Czego nie wiesz o WOŚP? Jak pomagać?

WOŚPO tym, jak ważna jest pomoc potrzebującym, wiemy wszyscy. Jednak o tym, jak łatwo jest to zrobić, wiedzą nieliczni. Dlatego wciąż warto poruszać ten temat, tym bardziej że, jak co roku, jest po temu wielka okazja. Już 30 stycznia 2022 roku zagra nam wszystkim trzydziesty finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Zanim to nastąpi, zastanówmy się wspólnie, jak zacząć działać już dzisiaj. Na co tym razem będziemy zbierać fundusze? Jak pomagać łatwiej i przyjemniej? Sprawdźmy.

WOŚP, odrobina historii

To już niemal trzydzieści lat minęło, kiedy spośród tłumu wyłonił się niewielu jeszcze znany przesympatyczny facet w dość ekscentrycznych okularach. Nieśmiała próba finału odbyła się w Jarocinie w 1992 roku. Zebrano wtedy pośród „rozpasanej młodzieży” ponad 20 000 złotych, co dało asumpt i nadzieję na stworzenie czegoś trwałego i skutecznego.

Nikt wtedy nie spodziewał się, że huczna impreza z trzeciego stycznia 1993 roku (pierwszy oficjalny finał WOŚP) przeciągnie się tak długo. Zresztą sceptycy już wtedy zapowiadali fiasko przedsięwzięcia, sugerując, że przecież opieka Państwa jest wystarczająca, że ludzie mają inne problemy i że w ogóle cała idea jest mocno naciągana. I co?

Co roku do krwiobiegu służby zdrowie trafiają miliony złotych w postaci sprzętu, remontów, nowych oddziałów itp. Mimo pewnych starań przeciwników orkiestry ponad 97 procent polaków w Kraju i za granicą orientuje się w profilu jej działalności.

Co ciekawe, niemal każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż w ten czy inny sposób może być beneficjentem jej poczynań. Każdy przecież ma kogoś bliskiego, komu potrzebna jest lub będzie pomoc opieki zdrowotnej.

W tym miejscu wypada przypomnieć, że wyposażenie zakupione ze środków WOŚP w całości jest przeznaczone dla placówek, które mają podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Umowy zawierane są w sposób transparentny, na podstawie stosownej dokumentacji nieobjętej tajemnicą.

WOŚP, fakty niekoniecznie znane

Wiemy, że grają, że są wolontariusze oraz że pomoc jest skierowana na potrzeby zdrowotne. To wszystko? Raczej tak, chociaż jest kilka spraw, o których warto wspomnieć.

Złote serce

Pomysł na sławne złote serduszka pojawił się już po pierwszym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebrano wtedy całą masę złotych łańcuszków, kolczyków i pierścionków, z którymi nie bardzo wiadomo było, co zrobić. Inna sprawa, że ten typ szczodrości jest wyjątkowo wzruszający.

Tak czy inaczej, pojawiła się inicjatywa, by wszystkie złote precjoza przetopić na niewielkie serduszka i poddać je licytacji. W ten sposób każdy, kto nabędzie ten cenny przedmiot, stanie się symbolicznym posiadaczem odrobiny czyjegoś serca i dobroci. Piękne, prawda?

Zakupy z myślą o najsłabszych

Do akcji od lat dołączają różnego rodzaju sieci sprzedażowe, oddając część swoich przychodów właśnie na Wielką orkiestrę Świątecznej Pomocy. Dokonując zakupów towarów oznaczonych znanym już w całej Polsce symbolem czerwonego serca, klienci świadomie lub nie, dołączają się do ogólnonarodowej zbiórki. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z WOŚP na Allegro Gadane.

WOŚP, nie tylko najmłodsi

Orkiestra pomaga także osobom starszym, przekazując znaczne środki na oddziały geriatryczne oraz skutecznie podnosząc poziom opieki nad naszymi dziadkami i babciami.

WOŚP dla niewidomych dzieci z Afryki

W 2013 roku w fundacji WOŚP zapadła decyzja o przekazaniu 125 maszyn Brajla dla...125 niewidomych dzieci ze szkoły prowadzonej przez polskich misjonarzy i misjonarek w Rwandzie.

WOŚP, nie tylko wyposażenie

Fundacja WOŚP doceniła też problematykę szeroko rozumianej edukacji zdrowotnej. Głównie chodzi o popularyzację wśród dzieci działań i umiejętności umożliwiających niesienie pierwszej pomocy. Jak podają statystyki, wiele ofiar wypadków miałoby szanse przeżyć, gdyby dotarła do nich na czas pierwsza pomoc. Obecnie działania takie ograniczają się w większości przypadków do wezwania karetki pogotowia.

WOŚP, pozwolenia

Każda kolejna zbiórka odbywa się za pozwoleniem i swoistym nadzorem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z powodów, które nie są tematem niniejszej publikacji, dokumenty finansowe oraz sprawozdania z podjętych działań na rzecz pomocy potrzebującym, od lat znajdują się pod szczególnie ścisłym nadzorem. Jako że wszystkie formalności wypełniają znamiona zgodności z prawem, nie jest kontrola specjalnie dotkliwa. Przy okazji odbiera ona argumenty głosicielom teorii spiskowych, co pozwala patrzeć optymistycznie w przyszłość.

WOŚP, jak pomagać?

Sercem. W dobie internetu i związaną z tym łatwością zdobywania informacji znalezienie skutecznej metody wspierania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy powinno być wyjątkowo proste.

Najprostsze sposoby wsparcia WOŚP:

  • Zakupy produktów oznaczonych symbolem WOŚP;
  • Zakupy w sieciach współpracujących z WOŚP;
  • Przekazanie jednego procenta podatku dochodowego na WOŚP;
  • Dotacje prywatne na konto fundacji;
  • Uczestnictwo w Finale WOŚP.

I wiele innych.

To, co robi Jurek Owsiak i jego Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, każdy z nas prędzej czy później doceni. Przyjdzie dzień, kiedy znajdziemy się w pobliżu urządzenia oznaczonego symbolem czerwonego serca. Serca, którego tyle włożył w istnienie WOŚP Jurek Owsiak i miliony Polaków.

Komentarze