Altruizm - czym jest? Kim jest altruista?

AltruizmPomaga innym i nie chce nic w zamian. Daje coś z siebie, ale nie bierze za to nic - ani pieniędzy , ani nie oczekuje na podziękowanie. Jest skromny, życzliwy, pomocny, dobry… - to właśnie altruista, miłosierny dla innych i niosący wsparcie wszędzie tam, gdzie inni go potrzebują. Czym jest dokładnie postawa altruistyczna, jak zachowuje się altruista oraz jakie są zalety i wady tej postawy?

Czym jest altruizm? Definicja

Altruizm to postawa, której cechą charakterystyczną jest niesienie innym bezinteresownej pomocy. Oznacza to, że altruista nie oczekuje nic w zamian - ani wdzięczności, ani zadośćuczynienia, ani zapłaty… To pomoc płynąca prosto z serca, z samej potrzeby pomagania. Altruizm to postawa osób empatycznych, wrażliwych, życzliwych innym. Cechuje ludzi skromnych ale i świadomych siebie. Altruista czuje się spełniony tylko dlatego, że może i potrafi komuś pomóc.

Kim jest altruista i jak się zachowuje?

Kolejne pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć: kim jest altruista? Jakie ma cechy, jak się zachowuje? Altruista to przede wszystkim człowiek, który:

 • pomaga i wspiera inne osoby bezinteresownie, nie liczy na zapłatę, odwdzięczenie się ani nawet podziękowanie;
 • czerpie radość z samego pomagania innym;
 • ma pozytywne nastawienie do życia i innych ludzi;
 • jest urodzonym optymistą;
 • potrafi cieszyć się z drobiazgów i dostrzegać radość w codziennych chwilach;
 • jest życzliwy i dobry dla innych;
 • jest empatyczny oraz wrażliwy na potrzeby drugiego człowieka;
 • wyzbył się egoizmu, narcyzmu oraz przeświadczenia o własnej wyjątkowości;
 • jest świadomy swojej wartości, jego samoocena jest na optymalnym poziomie;
 • uwielbia czuć się potrzebny innym;
 • lubi działać niejako w ukryciu, nie chce rozgłosu, czasami działa wręcz anonimowo.

Wady i zalety altruizmu

Zalety bycia altruistą

Niesienie pomocy innym jest dobre, pożądane i potrzebne w społeczeństwie. Altruista robi wiele dobrego dla innych: jego działania sprawiają, że inni ludzie są szczęśliwi, są zaspokojone ich potrzeby, mają to, czego potrzebują, lepiej im się żyje. Z racji tego, że altruista pomaga wielu osobom naprawdę potrzebującym, np. biednym, poprawia się ich status materialny ale i podnosi pewność siebie i samoocenę. A co z samym altruistą? Co dobrego daje mu ta postawa? Przede wszystkim to, że czuje się życiowo spełniony, czuje radość z samego pomagania, podnosi się jego samoocena. Pomagając, dzieli się z kimś tym, co ma, co pozwala mu czuć się potrzebnym i wartościowym. Nie zapominajmy o tym, że dobro wraca. Gdy altruista znajdzie się w potrzebie, bardzo możliwe, że również taką życzliwą i bezinteresowną pomoc otrzyma.  Jak widać, bycie altruistą daje wiele dobra, zarówno dla innych, jak i samej osoby, która pomaga. Niesienie pomocy i wsparcia innym nic nie kosztuje, a może być wspaniałym sposobem zarówno na podniesienie sobie samopoczucia, jak i poprawę samooceny.

Wady bycia altruistą

Czy bycie altruistą i bezinteresowne pomaganie innym może mieć jakieś wady? Niestety tak i warto o tym wiedzieć. Po pierwsze, altruista, jako dobry i życzliwy człowiek, z jednej strony spotyka się z ogromną sympatią ze strony otoczenia. Czasami jednak sympatia ta może być jedynie maską, a druga osoba może wykorzystywać nadmiernie altruistę, jego wrodzoną dobroć i naiwność w kontaktach z innymi. Po drugie, bezinteresowne pomaganie może stać się źródłem domysłów i drwin ze strony innych, zwłaszcza osób egoistycznych, cynicznych oraz o narcystycznych cechach charakteru. Obserwując oni działania altruisty mogą zastanawiać się: dlaczego on to robi? Co on z tego ma? Są ludzie, których poziom wrażliwości emocjonalnej i empatii (czyli zdolności wczuwania się w stany emocjonalne innych osób) jest tak niski, że nie rozumieją oni motywów działań altruisty. Po trzecie, altruista po pewnym czasie może tak "wciągnąć się" w pomaganie innym, że zapomni o sobie, niesienie pomocy stanie się dla niego jedynym celem w życiu, a po pewnym czasie i to przestanie nieść radość. To niestety prosta droga do zaburzeń emocjonalnych, w tym nerwicy czy nawet depresji! Altruista może nawet wykazywać pewne objawy, podobne do wypalenia zawodowego.

Współczesny altruista

Gdzie dzisiaj możemy spotkać altruistę? Na bycie altruistą ma wpływ:

 • płeć,
 • wiek,
 • status materialny,
 • miejsce zamieszkania.

Warto się nad tym zastanowić:

Altruizm a płeć
Z badań wynika, że większą skłonność to zachowań altruistycznych mają kobiety, może być to związane z tym, że u pań zwykle obserwuje się większy poziom empatii oraz wrażliwości emocjonalnej, a to nieodłączne cechy każdego altruisty;

Altruizm a wiek
Czy wiek ma wpływ na występowanie zachowań altruistycznych? Zwykle więcej altruistów znajdziemy w gronie osób dorosłych i starszych, są to ludzie doświadczeni życiowo, nierzadko spełnieni, którzy odnajdują teraz radość w pomaganiu innym;

Altruizm a status materialny
Altruistą może być zarówno osoba majętna, jak i biedna. Bogacze często czują, że zgromadzone zasoby nie dają im pełni szczęścia i chcą dzielić się tym co mają z innymi. Z kolei osoby biedne lepiej rozumieją innych potrzebujących. Robią coś dla nich, choć sami często też potrzebują pomocy.

Altruizm a miejsce zamieszkania
Altruistów możemy spotkać w mieście, zwłaszcza duże aglomeracje sprzyjają zachowaniu przez nich anonimowości. Niemało ich również w małych społecznościach, np. na wsiach, gdzie ludzie żyją nieco innym rytmem, są nauczeni pomagania sobie, znają się i są dla siebie życzliwi jak dla członków rodziny.

Komentarze