Fryzury lata 80 - objętość, asymetria, loki

Popularna fryzura lata 80Kiczowate, duże wręcz karykaturalne fryzury w latach 80 zadziwiały pomysłowością i ilością produktów nakładanych na włosy. Nikt się wówczas nie przejmował kondycją włosów i nikt nie myślał o skromności czy umiarze.

Fryzury lat 80 miały być duże, mocno uniesione od nasady, objętość była ważniejsza od kondycji włosów. W tym wypadku cel uświęcał środki, ważniejsza była objętość niż sposób jej uzyskania. Rude, w odcieniach ciepłego blondu i fioletowe włosy w latach 80 spotkaliśmy na ulicach. Fałszywe afro, trwała ondulacja, popalone spuszone włosy i te spod karbownicy biły rekordy popularności. Był asymetryczny koński ogon i kiczowate półupięcie konkurujące ze strzyżeniem na małpę i czeskiego piłkarza. Jakby tego było mało, w tamtych czas aktorki lansowały wyjątkowo nietwarzową fryzurę na paryżankę.

Lata 80 to szalona dekada przepychu w stylu disco, sztywnych fryzur ironicznie określanych mianem hełmów i kalafiorów. Propozycje stylistów też dalekie były od twarzowych i dodających uroku. Najczęściej nie dodawały urody, a włosy w latach 80 były popalone, spuszone i przesuszone i takie właśnie były najmodniejsze. To właśnie wówczas na topie były fryzury tygodniówki, które fryzjer stylizował, tapirował i spryskiwał lakierem. Nie rozczesywano ich przez kolejnych kilka dni, aż do następnej wizyty w salonie fryzjerskim. Dzisiaj większość z nas określiłaby to brakiem higieny, ale wtedy były na topie. Nie wiadomo czy włosom bardziej szkodził tapir i ilość lakieru, czy też codzienne rozczesywanie starannie wykonanego kołtuna, który dawał objętość nie przez cały dzień, lecz tydzień lub do kolejnego mycia głowy.

Afro
Afro

Jakie fryzury były modne w latach 80? Szalone, obfite, szokujące i asymetryczne włosy w latach 80

 • Objętość, objętość i jeszcze raz objętość była znakiem rozpoznawczym. Z tego też powodu panie decydowały się na trwałą ondulację, kręciły włosy na wałkach i tapirowany je na potęgę. A jeśli już związywały włosy w kucyka, była to fryzura na cebulę, wysoki koński ogon z wieloma kolorowymi frotkami. Nie mniej "spektakularne" były także półupięcia z podobną cebulą w roli głównej. Ponadto kobiety zaczesywały wszystkie włosy na jedną stronę, uzyskując w ten sposób mega objętość. Jakby tego było mało, nawet krótkie włosy były starannie tapirowane i obficie spryskiwane lakierem do włosów, tak żeby przez cały dzień fryzura wygląda, jak zaraz po ułożeniu.
 • W Polsce w latach 80 modne były fryzury stylizowane na rockowe i punkrockowe, mieszano więc styl disco z ostrym rockowym lookiem, tworząc naprawdę zjawiskowe stylizacje.
 • Asymetria w tamtejszej modzie była równie ważna, jak objętość włosów, daleko upięcia i fryzury na rozpuszczonych włosach najczęściej były zaczesane na jedną stronę.
 • Afro włosy w latach 80 były jednym z najmocniejszych trendów, więc spuszone okrągłe fryzury nosiły panie w całej Europie i za oceanem.
 • Niesforne loki to kolejna bardzo modna fryzura, która zyskała popularność dzięki Madonnie. Były to włosy ze starannym skrętem, zadbane i dobrze wypielęgnowane.
 • Na pudelka, czyli coś w rodzaju waty cukrowej na głowie. Panie najpierw kręciły lub robiły trwałą ondulację, następnie rozdzielano każdy włos i dodatkowo u nasady wykonywano tapir. Całość była usztywniana lakierem do włosów. Po takiej stylizacji na głowie pojawiała się wysoka zwarta okrągła fryzura do złudzenia przypominająca kulkę z waty. Było to nawiązanie do spuszonych afro włosów, które są naturalnie puszyste.
 • Strzyżenie na kalafiorka, czyli krótki tył, loczki od linii ucha, całość starannie podtapirowana i obficie spryskana lakierem do włosów.
 • Fryzura na księżną Dianę Spencer, jej kształt przypominał asymetrycznie nałożony kapelusz. Wszystkie włosy spryskiwano solidnie sprayem utrwalającym. Fryzura ta mogła wytrzymać, bez żadnych poprawek nawet kilka dni.
 • Irokez w stylu disco to wszystkie włosy zebrane na środku głowy ze starannym tapirem i mocno spryskane lakierem. Całość uzupełniał brokat lub dekoracyjne spinki, lub grzebyki. To jedna z bardziej spektakularnych fryzur, która zawsze była noszona w duecie z mocnym kolorowym makijażem.

