Drzwi przesuwne - jak dopasować je do stylistyki wnętrz?

Drzwi przesuwneDrzwi przesuwne to rozwiązanie, które łączy w sobie estetykę i praktyczność. Sprawdzają się we wnętrzach o niewielkim metrażu, a także w dużych, przestronnych pomieszczeniach. Różnorodność skrzydeł drzwiowych i ich konstrukcji sprawia, że łatwo dopasowują się do wielu stylów architektonicznych. Systemy z widocznymi elementami montażowymi pasują do wnętrz rustykalnych, a drzwi z naturalnym rysunkiem drewna do klasycznych.

Drzwi przesuwne mogą być wykonane z różnych materiałów, np. drewna, szkła lub płyt wiórowych. Modele skrzydeł różnią się między sobą także konstrukcją ‒ w sprzedaży znajdziemy m.in. drzwi przesuwne jedno- lub dwuskrzydłowe.

Drzwi przesuwne - dekoracja wnętrz w stylu rustykalnym

Jednym z chętniej wybieranych modeli drzwi przesuwnych są te z widocznymi elementami montażowymi - prowadnicą ścienną i rolkami. Dobrze komponują się w domach o konstrukcji nowoczesnej stodoły oraz z aranżacjami w stylu rustykalnym. Stanowią nieoczywistą ozdobę wystroju i są odejściem od eleganckiej klasyki. Warunkiem poprawnego montażu i płynności otwierania i zamykania skrzydeł przesuwnych są równe ściany. Najlepiej, aby były zbudowane z bloczków o wysokiej wytrzymałości i dokładności pomiarowej. Przykładowym materiałem są bloczki z piasku, wody i wapnia, dostępne np. na stronie https://building-companion.pl/szczegoly-promocji/silka.

Jakie drzwi przesuwne wybrać do wnętrz industrialnych?

W stylu industrialnym królują wysokie stropy oraz surowe materiały, takie jak szkło, metal i beton. Pojawiają się one nie tylko na ścianach i podłogach, ale także w dodatkach i meblach. Do takich wnętrz możemy wybrać drzwi przesuwne osadzone na metalowej konstrukcji. Wypełnienie ramy wokół drzwi zależy od naszych indywidualnych upodobań. Do wyboru mamy np. lakierowane płyty OSB lub przezroczyste szkło hartowane, które optycznie powiększy przestrzeń w małym pokoju. W pomieszczeniach w stylu industrialnym i loftowym możemy pozwolić sobie na montaż skrzydeł dekorowanych pionowymi i poziomymi szprosami.

Przesuwne drzwi do klasycznych aranżacji

Wnętrza urządzone w stylu klasycznym są ponadczasowe i utrzymane w stonowanych, jasnych kolorach. Wszechobecne biele, beże i rozbielone kremowe odcienie tworzą bezpieczne kompozycje z meblami i dodatkami z drewna. Decydując się na drzwi przesuwne do takich tradycyjnych pomieszczeń, najlepiej wybierać te, które obrazują naturalny rysunek drewna. W takich aranżacjach sprawdzą się np. drzwi przesuwne sosnowe lub dębowe. Warto postawić na taki sam gatunek na drzwiach oraz na podłodze lub meblach. Zredukujemy w ten sposób efekt chaosu i nagromadzenia wzorów. Przesuwne skrzydła drzwiowe do pokoju w klasycznym stylu powinny być solidne i wykonane z naturalnych surowców. Dzięki temu wpiszą się w tradycyjną konwencję i pozwolą zachować balans pomiędzy przepychem a powściągliwością.

Komentarze