Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego: ile kosztuje i czy się opłaca?

FotowoltaikaNie da się ukryć, albo nie zauważyć, że na energię elektryczną wydajemy coraz to większe sumy pieniędzy. Jest to efekt rosnących kosztów prądu, ale nie tylko. Każdy z nas ma laptop, telefon, tablet, mp3, powerbank i milion innych urządzeń, które należy ładować. Do tego dochodzą sprzęty RTV i AGD. Pralka, lodówka, zmywarka, suszarka, lokówka, odkurzacz i wiele więcej. Te wszystkie sprzęty do działania potrzebują właśnie energii elektrycznej. Aby jakkolwiek móc ograniczyć te koszty, należy szukać alternatywnych, tańszych źródeł, dzięki którym możliwe będzie utrzymanie tych wydatków na stosunkowo optymalnym poziomie.

Jednym z coraz częściej wybieranych rozwiązań jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, a konkretniej mowa tu o instalacji fotowoltaicznej dla domu. Panele pozwolą pozyskać darmowy prąd i wykorzystać go na własne potrzeby. Czy taka inwestycja jest opłacalna?

Ile kosztuje fotowoltaika?

Podstawową składową całej instalacji są wspomniane już wcześniej panele fotowoltaiczne, których zadaniem jest zamiana docierającej ze słońca energii w prąd zmienny. Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 4kW możecie zaoszczędzić już nawet 2200 złotych rocznie. Czyli wynoszący około 28 000 zł koszt ogniw, zwraca się po 12 latach. Może się on zwrócić nawet wcześniej, ponieważ coraz bardziej popularne są dotacje na fotowoltaikę dla domu. Oszczędność to jednak nie jedyny plus, jaki dadzą Wam panele.

Panele słoneczne

Za darmo? Czy to możliwe?

Wyprodukowanie energii elektrycznej z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych jest całkowicie darmowe. Oczywiście, początkowo trzeba zainwestować sporą sumę w taką instalację, ale jak już wspomnieliśmy zwraca się ona stosunkowo szybko. Warto podkreślić, że taki sposób pozyskiwania energii jest absolutnie ekologiczny. Odnawialne źródła energii mogą pomóc naszej planecie w lepszym funkcjonowaniu. OZE zmniejszają emisję CO2, co jest świetne dla środowiska naturalnego, w którym każdego dnia funkcjonujemy.

Wiele osób martwi się co z pochmurnymi dniami. Panele wówczas są bezużyteczne? Otóż nie! Nawet w pochmurny dzień promienie słoneczne docierają do kuli ziemskiej. Sporo ludzi waha się też gdzie montować panele, bo na przykład ich dach się do tego nie nadaje. Nic straconego. Montaż paneli jest bardzo elastyczną sytuacją. Instaluje się je w różnych miejscach i spokojnie możecie się zdecydować na fotowoltaikę na gruncie.

Fotowoltaika - co jeszcze musisz wiedzieć?

Jest ona rozwiązaniem posiadającym spory pakiet korzyści, a początkowo wysokie koszty poza tym że się zwracają, pozwalają Ci być niezależnym od prądu z elektrowni.

Komentarze