Gdzie znaleźć pracę jako projektant mody?

Projektant modyProjektowanie mody wymaga nie tylko kreatywności, ale również ambicji, motywacji, chęci ciągłego rozwoju i poszerzania wiedzy. Wiele osób zastanawia się, gdzie szukać pracy w tym zawodzie. Oczywistym jest, że tylko nieliczni decydują się na utworzenie własnej marki już na starcie. Nie bez znaczenia jest także kwestia zarobków. Nie można jednoznacznie powiedzieć, ile w tym przypadku wynosi wynagrodzenie, ponieważ jest to kwestia bardzo indywidualna. Poszukujesz sprawdzonych, a zarazem aktualnych informacji? Znajdziesz je w tym wpisie!

Projektowanie odzieży - gdzie szukać posady?

Oczywistym jest, że osoby, które nie chcą działać na własny rachunek, muszą rozejrzeć się za stałą posadą. Wszystko zależy od tego, gdzie znajduje się firma, która akurat poszukuje projektanta odzieży. Należy mieć świadomość, że większą szansę na znalezienie interesującej oferty mają mieszkańcy dużych miast. To właśnie tutaj branża odzieżowa przeżywa swój rozkwit, co przekłada się na większe prawdopodobieństwo nawiązania współpracy. Nie każdy może pozwolić sobie na zmianę miejsca zamieszkania lub codzienne dojazdy. Praca na odległość bywa niezwykle męcząca.

Nieco inną sytuację mają osoby planujące założyć własną działalność. Warto jednak mieć świadomość, że projektanci bez doświadczenia często mają utrudnione zadanie. Może okazać się, że nawiązanie owocnych współprac stanie się utrudnione. Lokalizacja przedsiębiorstwa również ma znaczenie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie ma możliwości załatwienia wszystkich spraw zdalnie. Konieczne są osobiste spotkania, na których można omówić kluczowe kwestie, przedstawić projekty, próbki materiałów itd.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozwijać własną markę, a jednocześnie pracować w znanej i cenionej firmie. To prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy chcą zwiększyć swoją szansę na sukces. Plusem pracy w dziale projektowanie odzieży jest możliwość nawiązania kontaktów z osobistościami z branży modowej. Nigdy nie wiadomo, kiedy to właśnie my zostaniemy wyłonieni z grona projektantów odzieży.

W jakich miastach poszukują projektantów odzieży?

Firmy specjalizujące się w projektowaniu odzieży można znaleźć niemal w całej Polsce, jednak wiadomym jest, że nie wszędzie można liczyć na zatrudnienie. Zarówno osoby początkujące, jak i doświadczone, powinny skupić się na warszawskich oraz krakowskich przedsiębiorstwach. Dobrą opcją wydaje się być także Poznań. Należy jednak uwzględnić, że liczba przedsiębiorstw odzieżowych to nie wszystko!

Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zorientować się, gdzie istnieje największe prawdopodobieństwo zdobycia posady. W Gdańsku znajduje się centrala firmy LPP, która systematycznie przeprowadza rekrutację na stanowiska związane z projektowaniem odzieży. Druga centrala LPP znajduje się w Krakowie. To właśnie tutaj funkcjonuje również centrala 4F, VRG, S.A. Mogłoby się wydawać, że osoby początkujące powinny celować w stolicę, jednak nie jest to prawdą. Nie można zapomnieć, że to właśnie do Warszawy zjeżdżają się konstruktorzy odzieży z całej Polski, a nawet Europy.

Jak zdobyć pracę projektanta mody?

Projektanci mody, którzy chcą rozpocząć karierę, powinni odpowiednio przygotować się do szukania pracy. Łatwo jest popełnić błąd, który z pewnością nie zostanie przeoczony przez doświadczonego rekrutera. Poniżej zamieszczono kilka przydatnych wskazówek.

  • Doskonała znajomość firmy - przed udaniem się na rozmowę kwalifikacyjną należy poznać markę. Im więcej faktów na jej temat uda nam się poznać, tym lepiej. Nigdy nie wiadomo, o co zapyta nas rekruter. Kompletny brak wiedzy na temat przedsiębiorstwa sprawia, że możemy pożegnać się z zatrudnieniem. Warto dowiedzieć się m.in. jaka jest grupa docelowa marki, misja, cele sprzedażowe. Niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej lub w mediach społecznościowych. Nie zaszkodzi również zapoznać się z metkami produkowanej odzieży! To prosty sposób na to, aby sprawdzić, jakie materiały dominują w składzie.
  • Znajomość branży modowej - dobry projektant odzieży powinien wykazać się doskonałą znajomością branży. Niezwykle istotna jest znajomość wybitnych postaci - zarówno polskich, jak i zagranicznych projektantów. Warto wziąć pod uwagę, że wielu rekruterów zainteresuje się tym, kto jest naszą inspiracją. Nie bez znaczenia jest również wiedza na temat firm konkurencyjnych, gdyż jest ona niezbędna do tego, aby objąć przewagę konkurencyjną.
  • Trendy sezonowe - projektant mody musi być na bieżąco z trendami, nawet jeśli nie są one w jego guście. Istotne jest również to, aby wyjść krok na przód. To wybitni projektanci dyktują, co będzie modne w kolejnych sezonach. Planowanie kolekcji jest wyjątkowo czasochłonne, a prace muszą rozpocząć się z odpowiednim wyprzedzeniem.
  • Portfolio - stanowi ono potwierdzenie posiadanych umiejętności oraz kwalifikacji. Ważne, aby znalazły się w nim wyłącznie najlepsze projekty, które zainteresują nawet najbardziej wymagającego odbiorcę. Trzeba pamiętać, że tutaj nie liczy się ilość, a jakość! Prezentacja powinna być nie tylko estetyczna, ale również spójna.

Źródło: https://mskpu.pl/.

Komentarze