5 szybkich metod na rozprawienie się z łupieżem raz na zawsze

ŁupieżŁupież najczęściej pojawia się jesienią i zimą, w okresie, kiedy nosimy czapki i dostęp powietrza do skóry głowy jest utrudniony. To z kolei sprzyja rozwojowi głównej przyczyny łupieżu - drożdżaka Malassezia. Jak można sobie poradzić z łupieżem?

 

Skąd się bierze łupież?

Malassezia to drożdżak, który naturalnie występuje na skórze i stanowi element zdrowej flory bakteryjnej. Jeśli jednak dochodzi do nadmiernego rozrostu jego kolonii, dochodzi do zaburzenia równowagi całego ekosystemu. Komórki naskórka zaczynają odnawiać się zbyt szybko, tworząc charakterystyczne skupiska o różnej wielkości, łuszczące się i widoczne gołym okiem jako białe drobinki.

Kolejnymi czynnikami sprzyjającymi rozwojowi łupieżu (poza noszeniem czapek) jest niedokładne oczyszczanie skóry na głowie, nieodpowiednio zbilansowana dieta, nadużywanie środków pielęgnacyjnych do włosów, a także przebywanie w pomieszczeniach z suchym i nagrzanym powietrzem.

Łupież

Metody zwalczania łupieżu

Najważniejsze jest rozpoznanie, z jakim rodzajem łupieżu mamy do czynienia. Następnie udanie się do apteki po preparaty i szampony do włosów z łupieżem - suchym lub tłustym. Pierwszy rodzaj łupieżu jest łatwy do rozpoznania, bo złuszczony naskórek osypuje się na ramiona, jest lekki i biały. Zazwyczaj skóra głowy nie swędzi i nie pojawiają się na niej zmiany zapalne.

Łupież tłusty z kolei idzie w parze z silnie przetłuszczającymi się włosami, swędzeniem, wypadaniem włosów. Same drobinki łupieżu są żółte, ciężkie i często mocno związane ze skórą (nie osypują się).

W tym drugim przypadku konieczna może być wizyta u dermatologa, ponieważ problem jest znacznie poważniejszy. Mimo to, na rynku aptecznym dostępne są preparaty, które skutecznie potrafią rozprawić się z problemem, zawierające dwusiarczek selenu i cohesyl, piroktonam olaminy, olej manuka i wyciąg z drzewa herbacianego.

Domowe sposoby na łupież

Domowe sposoby na łupież, takie jak płukanki ziołowe np. z dziegcia brzozowego, mogą sprawdzić się jako metoda wspomagająca, ale mało prawdopodobne, by wyleczyły nas bez wsparcia profesjonalnych preparatów. Na pewno jednak, jeśli stwierdzamy u siebie łupież, warto przyjrzeć się swojej diecie, zwyczajom higienicznym, noszonym czapkom i sprawdzić poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy w ciągu dnia najdłużej. Warto również odstawić wszelkie preparaty do stylizacji włosów, takie jak lakiery, pianki, żele. Włosy z łupieżem powinno suszyć się letnim powietrzem i myć w letniej wodzie - wysoka temperatura sprzyja postępowaniu choroby.

Łupież

 

Stres, przemęczenie i złe samopoczucie również zwiększa podatność na nadmierny rozwój kolonii niepożądanych drobnoustrojów. Niekiedy zadbanie o swoje zdrowie psychiczne znacznie poprawia stan skóry - również na głowie.

Kiedy udać się do dermatologa?

Zdecydowanie do dermatologa powinniśmy się udać wtedy, gdy skóra głowy swędzi, piecze, pojawiają się na niej krostki, stany zapalne. Przy nasilonym wypadaniu włosów, a tym bardziej pojawianiu się placków gołej skóry, wizyta u dermatologa i wykonanie badań enokrynologicznych, morfologii i jeszcze paru innych zaleconych przez specjalistę, będzie konieczna.

Interesuje Cię temat dbania o zdrowie swoich włosów? Dowiedz się, kiedy udać się do trychologa na stronie wapteka.pl.

Komentarze