FWB (friends with benefits) - co to znaczy? Zasady relacji typu FWB

FWB - friends with benefitsWspółczesny świat sprawił, że zmienia się wiele: zmiany dotyczą naszego życia, systemów wartości, planów na przyszłości, rodzajów pracy. Powstaje coś nowego, zmiany prowadzą czasami do zaskakujących wniosków. Jednym z tych nowych jest FWB. Tajemniczo brzmiący skrót wkradł się do życia społecznego, czy zostanie w nim na dobre? Z języka anielskiego termin "friends with benefits" oznacza nic innego jak przelotne znajomości (a dokładnie przyjaciele z korzyściami). To rozwiązanie coraz popularniejsze, ludzie nie chcą wiązać się na stałe, wolą przelotne znajomości, przypominające otwarte związki. Czy takie relacje mają racje bytu, jakie zalety i wady ma takie rozwiązanie?

Przyczyny wchodzenia w związki typu FWB

Dlaczego ludzie decydują się tworzyć relacje FWB? Czy to wygodne, modne czy może kieruje nimi ciekawość? Przyczyn jest wiele, zaliczyć można do nich na pewno:

  • usiłowanie wypełnienia pustki osobie samotnej lub po rozstaniu z partnerem/ką;
  • niedojrzałość do zaangażowania się w poważny związek;
  • zaspokajanie podstawowych pragnień fizycznych bez konieczności bycia z kimś na stałe;
  • chęć prowadzenia życia bez zobowiązań z jednoczesnym posiadaniem bliskiej osoby.

Kto decyduje się na związki typu FWB? Czy zawsze są to młode osoby? Zwykle tak, choć niekoniecznie. Jak wspomniano wcześniej, jest to również rozwiązanie dla osób długotrwale samotnych oraz skrzywdzonych w związku, np. porzuconych, zdradzonych itp. O wiele łatwiej w tego typu relacje jest wchodzić mężczyznom. Kobiety o wiele łatwiej się angażują emocjonalnie i trudniej im oddzielić sferę seksualną od uczuciowej.

Zasady relacji typu FWB

Zasady relacji typu FWB

Związki typu FWB, zwane w naszej kulturze otwartymi związkami rządzą się swoimi prawami. Zasady relacji typu FWB są proste: partnerów łączyć może przyjaźń i seks, nic więcej. Nie ma tutaj miejsca na relację uczuciową, snucie planów i zakochiwanie się. Granice są jasno wytyczone. Partnerzy są blisko, wspierają się, śpią ze sobą, gdy mają na to ochotę, ale nic poza tym. Nie mieszkają razem, nie określają się mianem związku, nie ograniczają się w żaden sposób. To bardzo luźna i swobodna relacja. Taki "przyjaciel" do łóżka może iść z nami do kina, na imprezę czy towarzyszyć na weselu znajomych. Mogą nas łączyć wspólne pasje. Poza tym światy są oddzielne, każdy ma swój dom, swoje życie.

Zalety i wady FWB

Czy warto wchodzić w tego typu otwarte związki? Jakie zalety i wady mają relacje typu FWB?

FWB zalety i wady

Zalety relacji friends with benefits

Do zalet relacji typu FWB zaliczyć można:

  • życie bez zobowiązań: z jednej strony mamy bliską osobę, a z drugiej nie musimy spędzać z nią całego wolnego czasu, mamy chwile dla siebie, możemy się rozwijać, spędzać czas z innymi ludźmi;
  • to doskonała opcja dla osób, które czują, że nie są dojrzałe na stały związek i zaangażowanie się emocjonalne w relację;
  • to opcja dla tych, którzy traktują seks jako bardzo istotną część życia, są aktualnie singlami i pragną zaspokajać w ten sposób swoje potrzeby fizyczne oraz realizować fantazje - czasami w związku o to trudno, wstydzimy się rozmawiać o tym z partnerem, w takiej luźnej relacji paradoksalnie przychodzi nam to łatwiej;
  • w tego typu relacji nie ma miejsca na sceny zazdrości, tęsknotę, wspólne plany, martwienie się o finanse czy wzajemne pretensje.

