Czy przyjaźń damsko-męska istnieje?

Przyjaźń damsko-męskaCzy istnieje przyjaźń damsko-męska? W tym temacie wciąż ile głosów, tyle opinii. Co więcej, głosy pochodzą z obu stron, a jak odmienna jest perspektywa kobiet i mężczyzn powszechnie wiadomo. Gdzie zatem szukać odpowiedzi? Czy w ogóle możliwe jest opowiedzenie się za jedną ze stron?

Od dziecka uczymy się siebie nawzajem. Przychodząc do przedszkola lub nawet szkoły często widzimy podział na chłopców i dziewczynki. Co więcej: taki podział istnieje nawet w późniejszych latach. Miałem okazję zaobserwować to zjawisko będąc już na studiach. Podczas gdy grupa, składająca się w większości z dziewczyn zajmowała miejsce po prawej stronie sali, z lewej w zajęciach uczestniczyło czterech mężczyzn, najwidoczniej obawiających się dołączyć do reszty. Woleli trzymać się z boku w obawie przed czymś czego z całą pewnością nie mogli racjonalnie wyjaśnić.

Biologia uczy nas, że zainteresowanie płcią przeciwną pojawia się w okolicy 14. roku życia. Nie wszyscy jednak dojrzewają w tym samym tempie i nie jest to wyłącznie kwestia płci. Natomiast doskonale wiadomo jak często kończy się tego typu ciekawość młodych kobiet względem młodych mężczyzn i vice versa. Na początku jest to zwykła znajomość, która później przeradza się w przyjaźń a następnie rodzi się z niej coś więcej. Większość ludzi będących obecnie w stałych związkach od paru lat prawdopodobnie przytoczy wam historię, która brzmi: "Najpierw poznaliśmy się, później ZAPRZYJAŹNILIŚMY a następnie coś zaskoczyło i jesteśmy razem. Na całe szczęście wciąż jednak jesteśmy PRZYJACIÓŁMI i nie wyobrażam sobie by to miało się zmienić".

Nie chciałbym być źle zrozumiany: oczywiście, że nie każde zainteresowanie płcią przeciwną kończy się od razu wielką przyjaźnią a w efekcie - miłością. Może nawet nie dojść do etapu zwanego przyjaźnią a także może być tak, że dwójka przyjaciół postanowi o tym, że nigdy nie będzie chciała wiązać się w coś poważnego. Ale nie ma się co oszukiwać - wiele par (zwłaszcza młodych i niedoświadczonych życiowo) opowiada najpierw o tym jak stało się przyjaciółmi. A bycie czyimś przyjacielem i partnerem zarazem wymaga sporych umiejętności i wyrzeczeń.

Wydaje się oczywistym przyjaźń pomiędzy dwoma facetami. Każdy słysząc tę frazę ma podobny obraz w głowie: wspólne wyjścia na piwo, oglądanie Ligi Mistrzów oraz pięknych kobiet w barze czy męskie wypady za miasto swoimi "zabawkami". Przyjaźń kobieca także jest popularna; zresztą jeżeli mówi się o "najlepszych przyjaciółeczkach" to są to najczęściej dwie kobiety i znów można wyobrazić sobie spotkania, na których z ochotą dwie kobiety wymieniają się plotkami nt. swoich byłych oraz innych dam (nie żeby faceci wcale nie plotkowali). Ale te dwa typu przyjaźni nie wywołują tak wiele dyskusji jak, coraz bardziej popularna przyjaźń damsko-męska. Coś co dla niektórych jest wyłącznie iluzją, zaś dla innych - bardzo przyjemną codziennością. Staje się trochę jak Yeti - nie wiadomo czy istnieje, ale Ci, którzy wierzą są w stanie oddać wszystko by to potwierdzić. Więc co właściwie z tą przyjaźnią?

Pomimo, że wiele osób nie uznaje przyjaźni między mężczyzną a kobietą, niektórzy zauważają, iż cały obecny Świat opiera się na partnerskich stosunkach między dwiema płciami. Podstawą dobrych relacji jest kooperacja i na tym polu ciężko byłoby podważyć dowód istnienia bliższych niż koleżeńskie relacji między przedstawicielami różnych płci. Jednak problem może leżeć dalej. Ciężko bowiem gdybać nad przyjaźnią damsko-męską bez zastanowienia się czym właściwie jest przyjaźń? Problem jaki leży w sformułowaniu jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie to subiektywna ocena każdej pojedynczej osoby na Świecie, dla której pod słowem "przyjaźń" kryją się zupełnie różne obrazy i definicje. Nie można zmierzyć przyjaźni, ciężko jest także (w przypadku osoby z większą liczbą samozwańczych przyjaciół) porównywać jedną przyjaźń z drugą. Ludzie przyjęli stosować czas jako odpowiedni wyznacznik do pomiaru głębokości relacji z innymi. I kiedy wydaje się mieć to jakiś sens - w końcu im dłużej kogoś znamy tym najprawdopodobniej znamy go lepiej - to jednak jest masa innych czynników, wpływających na relację. Czy jest to osoba, przy której czujemy się świetnie w każdej chwili? Czy stanowi ona dla nas oparcie w trudnych chwilach? I wreszcie, ostatnio popularne stwierdzenie - czy nadajemy z nią na tych samych falach? Są to dylematy dotyczące każdego bez wyjątku, w których spojrzenie na płeć nie ma znaczenia. Kiedy zaś spojrzymy na perspektywę przyjaźni damsko-męskiej, do głosu często dochodzi kolejny ważny aspekt - pociąg seksualny. Dla niektórych przyjaźń kończy się w momencie, w którym jedna ze stron zaczyna czuć "coś więcej" do drugiej osoby. Inni twierdzą, że to i tak nieuniknione, zaś to czy jesteś w stanie trzymać swoje uczucia na wodzy czy dasz im upust w, najczęściej niewłaściwym dla przyjaźni momencie, wynika z dojrzałości danej jednostki. Ale kluczowym jest pamiętanie o tym, że każdy człowiek na Świecie definiuje przyjaźń zupełnie inaczej. Podczas gdy definicje mogą być podobne, nigdy nie będą dokładnie takie same. Najważniejsze w tym wszystkim wydaje się być uzgodnienie między sobą: do czego przyjaźń nas zobowiązuje a kiedy czujemy, że to przestaje być przyjaźnią i zaczyna być "czymś więcej". Bo w tym momencie często to co nazywaliśmy przyjaźnią, zaczyna ustępować miejsce i może nigdy więcej nie powrócić.

Przyjaźń damsko-męska wzbudza wiele zainteresowań, dyskusji oraz dywagacji. Podczas gdy jedni nawet nie śmieliby aby dać jej szansę, inni mają wokół siebie ludzi o przeciwnej płci i utrzymując z nimi świetną relację, zwykli nazywać ich swoimi przyjaciółmi. Czy jest to możliwe bez żadnych trudnych emocji? W zależności od tego czego oczekujemy od naszych przyjaciół, przyjaźń damsko-męska wydaje się mieć swoje miejsce na Świecie. W końcu na Ziemi żyją zarówno kobiety jak i mężczyźni. Mijamy się na ulicy, widzimy się w szkole oraz pracy, mieszkamy ze sobą oraz korzystamy z dobrodziejstw życia wspólnie. Dlaczego zatem nie moglibyśmy się także przyjaźnić?

Komentarze