to uciążliwe aczkolwiek jest kilka sposobów na to, jak poradzić sobie z upartym hipokrytą. Przede wszystkim należy go zdemaskować, ujawnić jego kłamstwo, można spróbować go zawstydzić, ale to nierzadko nie przynosi efektów. Zwykle należy hipokrycie pokazać, że go zdemaskowaliśmy, np. "Jednak palisz? A mówiłeś, że palenie jest niezdrowe i mam rzucić, a sam nadal sięgasz po papierosa" - hipokryta zapewne zacznie się tłumaczyć, ale już nie będzie tak pewny siebie, jak przedtem. Po kilku takich próbach bardzo prawdopodobne jest, że już więcej nie "poczęstuje nas" żadną swoją mądrością, a skupi się na innych. Rada dla nich? Patrz powyżej.

Niestety, na hipokrytę możemy trafić również w miejscu pracy. Może to być zarówno nasz współpracownik, jak i przełożony. Co pomoże w tym wypadku? Kolegę lub koleżankę można zdemaskować, w przypadku szefa niewiele osób się na to odważy.

Walczmy z hipokryzją!

Postawa hipokryty do Ciebie nie przemawia? Nie czujesz się dobrze w towarzystwie takiej osoby? Nic dziwnego, hipokryci nie są zbyt lubiani w społeczeństwie. Nie zawsze jednak da się uniknąć obcowania z nimi. Warto jednak wyposażyć się w 3 rzeczy, które pozwolą nam albo zwyciężyć z hipokrytą albo przynajmniej nie przejmować się tym, co robi i mówi:

  • pewność siebie, która pozwoli nam zachować twarz w starciu z namolnym hipokrytą;
  • szczerość, której hipokryta nie znosi i z jaką nie chce walczyć;
  • dobry humor, który jest najpotężniejszą bronią w walce z hipokryzją!