Naturalne sposoby oczyszczania wątroby

Oczyszczanie wątrobyCodziennie w naszym ciele pojawiają się toksyny pochodzące zarówno ze środowiska zewnętrznego, jak i będące wynikiem procesów metabolicznych zachodzących w organizmie. Warunkiem zachowania zdrowia jest ich systematyczne usuwanie. W procesie tym niezwykle istotną rolę odgrywa wątroba. Ten największy w naszym ciele narząd, to prawdziwe laboratorium chemiczne, w którym nieustannie odbywają się procesy zapewniające na zdrowie i witalność. Sprawdź, jak naturalnie oczyścić wątrobę i usprawnić jej funkcjonowanie.

Osłabiona wątroba to:

 • zmniejszona odporność organizmu na infekcje,
 • szybciej zachodzące procesy starzenia się,
 • chroniczne zmęczenie,
 • większa podatność na alergie,
 • nasilenie stanów zapalnych w całym organizmie.

Każdy z nas może naturalnie poprawić stan swojej wątroby, wprowadzając do codziennego życia kilka prostych nawyków.

Rola wątroby w organizmie

Ten duży miąższowy narząd znajdujący się w górnej części jamy brzusznej jest odpowiedzialny za bardzo wiele procesów biochemicznych przebiegających w organizmie. Wątroba jest niezastąpiona i uczestniczy w tak dużej liczbie reakcji, że jej poważne uszkodzenie lub zatrucie szybko prowadzi do śmierci.

Wątroba jest odpowiedzialna między innymi za:

 • filtrowanie krwi z substancji toksycznych, które mogą znajdować się w żywności oraz leków i innych niepożądanych czynników chemicznych,
 • produkcję i magazynowanie glikogenu,
 • produkcję albuminy, która reguluje gospodarkę płynami w organizmie,
 • wytwarzanie cholesterolu oraz trójglicerydów,
 • przekształcanie toksycznego amoniaku w mocznik, który następnie trafia do nerek, które wydalają go z organizmu,
 • wytwarzanie żółci niezbędnej w procesie trawienia,
 • rozkładanie wielu substancji czynnych w tym hormonów takich jak insulina,
 • przechowywanie witamin, przykładowo witaminy A.

W wątrobie zachodzi tak dużo skomplikowanych procesów chemicznych, że nie sposób ich opisać, a naukowcy zgodnie twierdzą, że nie nadal, pomimo wielu lat badań, znamy pełnego potencjału tego narządu i z pewnością zakres działania wątroby nie został jeszcze w 100% odkryty.

Jakie są objawy osłabienia wątroby?

Kiedy wątroba niedomaga, odbija się to na kondycji całego organizmu i naszym samopoczuciu. Oczywiście wszelkie choroby wątroby takie jak otłuszczenie, marskość, stany zapalne, czy żółtaczka to bardzo poważne stany, które nieleczone prowadzą do zatrucia całego organizmu i śmierci. Pacjenci, u których stwierdzono chorobę wątroby, muszą stosować specjalną rygorystyczną dietę wątrobową i są poddawani intensywnemu leczeniu. Jednak osłabienie pracy wątroby może odczuwać każdy z nas. Może ono być spowodowane niezdrowym trybem życia, nieodpowiednią dietą, przemęczeniem. O tym, że wątroba nie pracuje prawidłowo, mogą świadczyć następujące objawy:

 • chroniczne zmęczenie,
 • uczucie osłabienia,
 • utrata wagi,
 • duszności,
 • mdłości i wymioty,
 • bóle brzucha,
 • zwiększona tendencja do krwawień i siniaków,
 • u mężczyzn impotencja oraz powiększona tkanka piersiowa,
 • żółty odcień skóry i gałek ocznych,
 • w poważnych chorobach wątroby może wystąpić też zatrzymanie płynów w okolicy brzucha oraz puchnięcie nóg.

