Dermatoskopia - co to za badanie i dlaczego należy je wykonywać raz w roku?

DermatoskopiaCzerniak to nowotwór wywodzący się z komórek skóry. Jest złośliwy i charakteryzuje się szybką dynamiką wzrostu. Choroba dotyczy częściej młodszych osób i dosyć wcześnie daje przerzuty. Rozpoznanie we właściwym momencie i usunięcie czerniaka prowadzi do wyleczenia sięgającego ponad 90%. Badaniem, które w łatwy i nieinwazyjny sposób ocenia nasze znamiona na skórze, jest dermatoskopia.

Jak często przeprowadzać dermatoskopię?

Dermatoskopia jest zalecanym badaniem w szybkiej i nieinwazyjnej diagnostyce. Polega na oglądaniu wszystkich zmian na skórze pacjenta za pomocą dermoskopu ręcznego w 10-krotnym powiększeniu. Badanie zwiększa szanse na wykrycie podejrzanej zmiany o około 30%. Ponieważ dermatoskopia nie zapewnia 100% szansy na zdiagnozowanie zmian nowotworowych, należy ją wykonywać raz w roku, np. w przychodni DP MED - dzięki temu maksymalizujemy szansę, że na wczesnym etapie wykryjemy potencjalnie złośliwe znamię.

Regularne samobadanie skóry należy wykonywać średnio raz w miesiącu. Natomiast profilaktyczna wizyta u dermatologa powinna mieć miejsce raz do roku. Wtedy lekarz ma szansę ocenić wszystkie zmiany skórne i porównać ich ewolucję oraz dynamikę wzrostu. Być może hasło "raz do roku" wydaje się przytłaczające, jednak zarówno czerniak, jak i rak skóry występują dosyć często. Co więcej, skóra to największy organ w naszym ciele i poddawana jest wielu niszczącym czynnikom - na czele z promieniowaniem UV.

Im wcześniej, tym lepiej

Jeżeli jakaś zmiana skórna zostanie sklasyfikowana jako podejrzana o proces nowotworowy, zazwyczaj wymagane jest pobranie biopsji lub wycięcie znamiona i wysłanie go do oceny patomorfologicznej. Na tym etapie choroba zazwyczaj jest dobrze wyleczalna. Jeżeli jednak zaniedbamy podejrzane znamię, może dojść do rozsiewu choroby i doprowadzenia do sytuacji, gdy choroba już nigdy nie będzie w 100% wyleczalna. Zwykle zmiany barwnikowe o wymiarach do 2 cm w poprzecznej osi mogą być usunięte ambulatoryjnie - czyli bez konieczności zostawania w szpitalu.

Jak ocenić stan skóry?

Jakie znamiona powinny być dla nas podejrzane? W comiesięcznej ocenie naszej skóry warto kierować się zasadą ACBDE, która w przejrzysty sposób pozwoli różnicować znamiona na podejrzane oraz nieszkodliwe.

 • A - asymetria - czerniaki są asymetryczne w każdej osi, natomiast zmiany łagodne zwykle są okrągłe lub owalne
 • B - brzegi - w czerniaku zazwyczaj są nierówne i postrzępione
 • C - kolor (z ang. color) - od jasnobrązowego do czarnego, z nierównomiernym rozkładem barwnika. Ta cecha szczególnie dobrze widoczna jest w badaniu dermatoskopowym.
 • D - średnica (ang. diameter) - powyżej 5 mm jest mniej typowa dla zmian łagodnych.
 • E - ewolucja, czyli zmiana wyglądu znamion w czasie: powstające uwypuklenie, zmiana koloru, powiększenie średnicy.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia czerniaka lub raka skóry?

Do czynników ryzyka należą:

 • nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV;
 • korzystanie z solariów;
 • niestosowanie ochrony przeciwsłonecznej;
 • przebyte oparzenia słoneczne;
 • zakażenie wirusem HIV;
 • nowotwory skóry w rodzinie.

Komentarze