Tysiąc jeden sposób na objętość w latach 80 i pomysłowość na miarę lat 80

W tamtych latach kobiety miały zdecydowanie mniej możliwości, jeśli chodzi o kosmetyki do stylizacji włosów, metalową lokówkę, termoloki i karbownicę. Wszystkie te urządzenia nie miały naprawdę niszczycielskie działanie. A biorąc pod uwagę, że nikt wówczas nie stosował kosmetyków chroniących przed wysoką temperaturą, możecie sobie wyobrazić jak bardzo przesuszone i zniszczone po takiej stylizacji były włosy.

Włosy karbowane
Włosy karbowane

Jakby tego było mało, kręcone kosmyki panie tapirowany, spryskiwały lakierem, a w razie jego braku wodą z cukrem.

 • Karbownica to idealne narzędzie do nadania włosom objętości, ale pod warunkiem, że odpowiednio je chronimy przed wysoką temperaturą. Ponadto o pielęgnacji włosów w latach 80 wiedziano znacznie mniej i nikt też nie przywiązywał do tego uwagi. A spuszone i przesuszone włosy łatwiej jest tapirować niż te dobrze nawilżone i sprężyste.
 • Warkoczyki, całe mnóstwo cienkich warkoczyków zaplecionych na noc to kolejna możliwość. Choć taka stylizacja jest bardzo pracowita i czasochłonna, to ona była najpopularniejsza. Warkoczyki nadawały fryzurze podobną objętość do tej spod karbownicy.
 • Trwała ondulacja i mowa tutaj o mocnym skręcie na cienkich kołkach, w ten sposób uzyskiwano efekt baranka, czyli mnóstwa bardzo drobnych loczków. A te wysuszone suszarką bez użycia żelu tworzyły na głowie coś w rodzaju afro włosów. Oczywiście zabieg ten dla utrzymania takiego efektu był wykonywany co 3 - 6 miesięcy, co miało zgubny wpływ na kondycję włosów. Jednak w latach 80 im bardziej spuszone włosy, tym modniejsze były, więc nikt się tym nie przejmował.
 • Mocny tapir, za pomocą którego można było uzyskać fałszywe afro szybciej niż podczas trwałej ondulacji i już następnego dnia cieszyć się prostymi włosami.

Ówczesna tekstura i loki nie miały wiele wspólnego ze stylizacjami, które dzisiaj określamy tym mianem, ale w tamtych czasach najważniejsza była burza włosów, więc dla jej uzyskanie nie przebierano w środkach. Tym bardziej że innych sposobów na uzyskanie takiej objętości, jaka wówczas była modna, do dzisiaj jest niewiele.

Jak uzyskać objętość włosów w stylu lat 80?

Marzy Ci się objętość w stylu lat 80, zacznij od pielęgnacji i odpowiedniego nawilżenia. Stosuj naprzemiennie kosmetyki zwiększające objętość i te chroniące przed wysoka temperaturą karbownicy. Wprawdzie moda na fryzury z tej szalonej dekady na dobre już się zaczęła, ale pamiętajcie, by je wykonywać z rozwagą.

 1. Zacznij więc od nałożenia pielęgnacyjnego olejku do włosów i pozostaw go na minimum 30 minut.
 2. Umyj włosy w szamponie zwiększającym objętość i zastosuj taką też odżywkę do włosów.
 3. Wysusz włosy.
 4. Następnie zastosuj kosmetyk chroniący włosy przed wysoką temperaturą i zastosuj karbownicę, za każdym razem stylizując bardzo cienkie pasma.
 5. Dla zwiększenia objętości zastosuj puder nadający objętość, on też sprawia, że fryzura utrzyma się dłużej.
 6. Inną możliwością jest zaaplikowanie pianki do włosów i zakręcenie ich na bardzo cienkie drewniane kołki, takie, na których kiedyś wykonywano trwałą ondulację. W ten sposób można uzyskać efekt zbliżony do afro.

