Plamienia w środku cyklu - kiedy powinny niepokoić?

Plamienia w środku cyklu miesiączkowegoLekkie jednodniowe plamienie w środku cyklu miesiączkowego nie powinno być powodem do niepokoju, ponieważ z reguły jest ono wynikiem owulacji. Jednak jeśli krwawienie trwa dłużej i nasila się, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Ginekolog zbada Cię i stwierdzić co jest powodem nieprawidłowości. Plamienie może być objawem poważnych chorób, dlatego jak najszybciej powinnaś się zbadać. Przyjrzyjmy się bliżej przyczynom krwawień w środku cyklu.

Pigułka hormonalna

Plamienie w czasie cyklu zdarza się u kobiet przyjmujących tak zwaną mini pigułkę, czyli tabletki antykoncepcyjne zawierające same progestageny. Jeśli problem powtarza się w kilku kolejnych cyklach, lekarz zadecyduje o zmianie rodzaju przyjmowanej pigułki lub zaproponuje Ci inną metodę zapobiegania ciąży.

Spirala

Stosunkowo częstym problemem jest plamienie po założeniu spirali domacicznej. Może się ono utrzymywać w każdym cyklu nawet do 6 miesięcy od chwili zabiegu założenia spirali. Jednak jeśli po tym czasie nie ustąpi, być może konieczne będzie wyjęcie wkładki. Pamiętaj, żeby każde niepokojące plamienie lub krwawienie konsultować z lekarzem ginekologiem, ponieważ może ono być spowodowane przesunięciem się spirali i drażnieniem szyjki macicy lub infekcja narządu rodnego.
Krwawienie po stosunku.

Częstym powodem plamień lub lekkich krwawień bezpośrednio po współżyciu, jest drobne zranienie lub otarcie delikatnej błony śluzowej miejsc intymnych. Inną przyczyną tego typu krwawień może być nadżerka, czyli niewielkie ranki w okolicy ujścia szyjki macicy. Lekarz wykryje ją podczas rutynowego badania ginekologicznego. Po stwierdzeniu nadżerki konieczne jest wykonanie badań dodatkowych takich jak cytologia lub kolposkopia. Jeśli zmiana jest bardzo mała, może zagoić się samoistnie po wyleczeniu stanu zapalnego szyjki macicy lekami dopochwowymi przepisanymi przez lekarza. W przypadku rozległej zmiany chorobowej stosuje się wypalanie ranki prądem, wymrażanie ciekłym azotem lub usunięcie laserem.

Krwawienie po menopauzie

Jeśli miałaś już ostatnią miesiączkę w swoim życiu i okres menopauzy masz za sobą, nie powinny u Ciebie wystąpić już żadne krwawienia z dróg rodnych. Jeśli pojawi się krwawienie lub plamienie, konieczne jak najszybciej udaj się na konsultację do lekarza. Może ono być objawem groźnych zmian chorobowych na przykład rozwijającego się raka szyjki macicy.

Aby zdiagnozować przyczynę plamień pojawiających się po okresie menopauzy, ginekolog wykona usg transwaginalne oraz cytologię. Niezbędne może się również okazać tak zwane łyżeczkowanie macicy. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Materiał pobrany podczas zabiegu zostanie przekazany do badania histopatologicznego, którego wynik wskaże jednoznacznie na to, czy przyczyną nieprawidłowych krwawień jest choroba nowotworowa. W przypadku jej stwierdzenia zostanie wdrożone odpowiednie leczenie onkologiczne. Pamiętaj, że im szybciej zgłosisz się do lekarza, tym lepiej, ponieważ wykrycie choroby we wczesnym stadium daje gwarancje lepszych wyników leczenia.

Mięśniaki i polipy macicy

Często przyczyną krwawień w środku cyklu bywają niezłośliwe zmiany nowotworowe macicy. U niektórych kobiet mogą one powodować plamienia lub krwawienia w trakcie cyklu, zdarza się jednak, że rozwijają się niemal zupełnie bezobjawowo i zostają wykryte podczas rutynowego badania kontrolnego. Mięśniaki często bardzo dobrze reagują na leczenie hormonalne przy pomocy tak zwanej pigułki jednofazowej. Niekiedy w celu wyleczenia zmian konieczne jest wywołanie u pacjentki tak zwanej sztucznej menopauzy, czyli zatrzymanie miesiączki. Bardzo duże zmiany trzeba jednak usunąć. Najnowszą metodą leczenia mięśniaków jest embolizacja. Zabieg polega na odcięciu dopływu krwi do guzków, co powoduje ich samoistne zniknięcie. Nie u wszystkich pacjentek ta mało inwazyjna metoda leczenia jest możliwa do zastosowania. Nadal najpopularniejszą formą leczenia mięśniaków i polipów macicy jest ich wycięcie podczas zabiegu laparoskopowego lub klasycznej operacji.

Nietypowe krwawienia powinny zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza ginekologa każdą kobietę. Są one jednak szczególne groźne dla kobiet w ciąży. Jeśli spodziewasz się dziecka, nigdy nie lekceważ nawet drobnego krwawienia. Nawet niewielkie plamienie, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu bóle podbrzusza o charakterze skurczowym, może świadczyć o zagrożeniu ciąży. Dlatego, jeśli zaobserwujesz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, niezwłocznie udaj się do lekarza prowadzącego Twoją ciążę lub na dyżur do szpitala. Zwlekanie z nadzieją, że krwawienie samo ustąpi, może mieć bardzo poważne konsekwencje zarówno dla Ciebie, jak i dla płodu niezależnie od stopnia zaawansowania ciąży.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.