Dostępne metody antykoncepcji

Metody antykoncepcjiStosowanie wysokiej jakości antykoncepcji, to bardzo ważna kwestia. W przypadku regularnych zbliżeń ważne jest to, aby zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo. Którą metodę wybrać, aby zapewnić sobie to, co najlepsze? Co zrobić w sytuacji, gdy zabezpieczenie mogło być niewystarczające lub istnieje uzasadnione podejrzenie, iż może dojść do zapłodnienia? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

Antykoncepcja awaryjna

Ten rodzaj antykoncepcji należy stosować wówczas, gdy zachodzi realne zagrożenie iż może dojść do niechcianego zapłodnienia. Mowa tutaj o przypadkach takich jak uszkodzenie lub zsunięcie prezerwatywy podczas stosunku, błędy w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych lub plastrów, wydalenie spirali.

Warto pamiętać o tym, iż tabletka dzień po nie jest środkiem powodującym poronienie. Jeśli plemnik zagnieździ się w macicy, tabletka awaryjna nie zadziała. Tabletka dzień po ma opóźnić albo zablokować owulację oraz utrudnić plemnikom przedostanie się do komórki jajowej. To ostatnie jest możliwe dzięki zmianie gęstości śluzu oraz zmniejszenie grubości endometrium.

W naszym kraju dostępne są dwa rodzaje tabletek awaryjnych. Jedne z nich bazują na octanie uliprystalu. Taką tabletkę należy przyjąć maksymalnie do 120 godzin czyli 5 dni po odbyciu stosunku z mężczyzną. Jeśli przyjmiesz tabletkę później, nie będzie ona skuteczna. Drugi rodzaj tabletek bazuje na związku jakim jest lewonorgestrel. Taką tabletkę należy przyjąć do 72 godzin po odbyciu stosunku seksualnego.

Jeśli do 3 godzin po przyjęciu tabletki pojawią się wymioty, konieczne jest przyjęcie kolejnej dawki. Jeśli obawiasz się o swoje bezpieczeństwo, pamiętaj, iż poprawne przyjęcie tabletki awaryjnej oznacza brak zagrożenia. Skutkiem ubocznym może być zmiana daty krwawienia miesiączkowego. Mową pojawić się także nudności, ból głowy oraz biegunka. Pamiętaj, aby przed przyjęciem tabletki dokładnie zapoznać się z informacjami, które są zamieszczone w dołączone do opakowania ulotce.

Aby móc kupić tabletkę awaryjną, należy udać się do lekarza po receptę na środek. Warto jednak pamiętać, iż może ją wystawić nie tylko ginekolog, ale również lekarz rodzinny.

Tabletki antykoncepcyjne

Jedną z najpopularniejszych metod, jest zażywanie tabletek antykoncepcyjnych. Aby móc je przyjmować, należy udać się do ginekologa. Po przeprowadzeniu wywiadu oraz niezbędnych badań ginekologicznych, lekarz wypisuje receptę na odpowiednie tabletki. Tak jak każda metoda antykoncepcji, takie rozwiązanie posiada pewne zalety, ale także wady.

Wśród zalet warto wymienić wysoką skuteczność, wygodę w użytkowaniu, swobodę podczas zbliżeń. Wiele kobiet docenia również tabletki za ich wpływ na miesiączkę. Często bowiem ból oraz intensywność krwawienia zmniejsza się. Wśród wad można wymienić zwiększone ryzyko zakrzepów oraz chorób nowotworowych. Niektóre panie skarżą się także na skutki uboczne, takie jak zmniejszenie chęci na seks, bóle głowy, mdłości. Warto jednak pamiętać, iż w znacznej mierze przypadków takie dolegliwości mijają po kilku pierwszych tygodniach zażywania tabletek. Znaczenie dla komfortu ma również to, czy środki zostały odpowiednio dobrane. Jeśli ginekolog przeprowadził wywiad oraz niezbędne badania, ryzyko pojawienia się dokuczliwych skutków ubocznych jest niewielkie.

Dostępnych jest kilka rodzajów tabletek antykoncepcyjnych. Te jednoskładnikowe zawierają niską dawkę hormonu, jakim jest syntetyczny progesteron. Działanie tabletek jednoskładnikowych polega na zmianie śluzu, dzięki czemu plemnikom trudniej jest pokonać drogę prowadzącą do zapłodnienia. Najczęściej zaleca się je kobietom karmiącym piersią, a także w przypadku nietolerancji estrogenu.

Tabletki dwuskładnikowe zawierają progestagen oraz etynyloestradiol. Zmieniają właściwości śluzu oraz strukturę endometrium. W zależności od tego, czy tabletki są jedno, dwu czy trójfazowe, przyjmuje się je z zachowaniem innych zasad.

Plastry antykoncepcyjne

Kolejną chętnie stosowaną formą zabezpieczenia są plastry antykoncepcyjne. Zawierają one syntetyczne hormony, a ich działanie polega na ciągłym uwalnianiu hormonów do organizmu. Dzięki temu owulacja zostaje zablokowana, a śluz staje się gęstszy, przez co plemniki nie mają wielkich szans na pokonanie drogi koniecznej do zapłodnienia. Plastry powodują również, iż ryzyko zagnieżdżenia zarodka jest niewielkie. Działanie plastra jest bardzo podobne jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. W tym przypadku różni się sposób użytkowania. Plaster antykoncepcyjny przykleja się bowiem na skórę. Miejsce na które można go nakleić to pośladki, ramiona, brzuch, górne partie pleców. Aby zminimalizować ryzyko podrażnień skóry, przy każdej wymianie plastra należy wybierać inne miejsce naklejenia nowej sztuki. Taki plaster należy wymieniać co tydzień. Po okresie trzech tygodni, należy zrobić siedmiodniową przerwę. W tym czasie występuje krwawienie przypominające miesiączkę. Po upływie tygodnia należy przykleić nowy plaster antykoncepcyjny, niezależnie od tego, czy krwawienie ustało czy trwa dalej.

