Afirmacja - definicja, zalety, wady. Przykłady afirmacji

AfirmacjaAfirmacja to znany i ceniony mechanizm psychologiczny, polegający na powtarzaniu pozytywnych zdań, czy to głośno czy w myślach przy jednoczesnej wierze, że są prawdziwe. Z pewnością każdy z nas przynajmniej raz doświadczył sytuacji, kiedy powtarzał coś sobie i jego życzenie się spełniło. W psychologii mechanizm ten zwany jest samospełniającym się proroctwem.

Może mieć wydźwięk pozytywny, wtedy nazywany jest afirmacją ale i negatywny. W naszym życiu dążymy oczywiście do szczęścia i pozytywnych emocji, warto więc bliżej poznać afirmację i dowiedzieć się, jak korzystać z jej dobrej energii każdego dnia!

Afirmacja - jak stosować?

Afirmację można również z powodzeniem gdzieś zapisać. Po pewnym czasie zauważmy zmianę naszych myśli, poglądów i zachowań, zgodnie z afirmacją. Dla przykładu: gdy ktoś powtarza sobie codziennie: "Jestem miłą, dobrą i wartościową osobą", po pewnym czasie zauważa podniesienie samooceny oraz większą pewność siebie. Jest to mechanizm bardzo prosty w konstrukcji, stosować go może praktycznie każdy, bez względu na płeć, wiek, stan zdrowia, zajmowane stanowisko czy życiowe doświadczenia.

Z powodzeniem afirmację stosować może uczeń szkoły podstawowej, biznesmen, ciężarna młoda kobieta czy starszy pan, który przebywa w szpitalu. Dla każdego z nich będzie miała inną treść, dotyczyć będzie odmiennych spraw, ale najważniejsze, by jej zadanie było takie samo: poprawa samopoczucia, podniesienie samooceny oraz pozytywne zmiany w życiu danej osoby.

Afirmacja a samospełniające się proroctwo

Afirmacja działa na zasadzie samospełniającego się proroctwa: kiedy coś sobie powtarzamy, wręcz wmawiamy, po pewnym czasie zaczynamy w to wierzyć. Warto wspomnieć, że afirmacja zawsze ma wydźwięk pozytywny, samospełniające się proroctwo niekoniecznie. Możemy bowiem sprawić, że stanie się coś negatywnego, np. powtarzając: "Nie dostanę lepszej pracy, na pewno źle mi pójdzie na rozmowie kwalifikacyjnej" - oczywiście po pewnym czasie zaczynamy w to wierzyć, idziemy na spotkanie ze złym nastawieniem i faktycznie wypadamy nie najlepiej, co skutkuje wybraniem na dane stanowisko innego kandydata. Afirmacja zawsze jest pozytywna, w tym wypadku brzmiałaby: "Dobrze mi pójdzie na rozmowie kwalifikacyjnej i na pewno dostanę tą pracę". Stosowanie afirmacji nie zawsze jest łatwe - warto próbować, ponieważ czasem trudno nam uwierzyć w jej treść.

Afirmacja - zalety i wady

Afirmacje bardzo pomagają nam w spełnianiu marzeń i ogólnie - w dążeniu do celu. Powtarzanie sobie, że wydarzy się coś, czego pragniemy sprawić może, że marzenie naprawdę się spełni, ponieważ zaczynamy coraz silniej wierzyć w to, że dobrniemy do celu. Warto stosować afirmację w przypadku zarówno drobnych, codziennych pragnień, jak i ważnych, życiowych marzeń.

Do zalet afirmacji zaliczyć można to, że:

  • pozwala nam na uwierzenie w swoje możliwości, zwiększa pewność siebie oraz poprawia samoocenę.
  • pomaga w spełnianiu marzeń;
  • pomaga w wartościowaniu swoich celów, np. po zastosowaniu afirmacji: "Mieszkam w pięknym mieszkaniu, które bardzo lubię, muszę je tylko odświeżyć według własnego uznania" przestajemy marzyć o większym, gdyż obecne jest dokładnie takie, jakiego chcemy, a gotówkę inwestujemy w remont zamiast w zakup nowego;
  • daje możliwość przejęcia kontroli nad swoim życiem, nawet, jeśli do końca nie zdajemy sobie z tego sprawy;
  • pozwala nam pozytywniej i optymistyczniej spojrzeć w przyszłość.

