Wentylator, klimatyzator czy klimatyzer? Co wybrać, by przetrwać upalne dni?

WentylatorGdy upalne dni zaczynają dawać się we znaki, urządzamy sobie wycieczkę po sklepach, w poszukiwaniu urządzeń, które będą w stanie zapewnić nieco ochłody. Dlaczego mówimy aż o wyciecze po sklepach? Ponieważ większość z nas zaczyna poszukiwania urządzeń chłodzących, gdy upały trwają już jakiś czas. To oznacza, że asortyment w mgnieniu oka znika z półek sklepowych, ale... od czego są sklepy internetowe! Zanim jednak zagłębimy się w ich ofertę, poznajmy bliżej trzy typy urządzeń, które przydadzą się w sezonie letnim - i nie tylko.

Wentylator - na biurko, na podłogę, gdzie zechcesz!

Najprostsze i najtańsze rozwiązanie, to wybór wentylatora. Możemy zakupić wersje biurkowe, niewielkich rozmiarów, które doskonale nadadzą się do domowego miejsca pracy, ale i biura stacjonarnego, do którego codziennie dojeżdżamy. Prosta konstrukcja, łatwy montaż i demontaż, co sprzyja mało kłopotliwemu czyszczeniu. Łopatki wprawione w ruch dają wrażenie delikatnej ochłody.

Wentylatory trzeba ustawić stosunkowo blisko miejsc, w których ma zostać nieco obniżona temperatura. Pod tym względem ich wydajność nie należy do najlepszych. W dużych pomieszczeniach nie przyjdzie im poprawić komfortu w takim stopniu, w jakim tego oczekujemy. Możemy jednak, zamiast biurkowej wersji, wybrać wentylator podłogowy, większych rozmiarów. Ustawiony w małym salonie czy sypialni, pozwoli choć na chwilę odpocząć od upału. Warto poszukać takiego, który posiada funkcję oscylacji, co oznacza, że mechanizm wiatraka będzie się obracał w różne strony. Im większy zasięg, tym lepiej!

Atutem wentylatorów z pewnością jest ich mobilność. Nawet te duże, podłogowe, są wciąż na tyle lekkie, by bez problemu przenieść je do innego pomieszczenia. Poza tym nie ma problemu ze znalezieniem tych estetycznych, wręcz eleganckich, by letnią porą nie tylko dawały trochę ochłody, ale i nie zaburzały stylistyki wnętrza.

Klimatyzator - komfort na stałe

Klimatyzatory są duże, drogie, a ich montaż dość skomplikowany. Te wady rekompensuje jednak podstawowa zaleta - możliwość obniżenia temperatury w dużych pomieszczeniach. Najczęściej zawieszane są na ścianie, na stałe. Dobrze jest, by posiadały możliwość regulacji, przynajmniej trzystopniową. Sterowanie na pilota, to z kolei duża wygoda i szansa, by bez podnoszenia się za każdym razem z kanapy, ustawić taką temperaturę, jakiej oczekujemy.

Ze względu na sposób montażu i rozmiar klimatyzatora, nie uda nam się przenieść go do innego pomieszczenia. Ale jego plusem jest fakt, że nie powoduje podwyższenia poziomu wilgotności. To ważne, bowiem nadmiar wilgoci wnika głęboko w ściany i może spowodować rozwój grzyba, pleśni, które bardzo niekorzystnie oddziałują na nasz organizm, a także konstrukcję budynku.

W zależności od wybranego modelu, klimatyzator będzie ponadto nadawał się do ogrzewania w sezonie zimowym. Mamy możliwość zakupu urządzenia, które, w zależności od potrzeb, będzie spełniało funkcję chłodzenia, ogrzewania lub pracując jako osuszacz powietrza.

Klimatyzer - kompromis dla niezdecydowanych

Wentylator nie chłodzi nas odpowiednio. Na klimatyzator nie mamy miejsca ani pieniędzy. Co robić? Pozostaje skierować swój wzrok na półkę z klimatyzerami. To urządzenia, które stanowią bardzo dobry kompromis pomiędzy dwoma poprzednimi. Łączą ich zalety, a niewielkie minusy, można przełknąć.

Klimatyzer to urządzenie, w którym powietrze chłodzone jest, gdy przechodzi przez specjalne wkłady chłodzące, nasączone wodą. W ten sposób osoby przebywające w danym pomieszczeniu, odczuwają rześki podmuch. Poprawia się komfort przebywania we wnętrzach. Klimatyzer swoją wielkością nie przekracza rozmiarów dużej walizki, ale opatrzenie kółkami, czyni go wygodnym w przenoszeniu.

Urządzenie działa dość cicho, jest estetyczne, nie wymaga skomplikowanego montażu, konserwacji czy drogich napraw. Dodatkowo oczyszcza i nawilża powietrze. Co ze wspomnianymi minusami? Nadaje się do chłodzenia małych pomieszczeń, poza tym trzeba go używać rozsądnie, gdyż nadmierne podwyższenie wilgotności – o czym już wspomniano, może spowodować rozwój grzyba i pleśni na ścianach. Sezonowo, jako urządzenie łatwe do przenoszenia, a do tego wydajne i niedrogie, sprawdzi się doskonale.

Mamy trzy urządzenia do wyboru. Każde z nich posiada zalety i wady, ale tak naprawdę od naszych potrzeb i oczekiwań zależy, które z nich zapewni efektywne chłodzenie w upalne dni.

Więcej informacji na temat urządzeń tego typu, można znaleźć na stronie Econovli.pl.

Komentarze