Dlaczego człowiek potrzebuje nerek? Rola i funkcjonowanie

Nerki u człowiekaChociaż o chorobach nerek mówi się mniej niż np. o chorobach serca, pełnią one kluczową rolę dla całego organizmu. W dużym uproszczeniu, nerki to bezustannie pracujący filtr, regulujący ciśnienie płynów osmotycznych i produkujący niezbędne do życia hormony. Dowiedz się więcej o tych narządach, aby móc prawidłowo dbać o ich zdrowie.

Gdzie znajdują się nerki i jaka jest ich budowa?

Nerki mają charakterystyczny kształt przypominający ziarna fasoli, jednakże są znacznie większe od tego strączka. Nerka dorosłej kobiety waży około 115-155 gramów, a mężczyzny - 125-170 gramów. U obu płci rozmiar nerek jest zbliżony: literatura medyczna podaje, że długość zdrowej nerki to 10 centymetrów, szerokość 5 centymetrów i grubość 3 centymetry. Nerki mają kolor ciemnobordowy, co związane jest z ich główną funkcją: w ciągu doby przepływa przez nie do 1500 litrów krwi.

Nerki ściśle przylegają do nadnerczy. Krótszy kraniec nerek łączy się z moczowodami, tętnicami i żyłą nerkową, a także nerwami. Narządy te zlokalizowane są w tylnej części brzucha, tuż przy kręgosłupie.

Jak możemy przeczytać w artykule https://www.dbajonerki.pl/o-nerkach/nerki-w-ukladzie-moczowym - każda nerka zbudowana jest z nefronów, które usuwają z krwi substancje zbędne dla ludzkiego organizmu.

Produktem końcowym pracy nerek jest zagęszczony mocz, który trafia do moczowodu, a stamtąd płynie do pęcherza. Nerki nigdy nie odpoczywają: przez całą dobę potrafią wyprodukować nawet 170 moczu pierwotnego, z którego aż 99 procent jest przez nie odzyskiwane i wchłaniane na powrót do krwi. Wydalany przez zdrowego człowieka mocz zazwyczaj nie przekracza 1,5-2 litrów dziennie i stanowi skoncentrowaną zawiesinę substancji, które nie mają wtórnego zastosowania w organizmie.

Rola nerek w organizmie człowieka

To, jak funkcjonują nerki, przekłada się na ogólne zdrowie organizmu. Oprócz oczyszczania krwi ze zbędnych i szkodliwych substancji, nerki czynnie regulują skład i ilość płynów ustrojowych w organizmie, co z kolei wiąże się z regulacją ciśnienia osmotycznego. Nerki potrafią także produkować hormony (np. erytropoetynę odpowiadającą za produkcję czerwonych krwinek) i enzymy (np. reninę, która reguluje stężenie sodu i potasu).

Człowiek nie jest w stanie funkcjonować bez nerek: jeśli dochodzi do ich uszkodzenia, konieczne jest regularne dokonywanie dializ. To zabieg usuwania z organizmu substancji szkodliwych będących efektem przemiany materii, gdy nerki samodzielnie nie są w stanie tej pracy wykonywać. Choroby nerek powodują obrzęki ciała, nudności i wymioty, alergie, złe samopoczucie i zmęczenie. Jeśli objawy te będą bagatelizowane, z czasem może dojść do poważniejszych uszkodzeń narządów wewnętrznych ze względu na obecność w organizmie szkodliwych substancji, u zdrowych osób wydalanych wraz z moczem.

Jak dbać o nerki, aby wspomóc ich codzienną pracę?

Najważniejsze w profilaktyce chorób nerek jest wypijanie odpowiedniej ilości płynów, czyli około 1,5-2 litrów dziennie. Oprócz tego zalecane jest niewstrzymywanie moczu i oddawanie go kilkukrotnie w ciągu dnia. Jeśli podejrzewamy, że odczuwamy parcie na mocz zbyt często, koniecznie zgłośmy się do lekarza. Zdrowiu nerek sprzyja zbilansowana, zdrowa dieta z ograniczoną ilością soli i białka. Z kolei negatywnie na pracę tych narządów wpływa brak snu, spożywanie dużej ilości słodzonych i przetworzonych potraw, niekontrolowane zażywanie leków, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.

Jak widać, dbanie o nerki nie jest trudne i pokrywa się z zaleceniami dotyczącymi ogólnego dbania o swój stan zdrowia. Należy jednak wiedzieć, że choroby nerek rozwijają się niekiedy niepostrzeżenie przez długie lata, nie dając żadnych dotkliwych symptomów. Sposobem na upewnienie się, że wszystko jest w porządku, jest regularne (przynajmniej raz do roku) poddawanie się rutynowym badaniom, obejmującym morfologię i badanie moczu.

Komentarze