A co z wadami afirmacji?

Czy te pozytywne zdania mogą mieć jakieś wady? Okazuje się, że tak. Należy uważać na to, że afirmacja może blokować rozwój osobisty, np. gdy powtarzamy sobie, że nasza obecna praca to najlepsza, jaką możemy mieć, nie myślimy o samorozwoju oraz poszukiwaniu lepszego zajęcia, np. lepiej płatnego.

Kiedy warto stosować afirmację?

Kiedy stosowanie afirmacji jest najlepszym rozwiązaniem? Po pozytywne, samospełniające się proroctwo warto sięgać, kiedy:

  • chcemy spełnić ważne marzenie, ale nie bardzo wierzymy, że nam się uda;
  • bardzo pragniemy czegoś lepszego niż już mamy, ale nie ma możliwości spełnienia tego marzenia, np. zmiany pracy czy wymiany samochodu na lepszy;
  • mamy gorszy dzień, np. chandrę;
  • ktoś sprawił nam przykrość i mamy zły nastrój, np. wyśmiał nas, obraził itp.;
  • mamy chwilę zwątpienia w siebie, czujemy się nic nie warci, spada nasza samoocena i pewność siebie.

Jest również często stosowana jako mechanizm motywacyjny, zarówno w życiu prywatnym, np. rodzic motywuje za pomocą afirmacji dziecko: "Na pewno doskonale napiszesz ten test", jak i zawodowym, np. szef motywuje pracownika: "Jestem przekonany, że poradzi sobie Pan z tym projektem". Wykorzystuje się ją również na szeroką skalę w terapii psychologicznej.

Afirmacja w terapii psychologicznej - kiedy się ją stosuje?

Jak wspomniano wyżej, afirmacja jest bardzo chętnie stosowana w terapii psychologicznej. Psychologowie cenią ją za prostotę oraz skuteczność działania. Afirmację stosuje się na spotkaniach z psychologiem, później pacjent może ją stosować na co dzień, według wskazówek terapeuty. Afirmację stosuje się głównie w terapii, prowadzonej w nurcie behawioralno-poznawczym. Jej celem jest zmiana negatywnych myśli i przekonań oraz zachowań, z jakimi pacjent zgłosił się na terapię, np. pacjent ma depresję, myśli, że jest nic nie wart, czuje się bezwartościowy, nijaki, niekompetentny. Celem afirmacji w tym wypadku jest poprawa pewności siebie oraz podniesienie samooceny za pomocą pozytywnie brzmiących haseł, które klient psychologa musi sobie codziennie powtarzać. Taka terapia stosowana jest nie tylko w przypadku depresji i innych zaburzeń nastroju, ale również w terapii zaburzeń lękowych, w tym nerwic czy fobii, zaburzeń odżywiania, w tym anoreksji i bulimii.

Przykłady afirmacji z życia codziennego

Chcesz wiedzieć, jak tworzyć afirmację i jak ona działa? Poniżej kilka przykładów z życia, które możesz odpowiednio zmodyfikować tak, aby pasowały do Twojego.

