Czy latem należy przyjmować witaminę D?

Witamina D - słońceLekarze zalecają, żeby od października aż do kwietnia każdy, niezależnie od stanu zdrowia czy wieku, przyjmował witaminę D w formie suplementu. W Polsce klimat nie sprzyja całorocznemu nasłonecznieniu do tego stopnia, aby przyjmować ją przez krótszy czas. Późną wiosną i latem słońca jest jednak znacznie więcej, przez co zamiast suplementu, wiele osób decyduje się na kąpiele słoneczne. Czy to oznacza, że w tym czasie przyjmowanie witaminy D nie jest potrzebne? Niekoniecznie!

Czy przebywanie na słońcu zastąpi suplementację?

Uważa się, że przebywanie przez pełnych 15 minut na słońcu pomiędzy godziną 10 a 15, kiedy świeci ono najmocniej, z odsłoniętymi przedramionami, nogami i twarzą, odpowiada przyjęciu 200 jednostek witaminy D. Co ważne, nie jest to jednak wartość stała - zależy ona od wielu czynników, w tym indywidualnej zdolności metabolizmu witaminy D pod wpływem ekspozycji na słońce.

Teoretycznie mogłoby się wydawać, że krótki spacer w letnich ubraniach może w pełni zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na witaminę D. W rzeczywistości jest jednak kilka kwestii, o których warto pamiętać, zanim postawi się taki wniosek. Po pierwsze każdy człowiek przyswaja witaminę D w swoim własnym tempie, co trudno zmierzyć. Długie ubrania, a nawet kapelusz przeciwsłoneczny mogą skutecznie przeszkodzić w metabolizmie tej witaminy. Co więcej, na skórę nie może zostać nałożony żaden filtr przeciwsłoneczny, który z drugiej strony jest zalecany przez dermatologów już wiosną. Chcąc więc chronić skórę przed negatywnym wpływem promieni UV, warto odwiedzić sklep z suplementami i zakupić witaminę D również na lato.

Kto powinien przyjmować witaminę D przez cały rok?

Dla niektórych osób ekspozycja na słońce to za mało - ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na witaminę D, niezależnie od pogody powinni oni przyjmować ją przez okrągły rok. O kim mowa? Z całą pewnością o kobietach w ciąży, którym odpowiednia dawna witaminy D może pomóc uniknąć na przykład cukrzycy ciążowej. Suplementacja w ciąży jest ważna szczególnie pod kątem prawidłowego rozwoju płodu, do którego składniki odżywcze są całkowicie niezbędne.

Suplementacja witaminy D przez cały rok zalecana jest także osobom zmagającym się z otyłością i seniorom, u których w skórze z czasem obniża się zawartość prowitaminy D. Przyjmować ten składnik powinny także osoby cierpiące na choroby wątroby i nerek, ponieważ zaburzają one metabolizm witaminy D pod wpływem słońca.

Komentarze