Talerze deserowe obowiązkowe wyposażenie kuchni. Sprawdź na co zwrócić uwagę

Talerz deserowyTalerze deserowe są coraz chętniej kupowane jako element uzupełniający zastawę stołową. Mogą one służyć do serwowania słodkości na podwieczorek. Doskonale sprawdzą się też do podawania mniejszych porcji dań obiadowych czy serwowanych na kolację.

Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii, które pozwolą na ich idealne dopasowanie do pozostałych elementów zastawy, ale i aranżacji wnętrza oraz stołu. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze talerzy deserowych?

Jaki kształt powinny mieć talerze deserowe?

Najpopularniejsze są talerze deserowe w okrągłym kształcie. Dzieje się tak, że pasują one praktycznie do większości stylizacji. Dobrze będą wyglądały zarówno na nowoczesnym, jak i klasycznym stole. Dodatkowo można zdecydować się na talerze całkowicie gładkie lub zaznaczeniem brzegu, co również wpływa na ich stylistykę. Dużą popularnością cieszą się ostatnio również talerze w kształcie kwadratu. Na stronie https://www.pucharydeserowe.pl/oferta/talerze-deserowe można znaleźć zarówno takie, które mają lekko zaokrąglone rogi, jak i takie, które mają idealnie proste brzegi. Osoby szukające nietypowych rozwiązań mogą natomiast zdecydować się na talerz w kształcie elipsy lub swojego ulubionego owocu. Te ostatnie szczególnie lubiane są przez dzieci.

Z jakiego materiału powinny być wykonane talerze deserowe?

Talerze deserowe, podobnie jak inne elementy zastawy stołowej, najczęściej wykonane są ze szkła, porcelany lub ceramiki. Jeżeli talerze mają służyć również dla dzieci, warto wybrać takie, które wykonane są z materiałów lekkich i wytrzymałych na stłuczenie. Tutaj zazwyczaj poleca się melaminę. Można z niej formować również dowolne kształty, dzięki czemu mogą mieć przypominać owoce czy przypominać zwierzęta, które dzieci bardzo lubią. Warto tutaj też podkreślić, że w zależności od materiału, różna będzie cena poszczególnych talerzy. Zazwyczaj najtańsze są talerze porcelitowe. Natomiast ceramiczne czy porcelanowe to już nieco wyższa cena.

Talerze do deserów - białe, kolorowe czy ze wzorem?

Cały czas na naszych stołach króluje biel. Jest to kolor uniwersalny, który pasuje do każdej stylistyki i aranżacji. Jednak producenci coraz częściej oferują również kolorowe talerze. Jaki zatem kolor wybrać? Warto tutaj zwrócić uwagę na to, jak odbierane są różnorodne kolory przez nasz umysł. Przykładowo żywe barwy takie jak czerwień, żółć mogą działać pobudzająco na apetyt. Przygaszone błękity i zielenie będą ten apetyt gasić. Można też zdecydować się na talerze z kolorowym akcentem np. brzegiem w innym kolorze niż środek.

W przypadku serwowania na talerzu określonego rodzaju dania, można zdecydować się na taki, który będzie miał wzór nawiązujący do potrawy np. z pizzą. Może to być też motyw nawiązujący do konkretnej kuchni świata. Ciekawie prezentują się też talerze deserowe ozdobione motywami roślinnymi i owocowymi.

Komentarze