Czym jest sutasz i jak wykorzystać go przy tworzeniu kolczyków?

SutaszSutasz jest bez wątpienia jedną z najpiękniejszych i najefektywniejszych technik haftu wykorzystywaną do artystycznego tworzenia biżuterii. Cienkie, kolorowe sznurki finezyjnie oplatające kamienie i koraliki tworzą zachwycające i przykuwające wzrok ozdoby w postaci kolczyków, wisiorów czy bransoletek. Technika sutasz należy do wymagających, ale i najbardziej satysfakcjonujących artystycznie. Skąd wywodzi się sutasz, co potrzebne jest do jego wykonywania? Jak zrobić piękne kolczyki z jego pomocą i jak uniknąć najczęstszych błędów podczas pracy?

Trochę historii - czym jest sutasz i do czego kiedyś go wykorzystywano?

Sutasz (także soutache) wywodzi się od francuskiego słowa oznaczającego szamerunek (ozdobne pętle często spotykane na dawnych mundurach), a także od węgierskiego sujtas oznaczającego plecionkę. Haft ten wykonuje się ręcznie zszywając ze sobą sznurki z wiskozy lub celulozy. Sutasz znano już w starożytnych Chinach, a później w XV w. powrócił do łask i zyskał szerokie zastosowanie w modzie. Chętnie przyozdabiano nim ubrania ludowe, gorsety, płaszcze, a także wykonywano pagony i lampasy w mundurach. Dopiero XXI wiek zaowocował (za sprawą izraelskiej projektantki Dori Csengeri) wykorzystaniem sutaszu w tworzeniu biżuterii. Niebanalne i niezwykle kolorowe ozdoby pokochał cały świat, o czym świadczy popularność tej techniki haftu w obecnych czasach.

Czego potrzebujemy do tworzenia biżuterii sutasz?

Do wykonania choćby najprostszych sutaszowych ozdób potrzebujemy specjalnego, najczęściej wiskozowego sznurka do sutaszu. Taki sznurek ma zwykle 2,5-5 mm szerokości, składa się z rdzenia oraz oplecionych wokół niego cienkich niteczek układających się w literę V (przypomina kłos) i występuje w różnych kolorach. Sznurki zszywa się ze sobą używając długiej, cienkiej igły oraz cienkich i bardzo mocnych nici. Najczęściej za pomocą sutaszu obszywa się kaboszony (płaskawe kamienie ozdobne) i koraliki. Tylną stronę pracy (z widocznymi końcami sznurków) zabezpiecza się i ukrywa podklejając kawałek skóry ekologicznej, zamszu lub filcu.

Tworzenie kolczyków sutasz i innych ozdób

Sutasz jest techniką pozwalającą na niemal nieograniczone pole do popisu. Z jego pomocą wykonać można zarówno efektowne kolczyki (np. https://www.korallo.pl/blog/jak-zrobic-kolczyki-sutasz-z-metalicznym-sznurkiem-kolczyki-paradisiac-garden), bransoletki, wisiorki i naszyjniki, jak również grzebienie czy tiary. Z jego pomocą można również ozdobić torebki, płaszcze, a nawet zakładki do książek. Rozpoczynając przygodę z tym haftem warto pamiętać o wyborze dobrej jakości komponentów oraz cierpliwości i precyzji. Aby prace prezentowały się ładnie, nie należy zbyt mocno zaciągać nici, by nie spowodować nieestetycznego marszczenia się sznurków, a także zwracać szczególną uwagę na równe ułożenie sznurków i w zgodnym kierunku (charakterystyczny kłos). Ważna jest także uważność podczas pracy, gdyż sznurek sutasz ma delikatną strukturę i łatwo można go zaciągnąć. Istotna jest również higiena rąk - szczególnie jasne sznurki bardzo łatwo ulegają zabrudzeniom.

Komentarze