Fryzury lata 80 i modne strzyżenia

 • Krótko z przodu i długo z tyłu to, jedno z najbardziej obciachowych strzyżeń, potocznie nazywane na czeskiego piłkarza. Tak obcięte włosy nosili mężczyźni i kobiety. Panie bardzo często wykonywały na takich włosach trwałą ondulację.
 • Na paryżankę, czyli kobieca wersja strzyżenia powyżej, w tym wypadku dłuższe włosy, sięgające poniżej linii żuchwy były również z przodu, a grzywkę i czubek głowy ścinano na krótko. To jedna z najmniej twarzowych fryzur tamtych czasów.
 • Na małpę, czyli włosy wycieniowane na całej długości, od najkrótszych na czubku do coraz dłuższych sięgające najczęściej do ramion lub niżej.
 • Geometryczne strzyżenia z pazurkami i długimi pejsami, postawione na czubku i mocno usztywnione. To jedna z najbardziej twarzowych fryzur.
 • Na pazia, nosiły ją kobiety dzieci i mężczyźni na prostych, kręconych i natapirowanych włosach. Strzyżenie dookoła twarzy bez żadnego cieniowania było jednym z najprostszych i najłatwiejszych w stylizacji.

Koloryzacja w stylu lat 80

Wśród kolorów królowały ciepłe blondy, rudości i fiolet, czyli kicz pełną gębą. Blond najczęściej uzyskiwano rozjaśniaczem, więc kolor był bardzo żółty i ciepły. Cała gama rudości od ognistego, przez czerwony, marchewkowy i dyniowy, czyli cała paleta nietwarzowych odcieni. Lata 80 to czas, kiedy panie lubiły szokować, więc fiolet był w cenie. Uzyskiwano je, stosując płukankę w kolorze atramentu.

Irokez
Irokez - rudy kolor włosów

Panie nie starały się nawet rozjaśnić lub ochłodzić żółtych pasemek, a te powstawały przez stosowanie rozjaśniacza na ciemnych włosach.

Platynowy blond to kolejna propozycja z tamtych lat, jednak koloryzacja ta daleka był od platyny znanej dzisiaj. Natomiast pasemka, na których kilkakrotnie zastosowano rozjaśniacz, przebarwiały się na białe z błękitną poświatą. Koloryzacja w tamtych czasach nie była więc wyszukana, nawet pasemka w latach 80 były tworzone na zasadzie mocnego kontrastu, subtelność w kwestii koloryzacji nie istniała. O ile dzisiaj szukamy nieoczywistych kolorów, łagodnych przejść między pasemkami, to wtedy fioletowe włosy były wręcz atramentowe, blond bardzo żółty, a rudości ognista.

Kokardy, kwiaty, połyskujące klamerki i całe mnóstwo opasek do włosów, czyli ozdoby do włosów w stylu lat 80

Lata 80 rządziły się swoimi prawami również w kwestii doboru akcesoriów do włosów. Podobnie jak stroje i fryzury, tak i akcesoria były duże, tandetne i widoczne z daleka.

 • Kokardy. Długie włosy upinano spinkami z ogromnymi kokardami, a te oprócz dużego rozmiaru przyciągały uwagę perłami, cyrkoniami i innymi dekoracjami. Nosiły je dorosłe kobiety, nastolatki i małe dziewczynki.
 • Kwiaty we włosach w stylu lat 80, oczywiście nie miały nic wspólnego ze stylem boho. W tamtej dekadzie włosy zdobiły spinki i gumki z ogromną piwonią lub chryzantemą. Nikt nawet nie szukał subtelnych róż czy storczyków. Takie dekoracje często były masywniejsze od kucyka lub warkocza, którego nim upinano.
 • Neonowe frotki i włosy na cebulę, czyli kolorowe gumki do włosów imitujące mini frote sportowe opaski do włosów. Panie stosowały je w hurtowych ilościach bardzo rzadko pojedynczo i dekorowały nim koński ogon, który po nałożeniu 5 a czasem nawet 10 takich gumek do włosów tworzył fryzurę na cebulę.
 • Kolorowe plastikowe grzebienie do włosów, którymi utrzymywano asymetryczne fryzury, były one tandetne, błyszczały i mieniły się plastikiem pomalowanym na srebro lub złoto.
 • Opaski na włosach od tych sportowych nakładanych na włosy na wysokości czoła, tworzone z kolorowych apaszek, po plastikowe, za pomocą których panie utrzymywały włosy odgarnięte do tyłu.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.