  1. Anna jest emerytką, która stale narzeka na swoje samopoczucie i zdrowie, uskarża się na bóle, migreny, złe samopoczucie. Anna postanowiła zastosować afirmację i każdego dnia powtarza sobie: "Czuję się doskonale, jestem zdrowa i mam świetny humor" - już po kilku dniach faktycznie poczuła się lepiej, zaczęła spacerować z kijkami, chodzić na basen, co sprawiło, że poczuła się jeszcze lepiej.
  2. Błażej jest w związku z kobietą od kilku lat i w ich związek wkrada się rutyna. Mężczyzna zaczyna myśleć o rozstaniu z ukochaną, choć kocha ją, ale ich relacja nieco przyblakła… Postanowił zastosować afirmację i codziennie powtarza: "Jestem w związku z piękną i mądrą kobietą, którą bardzo kocham, szanuję i której ufam". Po krótkim czasie zaczął inaczej patrzeć na swoją dziewczynę, zaproponował wyjście o kina, spontaniczny wyjazd na weekend, kupił jej biżuterię - w ich związek wkroczyła nowa jakość, a mężczyzna postanowił oświadczyć się swojej partnerce.
  3. Celina rozstała się z mężem, on ułożył sobie życia, a ona nie może dojść do siebie po długoletnim związku, który w ten sposób się zakończył. Mimo iż od rozwodu minęło już wiele czasu, kobieta nadal rozpamiętuje wspólne chwile i cios, jaki zadał jej ukochany mąż. W końcu postanowiła zawalczyć o siebie i zastosowała afirmację. Codziennie powtarza sobie: "Jestem atrakcyjną i pewną siebie kobietą, która zasługuje na miłość i na pewno już niedługo ją znajdę". Po kilku tygodniach Celina zaczęła inaczej patrzeć na rozwód i to, co przeszła. Zapisała się na kurs tańca, do szkoły językowej, zaczęła uprawiać zumbę i chodzić na basen. Poznała wiele nowych, ciekawych osób, wzmocniła się jej pewność siebie.

Afirmacja może na pierwszy rzut oka wydaje się naiwnym sposobem na zmianę myśli i przekonań, ale powtarzana często może mieć naprawdę zaskakujące skutki. Spróbuj i przekonaj się, że to naprawdę działa!

Jak wybrać afirmację dla siebie?

Poszukujesz afirmacji dla Ciebie i zastanawiasz się, która będzie najlepsza? Nie da się znaleźć gotowej afirmacji, zwykle powinieneś ją dostosować do siebie, powyższe przykłady mogą pomóc Ci jedynie sformułować afirmację, która dotyczy Twojego życia. A może szukasz uniwersalnej afirmacji, którą możesz stosować jako motto? W takim razie zapoznaj się z poniższymi przykładami afirmacji, które można stosować na co dzień, niezależnie od tego, co dzieje się w Twoim życiu i co akurat robisz:

  • "Jestem wartościową osobą, mam wiele zalet i mocnych stron";
  • "Lubię siebie taką/takiego, jaką/jaki jestem";
  • "Otaczają mnie wyjątkowi, wartościowi ludzie, których szanuję i którym ufam";
  • "Jestem szczęśliwa/szczęśliwy w życiu";
  • "Moje życie jest dokładnie takie, jakie powinno być".

Uniwersalna afirmacja może być Twoim mottem, które będziesz pamiętać lub zapiszesz w ważnym dla siebie miejscu. Może być także ciekawym pomysłem na napis na ścianie, np. który będzie zdobił ścianę Twojego salonu czy sypialni.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze

KlaudiaC
Kiedy pojawiają się problemy, możesz użyć pozytywnych afirmacji, aby rzucić wyzwanie negatywnym przekonaniom i wzorcom myślowym. Te pozytywne stwierdzenia mają na celu zastąpienie negatywnego myślenia i złych wzorców tymi pozytywnymi, samonapędzający mi się przekonaniami. Sposób konstruowania pozytywnych afirmacji może wzmacniać lub osłabiać ich działanie.
Mariolka
Najlepszym sposobem na zmianę schematu myślenia jest przeprogramowan ie umysłu i zasypanie go pozytywnymi afirmacjami, które mogą doprowadzić nas do pożądanych rezultatów. Chociaż ten proces nie może spowodować natychmiastowej zmiany, może faktycznie przyspieszyć nasze postępy i w dłuższej perspektywie doprowadzić do radykalnego sukcesu. Dzięki właściwemu doborowi pozytywnych afirmacji możemy w końcu osiągnąć swoje życiowe cele i zobaczyć wyniki, o których być może nigdy nie myśleliśmy, że są możliwe.