Refleksoterapia - siła dotyku

Refleksoterapia stópNasze ciało to bardzo skomplikowany twór. Składa się z bilionów małych komórek, które z kolei budują skomplikowane narządy i tkanki. Wszystkie jednak doskonale wiedzą jakie jest ich zadanie i sprawnie działają. Jednak przychodzi taki moment w życiu każdego człowieka, że ciało zaczyna niedomagać i chorować. Jak sobie radzić w takich sytuacjach i co robić, aby ich uniknąć? Z pomocą przychodzi refleksoterapia.

Refleksologia lub inaczej refleksoterapia to nic innego jak leczniczy masaż stóp. Nie jest to jednak taki zwyczajny masaż - polega on na uciskaniu odpowiednich punktów na podeszwach stóp - każdy z tych punktów odpowiada poszczególnym narządom naszego ciała. W jaki sposób to działa i dlaczego to właśnie na stopach znajdują się takie punkty?

Stopy mapą całego ciała

Stopy to wbrew pozorom bardzo wrażliwa część naszego ciala. Na stopach przez cały utrzymuje się cały nasz ciężar. Dodatkowo zwykle katujemy nasze stopy nieodpowiednim obuwiem. A to właśnie na podeszwach stóp znajdują się zakończenia nerwów, które łączą nasze narządy, w tym mózg. Zatem to właśnie stopy są źródłem naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego warto o stopy dbać, poświęcić im więcej uwagi, a przede wszystkim zagłębić się w tajniki refleksoterapii.

Jak ważny jest refleks?

Refleksami nazywamy punkty, które odpowiadają poszczególnym narządom naszego organizmu, a umiejscowione są na twarzy, dłoniach i przede wszystkim stopach. Praca na refleksach polega na uciskaniu odpowiednich punktów, a nawet obszarów wokół nich. Jeśli przy tego rodzaju masażu pojawia się ból może to oznaczać chorobę narządu, któremu dany obszar odpowiada.

Jak to działa?

Poprzez uciskanie refleksów znajdujących się na stopach pobudzany jest przepływ impulsów nerwowych, a także poprawiane jest ukrwienie narządów i następuje wzmacnianie całego organizmu. Wykonując taki masaż codziennie wieczorem wspomagamy nasz organizm w pozbywaniu się toksyn, czego następstwem jest szybka regeneracja i ogólna poprawa stanu naszego zdrowia. U stosujących refleksoterapię zauważono między innymi poprawę szybkości przemiany materii.

Dla kogo refleksoterapia?

Refleksoterapia jest metodą nieinwazyjną i dość łatwą do opanowania, dlatego przeznaczona jest dla wszystkich - bez względu na wiek. Z sukcesem można tę metodę stosować u dzieci, jak i u osób starszych. Ostrożność można jedynie zachować w przypadku kobiet w ciąży. Do pierwszych zabiegów należy podejść rozsądnie i zacząć od delikatnego masażu, dopiero w kolejnych sesjach można zastosować mocniejszy ucisk.

Skąd czerpać informacje?

Refleksoterapia stóp

Na rynku wydawniczym istnieje wiele pozycji poświęconych refleksoterapii. Szczególnie warty uwagi jest Podręcznik refleksoterapii stóp autorstwa Hanne Marquardt. To zbiór wszystkich niezbędnych informacji - czym jest i skąd wzięła się refleksologia, jak stosować masaż, gdzie i w jaki sposób należy uciskać refleksy na stopach, aby osiągnąć zdrowie i dobre samopoczucie. Dodatkowo w podręczniku znajdziemy dobrze rozrysowane wszystkie najważniejsze punkty na stopach. To znakomita książka dla wszystkich, którzy chcą zacząć stosować refleksoterapię na swoje dolegliwości - można ją znaleźć na stronie: www.ksiegarnia.pwn.pl.

Oczywiście można też wybrać się na wizytę do profesjonalnego gabinetu refleksologa, jednak nie każdy ma taką możliwość - wciąż jest to metoda dość niszowa i mało popularna pomimo swojej skuteczności. Jednak warto zaznaczyć, że coraz częściej korzystają z niej w swojej praktyce fizjoterapeuci i masażyści.

Refleksoterapia pomaga zwalczać nie tylko problemy z pracą narządów wewnętrznych, ale również problemy na tle nerwowych - zapobiega nerwicom i depresji. Ten wyjątkowy masaż stóp to tak naprawdę praca z całym ciałem - jest to metoda holistyczna. Jeśli zależy nam na zdrowiu i dobrym samopoczuciu refleksoterapia jest znakomitym i przede wszystkim skutecznym sposobem, aby o siebie zadbać.

Komentarze