Charyzma - co to takiego? Człowiek charyzmatyczny i jego cechy

CharyzmaJakiego człowieka nazwiemy charyzmatycznym? Jak się zachowuje, co go wyróżnia, jakie ma wady i zalety? O tym w dalszej części artykułu.

Czym jest charyzma? Cechy człowieka charyzmatycznego

Charyzma to zespół cech charakteru, cechujący osoby o tendencjach przywódczych, potrafiące niejako "porywać tłumy", nakłonić innych do czegoś.

Jakie cechy i umiejętności osobiste można zauważyć u człowieka charyzmatycznego?

Są to bardzo często:

  • odwaga, śmiałość, bezpośredniość;
  • umiejętność przemawiania w sposób barwny, ciekawy, porywający;
  • tendencja do dominacji;
  • umiejętność manipulacji i stosowanie perswazji;
  • doskonałe umiejętności komunikacyjne;
  • entuzjazm i pasja w działaniu i umiejętność "zarażania" nimi;
  • inteligencja i asertywność.

Poza tym, osoba charyzmatyczna wyróżnia się z tłumu, budzi szacunek i respekt, a także uległość innych, czasem nawet lęk, np. charyzmatyczni przywódcy, tacy jak Adolf Hitler.

Kiedy przydaje się charyzma?

Człowiek charyzmatyczny jawi się nam jako inteligentny mówca, świadomy swoich zalet i potrafiący bronić swoich poglądów. Tak jest w istocie, osoby charyzmatycznej dobrze się słucha, zwykle są to ludzie oczytani ale i pewni siebie, potrafiący nas zainteresować tym, co mają do powiedzenia. Kiedy więc przydaje się charyzma? W jakich profesjach wyżej wymienione umiejętności są nie tylko cenione ale wręcz niezbędne?

Charyzma z pewnością przydaje się u:

Kadry zarządzającej
To cecha pożądana u dyrektorów, kierowników i całej kadry zarządzającej. Charyzma pomaga w pozyskiwaniu zaufania ale i sympatii pracowników, możemy skuteczniej ich motywować do pracy oraz mobilizować do samorozwoju. Charyzmatyczny szef potrafi nie tylko skutecznie pochwalić i zmotywować ale i w odpowiedni sposób przedstawić krytykę.

Managerów
Każdy manager, czy to pracownik korporacji, restauracji czy specjalista od organizacji eventów: charyzma przyda się z pewnością. Takie osoby mają za zadanie nawiązywać kontakt z ludźmi ale i przekonywać ich do pewnych rzeczy, szukać podwykonawców, np. miejsca do zorganizowania konferencji itp.

Specjalistów do spraw związanych z PR
Osoby pracujące na tych stanowiskach zajmują się przygotowywaniem strategii wizerunku firmy oraz kontaktują się z mediami, np. przesyłają informacje do prasy. W większych firmach mogą również zajmować się organizowaniem i przeprowadzaniem konferencji prasowych.

Nauczycieli
Charyzmatyczny nauczyciel o wiele lepiej, łatwiej i bardziej ciekawie przekaże wiedzę swoim podopiecznym, sprawi, ze lekcje będą bardziej interesujące, różnorodne oraz urozmaicone. Charyzmatyczny pedagog to osoba wrażliwa na potrzeby uczniów, będąca niejako ich przewodnikiem. Taki nauczyciel uczy przede wszystkim samodzielności oraz zachęca do kreatywności.

Osoby, prowadzącej kursy i szkolenia
Charyzmatyczny szkoleniowiec to ciekawe, efektywne i pożyteczne szkolenie, praktycznie bez względu na tematykę. Taka osoba potrafi zainteresować tematem kursu praktycznie już od pierwszych minut, sprawia, że uczestnicy są aktywni i chętni do pogłębiania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności.

Przedstawicieli handlowych
Nie da się ukryć, że charyzma i związane z nią cechy charakteru przydają się również u osób, pracujących na stanowiskach przedstawicieli handlowych. Ich zadaniem jest bowiem pozyskiwanie klientów, nawiązywanie i utrzymywanie z nimi relacji, jak również sprzedaż określonych produktów czy usług. Cechy osoby charyzmatycznej, które mogą przydać się na tym stanowisku to między innymi umiejętności komunikacyjne, otwartość w kontaktach, kwiecista mowa oraz zdolność perswazji.

Terapeutów
Charyzma przyda się także osobom, które zawodowo zajmują się prowadzeniem terapii. Ich zadaniem jest na początku przede wszystkim wzbudzenie zaufanie klienta oraz takie poprowadzenie spotkań, żeby uporać się z problemem, z jakim się zgłosił. Charyzmatyczny terapeuta od początku stanie się dla klienta przewodnikiem, zaufa mu oraz będzie wdrażał w życie wypracowane z nim rozwiązania.

Polityków
Dobry polityk powinien być charyzmatyczny, potrafić w ciekawy sposób przemawiać oraz rozmawiać ze swoimi wyborcami, jak i kontrkandydatami. Charyzmatyczny polityk to osoba, której przyjemnie się słucha, która potrafi przemawiać tak, aby zainteresować innych tym, co ma do powiedzenia. Poza tym wzbudza zaufanie oraz sympatię.

Aktorów i wokalistów
Osoba sławna, znana i występująca publicznie również powinna być charyzmatyczna. Dotyczy to zarówno przedstawicieli władz, jak i celebrytów. U nich charyzma powinna przejawiać się zarówno w umiejętnościach komunikacyjnych i wzbudzaniu zaufania. Bardzo możliwe, że swoją popularność będą mogli wykorzystać z bardzo pożyteczny sposób, np. angażując się w działalność charytatywną i zachęcając do tego swoich fanów.

Pracowników call center
U pracowników telemarketingu charyzma także bardzo się przyda. Pozwoli na skuteczniejszą sprzedaż produktów i usług, jak również bardziej efektywne pozyskiwanie zaufania u potencjalnych klientów. Osoby charyzmatyczne o wiele lepiej radzą sobie w warunkach stresowych oraz szybciej i sprawniej rozwiązują konflikty, np. poradzą sobie z tak zwanym trudnym klientem.

Tak naprawdę jednak charyzma przydaje się w określonym stopniu w każdym zawodzie ale i w życiu prywatnym, pozwala nam lepiej porozumiewać się z bliskimi, z ukochaną osobą, z dziećmi. Warto więc doskonalić umiejętności osoby charyzmatycznej, czy to we własnym zakresie, czy za pośrednictwem ciekawych szkoleń - najlepiej prowadzonych właśnie przez charyzmatycznych specjalistów.

Komentarze