Ciąża a dobroczynne działanie witaminy E

Witamina EWiele kobiet na wieść o zajściu w ciąże zadaje sobie pytanie: jakie witaminy powinnam suplementować? Każda mama chce dla swojego dziecka wszystkiego co najlepsze, w związku z tym prawidłową suplementację warto zacząć się już w momencie planowania ciąży. O słuszności zażywania kwasu foliowego przez ciężarne wiadomo od dawna. Jednak wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak dobroczynna jest witamina E dla rozwoju ciąży oraz zdrowia przyszłej mamy.

Witamina płodności

Nie bez powodu witamina E jest nazywana witaminą płodności. Według lekarzy suplementacja tej witaminy pozytywnie wpływa na możliwości rozrodcze kobiety. Zażywana już na trzy miesiące przed planowaną ciążą przyczynia się do pozytywnego rozwoju komórek płciowych oraz ma dobroczynny wpływ na owulację. Ponadto, zażywanie witaminy E zwiększa wydzielanie hormonu gonadotropowego u kobiety, który dobrze oddziałuje na prawidłowe funkcjonowanie żeńskiego układu rozrodczego.

W momencie starania się o dziecko specjaliści zalecają stosowanie przez kobietę kilkunastu mg tej witaminy na dobę. Co więcej, witamina E zalecana jest również mężczyznom, którzy starają się o potomka. Według badań, przyjmowanie jej zwiększa ruchliwość plemników. Wobec tego zażywanie dobroczynnej witaminy E przez oboje partnerów może znacząco przyczynić się do pomyślnego zajścia w ciążę. A w późniejszym okresie zmniejszyć również ryzyko poronienia.

Suplementacja w trakcie ciąży

Doskonałe działanie witaminy E nie kończy się w momencie zapłodnienia. W ciąży zapotrzebowanie na tej witaminę wzrasta o 15%. Suplementacja jest niezbędna wśród ciężarnych, których dieta uboga jest w warzywa liściaste i strączkowe, oleje roślinne, masło, jajka oraz orzechy. Te składniki są naturalnym źródłem witaminy E, w związku z tym ich brak w diecie zwiększa zapotrzebowanie na suplementację. Zażywanie witaminy E w ciąży podnosi odporność, wzmacnia naczynia krwionośne oraz chroni krwinki czerwone przed rozpadem. Ma również ogromny wpływ na prawidłowe widzenie u dziecka, a w duecie z kwasem foliowym zabezpiecza przed uszkodzeniem układ nerwowy oraz zapobiega wadom wrodzonym. Jej niedobór w ciąży może grozić osłabieniem, bólem głowy, a nawet zaburzeniami widzenia.

Odpowiednia suplementacja przed ciążą oraz w jej trakcie znacznie przyczynia się do prawidłowego rozwoju płodu oraz zdrowia i samopoczucia matki. Dobroczynne działanie witaminy E w zakresie płodności i ciąży to tylko jedne z wielu jej zastosowań. Stosuje się ją również w profilaktyce chorób serca, a nawet kosmetologii, gdzie nazywana jest witaminą młodości.

https://auraherbals.pl/leksykon/witamina-e/

Komentarze