Wady relacji friends with benefits

Z kolei do wad związków FWB zaliczyć możemy to, że:

  • tak naprawdę nie wiemy, czy jesteśmy w związku czy nie, żyjemy chwilą, ale czas ucieka i za jakiś czas możemy zapragnąć związać się z kimś na stałe;
  • w relacji istnieje sfera seksualna, przyjaciele uprawiają ze sobą seks, zwykle ma on na celu zaspokojenie pragnień, aczkolwiek trudno jest w ten sposób traktować życie seksualne: intymność zarezerwowana jest dla osób bliskich, pojawić się może zazdrość, z jednej strony może pojawić się głębsze uczucie i chęć zacieśnienia relacji, podczas gdy druga strona chce nadal trwać w relacji typu friends with benefits;
  • długotrwałe trwanie w relacji typu FWB może powodować trudności w budowaniu dojrzałej relacji w przyszłości: możemy mieć problemy w stworzeniu związku, opartego na zaufaniu i wzajemnym szacunku, skoro wcześniejsze relacje bazowały na namiętności i zbliżeniach fizycznych.

Dlaczego kończymy relację typu FWB? Zwykle jest tak dlatego, że chcemy się zaangażować w związek, pragniemy się ustatkować ale i pragniemy nowych wyzwań, zwłaszcza seksualnych.

Czy FWB może przerodzić się w miłość?

To pytanie zapewne każdy z nas zadaje sobie już od początku tego artykułu. Czy możliwe jest stworzenie głębokiej relacji z przelotnej znajomości, opartej na seksie? Odpowiedź jest prosta, oczywiście, że tak. Zazwyczaj relacja typu FWB kończy się na jeden z dwóch sposobów:

  • z jednej strony partnerzy kończą ją, ponieważ chcą wejść w kolejny tego typu związek lub pragną się zaangażować i stworzyć coś głębszego.
  • z drugiej strony bardzo często bywa tak, że partnerzy coraz lepiej się poznają, zaczynają rozumieć, że łączy ich coś więcej, zakochują się w sobie i postanawiają stworzyć wspólnie prawdziwy związek.

Czy warto angażować się w relację typu FWB, niezobowiązującą przyjaźń bazującą na seksie i przelotnych spotkaniach bez głębszej relacji? Wielu osobom takie rozwiązanie wydaje się idealne po rozstaniu z wieloletnim partnerem czy rozwodzie. Taki układ jest dobry na "zaleczenie ran", pozwala znów poczuć się atrakcyjnym, mieć obok kogoś, na kim możemy polegać, partnerzy FWB zwykle są dobrymi znajomymi, a nawet przyjaciółmi. Jeśli jednak planujemy ułożyć sobie życie na "dłużej", FWB może nam nie wystarczyć. Potrzebujemy statecznej relacji opartej na zaufaniu i szacunku wobec siebie oraz oczywiście na miłości, która pomoże nam budować wspólną przyszłość.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze

Co po FWB?
Podstawowym problemem relacji FWB jest to, że osobom, które w niej pozostają nie zawsze łatwo jest zachować z czasem wszystkie reguły gry. Zasada jest bowiem taka, że nie ma zazdrości, kontroli, ale przede wszystkim – nie ma miłości. Życie pokazuje jednak, że czy po jednej, czy po drugiej stronie, z czasem uczucie najczęściej się pojawia. W tej sytuacji może być to wyjątkowo destrukcyjne i szkodliwe dla zdrowia psychicznego osoby nieszczęśliwie zakochanej. Powinna ona bowiem w takiej sytuacji zakończyć trwanie w "fwb", ale ze względu na swoje przywiązanie rzadko jest ona w stanie się na to zdobyć. Może być jednak i tak, że relacja taka przerodzi się z czasem w poważny i dojrzały związek.
Ozonee
Takie związki są ciężkie: zawsze w końcu jedna ze stron czuje coś więcej i robi się nieciekawie... Ale wszystko jest dla ludzi, jeśli komuś to odpowiada to super :)
http://blog.ozonee.pl/friends-with-benefits-czy-warto/