Firany do sypialni - trendy na lato

Firany do sypialniChcesz zmienić wygląd swojej sypialni i wprowadzić do niej wakacyjny klimat? Odpowiednio dobrane firany mogą sprawić, że poczujesz się we własnym domu lub mieszkaniu jak w luksusowym kurorcie. Poznaj trendy na lato i odmień swoje wnętrze.

Firany w sypialni

Firany w sypialni mają znaczenie nie tylko wizualne, ale też praktyczne. Osłaniają nas bowiem od ciekawskich spojrzeń sąsiadów lub przechodniów. Sypialnia jest przestrzenią wyjątkowo prywatną i intymną. Dlatego warto zadbać o to, aby czuć się w niej komfortowo i swobodnie. Jednocześnie w przeciwieństwie do rolet czy zasłon firany nie blokują dostępu światła do pomieszczenia. Wybierając taki sposób osłonienia okna, możemy cieszyć się w łóżku porannymi promieniami słońca, które od rana wprowadzą nas w pozytywny nastrój.

Firany do sypialni

Jakie firany wybrać?

Wybierając firany do sypialni, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Każdy z nich ma istotne znaczenie dla komfortu ich użytkowania i tego jak wpłyną na wygląd naszej sypialni. Źle dobrane firany mogą skutecznie zaburzyć efekt zmiany wystroju i być źródłem niepotrzebnych problemów. Firany to ważna dekoracja, warto więc przyłożyć się do ich wyboru.

Materiał

Firany mogą być wykonane z różnych materiałów. Ważna jest nie tylko grubość wybranej tkaniny, ale również to, czy przepuszcza ona powietrze oraz jak przenika przez nią światło słoneczne. Latem najlepiej sprawdzają się firany bardzo przewiewne, o luźnym splocie lub ażurowe. Dzięki temu nie blokujemy dopływu powietrza do pomieszczenia, co jest szczególnie ważne podczas letnich upałów. Uważajmy jednak na to, aby nie wybrać firany zbyt cienkiej, nie będzie ona bowiem wystarczającą ochroną przed nagrzewaniem się sypialni. Nie ma nic przyjemniejszego niż delikatny cień, który jest dla nas schronieniem przed silnym słońcem.

Długość firany

Kiedyś często można było spotkać firany kończące się w połowie okna lub sięgające do parapetu. Obecne trendy na lato to jednak firany do samej ziemi. Taka długość wygląda bardzo efektownie i tworzy hotelowy nastrój, kojarzący się z luksusem i wypoczynkiem. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się jednak w pomieszczeniach, do których dostęp mają małe dzieci lub zwierzęta. Firana sięgająca do ziemi jest dla nich atrakcyjną zabawką, a uwieszenie się na niej może doprowadzić nawet do zerwania karnisza i wypadku. Jeśli boicie się takiej sytuacji, ale chcielibyście mieć w sypialni długie zasłony, to pomyślcie, w jaki sposób możecie je podwijać lub wiązać, gdy dzieci i zwierzęta są w pobliżu. W ten sposób osiągniecie pewien kompromis między praktycznym aspektem użytkowania a wymarzonym wnętrzem.

Kolor

Decydując się na kolor firany, warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze pomyślmy, jakie kolory pasują do całości wnętrza. W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, możemy wybrać firanę doskonale wtapiającą się we wnętrze i wprowadzającą do niego harmonię lub też taką o kontrastowej barwie, która nada naszej sypialni mocny charakter. Warto pomyśleć też o tym, na jak mocnym zaciemnieniu pomieszczenia nam zależy. Jasne barwy przepuszczają więcej światła, natomiast ciemne mogą stworzyć intymny półmrok.

Firany we wnętrzu

Odpowiednio dobrane firany do sypialni mogą być jej prawdziwą ozdobą. Warto jednak poświęcić chwilę na wybór takich, które spełnią nasze oczekiwania. Jeśli mamy firany w sypialni pamiętajmy o tym, aby regularnie je czyścić. Nawet najładniejsza firana do sypialni, o którą się nie dba, sprawi, że nasza przestrzeń wyda się zapuszczona i brzydka, a przecież chcemy osiągnąć zupełnie przeciwny efekt.

Komentarze