Plastry antykoncepcyjne są popularne głównie ze względu na wysoką skuteczność. Ich stosowanie oznacza także wiele zalet, które doceniają kobiety. Przyklejenie plastra nie jest trudne, a wymienianie go raz na siedem dni to nie problem. Dużą zaletą jest to, iż nie trzeba o tym pamiętać każdego dnia, co jest koniecznością na przykład w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. Stosowanie plastrów wiąże się więc z dużym komfortem oraz wygodą. Podobnie jak w przypadku tabletek, plaster zapewnia swobodę podczas zbliżeń seksualnych, co jest korzyścią nie tylko dla kobiety, ale również dla mężczyzny.

Jeśli chodzi o wady, kobiety skarżą się najczęściej na uciążliwe skutki uboczne tej metody antykoncepcji. Mowa tutaj na o bólach głowy, plamieniach w środku cyklu, nudnościach, spadku libido. Najczęściej jednak dolegliwości te ustępują po dwóch lub trzech cyklach. Kolejna wada tej metody to ryzyko całkowitego lub częściowego odklejenia plastra, co jednak nie zdarza się często. W takim wypadku należy usunąć stary plaster i nakleić nową sztukę. Aby uniknąć ryzyka zajścia w ciąże, warto kontrolować stan plastra po wyjściu z sauny, po kąpieli czy wysiłku fizycznym. Niestety ta metoda antykoncepcji nie jest zalecana każdej kobiecie. W przypadku masy ciała równej lub większej 90 kilogramów, skuteczność plastrów antykoncepcyjnych spada.

Krążki dopochwowe

Jeśli szukasz wygodnego, skutecznego i długotrwałego rozwiązania, warto zastanowić się nad krążkiem dopochwowym. Jest on umieszczany w pochwie, bezpośrednio do niej uwalnia hormony, dzięki czemu jego skuteczność jest bardzo wysoka. Krążek jest bezbarwny, ma formę pierścienia. Jego średnica i grubość wynoszą zaledwie kilka milimetrów, a więc krążek nie przeszkadza podczas stosunku ani w codziennym funkcjonowaniu. Hormony zawarte w krążku wchłania nabłonek w pochwie, dzięki czemu owulacja zostaje skutecznie zatrzymana. Krążek należy wymieniać co trzy tygodnie, co jest bardzo wygodne i komfortowe.

Główna zaleta tej metody antykoncepcji to wysoka skuteczność oraz wygoda. Aplikacja krążka jest bardzo łatwa, a wymiana na nowy powinna odbywać się co 3 tygodnie. Działanie krążka omija układ pokarmowy, dzięki czemu nie występują dolegliwości z jego strony. Kobieta stosującą tę metodę nie musi obawiać się o dolegliwości takie jak wymioty czy nudności.

Wadą krążka jest to, iż czasami wypada. W takim przypadku należy jak najszybciej umieścić go w pochwie ponownie. Czasami panie narzekają również na to, iż krążek jest wyczuwalny i obniża komfort funkcjonowania. W takim przypadku należy przykładać większą uwagę do poprawnej aplikacji lub kupić aplikator, dzięki czemu problem może zniknąć.

Aplikacja krążka nie jest skomplikowana, kobieta może zrobić to samodzielnie. Należy stanąć w rozkroku i przykucnąć lub umieścić jedną stopę na podwyższeniu. Następnie trzeba złapać krążek kciukiem i palcem wskazującym i delikatnie umieścić go w pochwie. Jeśli krążek dopochwowy jest niewyczuwalny, oznacza to, iż został włożony prawidłowo. Czynność tą można porównać do aplikowana tamponu. Każda kobieta powinna poradzić sobie z tym samodzielnie. Jeśli wyżej opisany sposób aplikacji sprawia trudności, warto wybrać się do apteki. W ofercie dostępne są specjalne aplikatory, które znacznie ułatwiają włożenie oraz wyjmowanie krążków dopochwowych.

Po 3 tygodniach od aplikacji krążka, należy wyjąć go i zrobić tygodniową przerwę. W ciągu 7 dni powinno wystąpić krwawienie przypominające miesiączkę. Po upływie tygodnia należy zaaplikować nowy krążek dopochwowy.

Zakończenie

Prawidłowo stosowane środki antykoncepcyjne okazują się wysoce skuteczne. Wśród najpopularniejszych znajdują się tabletki i plastry antykoncepcyjne oraz krążki dopochwowe. Każda z tych metod jest bardzo skuteczna, każda ma również określone zalety i wady. Jeśli nie wiesz, co wybrać, warto poprosić o poradę specjalistę. Ginekolog ma duże doświadczenie i wiedzę, dzięki czemu może skutecznie doradzić. Jeśli stało się coś, co może powodować ryzyko zapłodnienia, warto zastosować antykoncepcję awaryjną. Nie jest to tabletka poronna, o czym warto pamiętać. Tabletkę dzień po otrzymasz w aptece po okazaniu recepty. Taką receptę może wydać ginekolog, ale również lekarz pierwszego kontaktu.

Recepty na tabletkę dzień po: https://www.twoje-zdrowie24.pl/

Komentarze