Wystrój kuchni klasyczny czy nowoczesny? Nie musisz wybierać!

Drewniane stoły kuchenneElementy ze stali nierdzewnej, czyste, jasne meble, minimum dodatków i nowoczesne sprzęty ustawione na blatach czy może raczej drewniany kredens, duży stół z wazonem z kwiatami, ozdobne serwetki i inne dekoracje? Wybór między stylem klasycznym, a nowoczesnym w kuchni nie jest łatwy, szczególnie dla tych osób, które cenią sobie jasne przestrzenie pozbawione nadmiaru przedmiotów, ale też odrobinę tęsknią za rodzinnym charakterem kuchni. Jednak okazuje się, że wcale nie trzeba wybierać! Dobrze dobrane meble i dodatki sprawią, że style te z powodzeniem się ze sobą łączą, tworząc nową, wyjątkową jakość. Jak tego dokonać?

Nowoczesna kuchnia z elementami klasycznymi

W nowoczesnych kuchniach znajdziemy rozwiązania przede wszystkim praktyczne. Zamknięte moduły w geometrycznych kształtach, dużo kątów prostych, często bardzo dużo białego koloru, a nadmiar przedmiotów pochowany w szafkach, półkach i szufladach - to wszystko sposoby na kuchnię bardzo ergonomiczną i łatwą do utrzymania w czystości. Jednak czasem takim aranżacjom dobrze jest dodać odrobiny przytulności. Dobrym i łatwym rozwiązaniem jest dodanie elementów z naturalnych materiałów, które zaskakująco dobrze potrafią pasować do surowości takiego wnętrza. Ciekawym kontrastem dla jednobarwnych mebli będą drewniane stoły kuchenne, na których blatach w różnych odcieniach brązu widać słoje drewna. Nie musi to być stół w całości z drewna, równie dobrze nogi mogą być metalowe czy pokryte farbą z połyskiem, by nieco zredukować wrażenie "wiejskiej sielskości" takiego stołu i lepiej dopasować go do aranżacji. Innym rozwiązaniem jest wstawienie do kuchni wazonów ze świeżymi kwiatami. Warto pamiętać, że drewniane stoły kuchenne w połączeniu z kwiatami mogą być zbyt swojskie i zniweczyć przez to cały efekt minimalizmu, a tym samym sprawiać wrażenie nieprzystawania do wnętrza. Dlatego jeśli chcemy mieć i stół z drewnianym blatem, i kwiaty, wtedy lepiej rozdzielić je, by nie stały zbyt blisko siebie. Dobrze też jest postawić na proste formy wazonów.

Kuchnia klasyczna z duchem innowacyjności

Mówi się, że klasyczny wystrój jest ponadczasowy. Meble z litego drewna stwarzają wrażenie przytulności, kredensy czy półki z szybkami pozwolą pochwalić się ulubioną porcelaną, kolorystyka przywodzi na myśl zapach babcinej szarlotki. Jednak taki wystrój, choć doskonale sprawdza się w dużych kuchniach w domach jednorodzinnych, niekoniecznie sprawdzi się w małym mieszkaniu w centrum miasta. Łatwo sprawić, by efekt domowości i przytulności przerodził się w poczucie zagracenia i bałaganu. Sprzyjają temu wszelkiego rodzaju ozdoby, dekoracje i nadmiar tekstur i kolorów. Dlatego w kuchniach klasycznych warto zadbać o pewne detale. Częste w takich aranżacjach drewniane stoły kuchenne warto pokryć lakierem z połyskiem lub zdecydować się na wersję pomalowaną na jeden wybrany kolor, by zredukować ilość faktur, dobrze jest też zrezygnować z ustawiania na nim zbędnych przedmiotów - lepiej sprawdzi się jako przejrzysty kontrapunkt dla reszty mebli.

Warto eksperymentować ze stylem we wnętrzach, bo bardzo często okazuje się, że pozorne przeciwieństwa pasują do siebie idealnie i sprawią, że nasze mieszkanie będzie jedyne w swoim rodzaju.

Artykuł powstał we współpracy z https://stolpluskrzesla.pl/c299-stoly-do-kuchni.

Ocena: 5.0

Komentarze