Testy ciążowe - rodzaje, działanie, zastosowanie

Testy ciążoweTesty ciążowe stają się z roku na rok popularniejsze. Coraz więcej kobiet korzysta z jego pomocy w celu określenia zapłodnienia lub braku ciąży. Ciągły wzrost sprzedaży testów ciążowych świadczy o rosnącej wiedzy kobiet na temat ich seksualności. Testy są także bardzo tanie i proste w użyciu.

Wynik, który podają jest wiarygodny, ponieważ oscyluje w granicach 95-99%. Zdarza się jednak, iż kobiety nieumiejętnie korzystają z testu, co może prowadzić do otrzymania nierzeczywistego wyniku.

Na czym polega działanie testu ciążowego?

Test ciążowy ma za zadanie wykrywać w moczu gonadotropinę kosmówkową (w skrócie HCG). Hormon ten pojawia się w organizmie dzięki tkance zarodka. Dodatkowo wspomaga wydzielanie progesteronu, który utrzymuje ciąże. Obecność gonadotropiny kosmówkowej może zostać wykryta najwcześniej w siódmym dniu od zapłodnienia.

Tak więc każda kobieta podejrzewająca zajście w ciąże powinna zbadać się najwcześniej tydzień po akcie seksualnym. Biorąc test ciążowy w dłoń, należy zapoznać się dokładnie z jego zastosowaniem. Test można użyć o każdej porze... nieważne czy to dzień, czy noc. W przypadku ciąży wczesnej zalecane jest wykonanie badania z moczu porannego, który będzie zawierać największą ilość HCG. Testy ciążowe to zazwyczaj płytki testowe, które należy zwilżyć moczem. Płytki posiadają pole kontrolne i pole określające wynik. To pierwsze to miejsce, które zabarwiamy. Jeśli w polu wyniku pojawi się zabarwienie, to znaczy, że kobieta jest w ciąży. Warto pamiętać, ażeby test powtórzyć, jeśli w dalszym ciągu nie pojawia się krwawienie miesięczne. Istotna jest także dokładna obserwacja pola wyniku w teście ciążowym. Jeśli zabarwienie jest delikatne, to także oznacza to ciążę.

Jakie są rodzaje testów ciążowych?

Najczęściej spotykanymi i najłatwiej dostępnymi rodzajami testów ciążowych są testy płytkowe. W opakowaniu producent zamieszcza płytkę testową i pipetę. Pipetą pobiera się odrobinę moczu, który następnie nanosi się na pole kontrolne (w płytce). W polu wyniku pojawi się zabarwienie, jeśli nastąpiło zapłodnienie.

Drugim rodzajem testów ciążowych są testy strumieniowe. Ażeby uzyskać wynik, należy absorbujący tester umieścić pod strumieniem moczu. Wynik otrzymuje się po około 5 minutach. W oknie testowym powinny pojawić się linie. Jeśli kobieta zobaczy dwie linie różowe, to oznacza, że niedługo zostanie matką. Jeśli w okienku pojawi się jedna linia kontrolna, to oznacza, że nie został wykryty hormon HCG.

Kolejnym dostępnym w aptekach testem ciążowym, jest test paskowy. Jego użycie jest bardzo proste i szybkie. Po pierwsze należy zebrać mocz do suchego oraz czystego pojemnika. Po drugie należy zanurzyć końcówkę testu w moczu, trzymając go za niebieską część. Po około 40 sekundach pojawia się wynik testu.

Wyniki testu ciążowego można otrzymać bardzo szybko. Może to trwać od 1 do 5 minut, w zależności od rodzaju testu. Mimo iż testy można użyć już tydzień po stosunku płciowym, to jednak lekarze nie radzą się spieszyć. Specjaliści twierdzą zgodnie, iż zastosowanie testu powinno odbyć się po terminie spodziewanej miesiączki. Wczesne badania testem ciążowym może okazać się zbyteczne, zaś wynik nieprawdziwy.

Komentarze