Nie lekceważmy żadnego z tych objawów. Jeśli nie czujemy się dobrze, po prostu wybierzmy się do lekarza. Często z tym zwlekamy, stosując na własną rękę różnego rodzaju suplementy diety na wątrobę zawierające takie substancje jak fosfolipidy sojowe, ostropest plamisty, karczoch, czy kurkumina. Owszem badania potwierdzają, że wpływają one korzystnie na pracę tego narządu, jednak nigdy nie powinniśmy sięgać po nie, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem, ponieważ w przypadku poważnej choroby wątroby, możemy opóźnić postawienie prawidłowej diagnozy i zmniejszyć swoje szanse na powrót do pełni zdrowia.

Co oczyszcza wątrobę? - Naturalne sposoby

Niewskazane jest stosowanie żadnych cudownych kuracji oczyszczających wątrobę ani przyjmowanie ziół, czy suplementów diety bez wyraźnych zaleceń lekarskich. Jednak jest szereg naturalnych bezpiecznych sposobów na poprawę pracy wątroby, które każdy z nas może zacząć stosować. Należą do nich:

Ograniczenie spożycia alkoholu
Jest on jedną z najbardziej szkodliwych dla wątroby substancji. Warto całkowicie z niego zrezygnować albo spożywać go jedynie sporadycznie i bardzo niewielkich ilościach. Alkohol może powodować otłuszczenie wątroby, stany zapalne oraz marskość narządu.

Eliminacja przetworzonej żywności i nadmiaru cukru
Nadmiar słodyczy oraz przetworzona żywność pełna tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans oraz soli przyczyniają się do nadwagi i otyłości, co bardzo obciąża wątrobę i może prowadzić do jej uszkodzenia.

Uważanie na nadmiar soli w diecie
Sól powoduje zatrzymanie płynów w organizmie i zmniejsza ilość oddawanego moczu. Jak wiemy, wraz z moczem wydalanych jest wiele toksyn, dlatego jego mniejsze wydzielanie jest niekorzystne dla zdrowia. Pamiętajmy więc, że nie powinniśmy spożywać więcej niż 5 gramów soli na dobę. W praktyce najlepiej niczego nie dosalać, ponieważ właściwie wszystkie gotowe produkty, które kupujemy, zawierają już sól (chleb, bułki, makarony, sery żółte, twarogi, wędliny i wiele innych).

Niedopuszczanie do nadwagi i otyłości
Otłuszczenie wątroby to bardzo poważny problem. Nadmiar tłuszczu w diecie prowadzi do stanów zapalnych, zwłóknień oraz marskości wątroby. Niealkoholowe stłuszczenie wątroby to jedna z najczęstszych przyczyn, dla których pacjenci są klasyfikowani do przeszczepu tego narządu. Nie lekceważmy więc rangi problemu i dbajmy o prawidłową masę ciała.

Nawadnianie organizmu
Chroniczne odwodnienie to prawdziwa plaga naszych czasów. Pamiętajmy, że nasz organizm aż w 75% składa się z wody i bez odpowiedniej jej ilości nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Woda nie tylko bierze udział we wszystkich ważnych procesach życiowych, ale również odgrywa niebagatelną rolę w wypłukiwaniu toksyn z organizmu. Jeśli wypijamy jej zbyt mało, szkodzimy swojej wątrobie. Pamiętajmy więc, że dorosła osoba powinna wypijać minimum 1, 5 litra wody dziennie.

Uprawianie sportu
Sport to zdrowie - również zdrowie naszej wątroby. Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na usuwanie substancji szkodliwych oraz zmniejsza stany zapalne. Pamiętajmy więc, aby codziennie poświęcić, chociaż pół godziny na lekką lub umiarkowaną aktywność fizyczną przykładowo szybki spacer, a trzy razy w tygodniu na bardziej intensywny wysiłek.

Ograniczenie ilości toksyn trafiających do organizmu
Nie chodzi tutaj tylko o zmianę diety na zdrowszą i rezygnację z produktów wysokoprzetworzonych, ale również o ograniczenie chemii zawartej w kosmetykach, środkach czystości, a nawet meblach. Warto wybierać naturalne zdrowe kosmetyki oraz zainteresować się ekologicznymi środkami do prania i sprzątania. Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że substancje chemiczne, które mają kontakt ze skórą, w pewnym stopniu trafiają do naszego krwiobiegu, a stamtąd do wątroby i innych ważnych narządów. Z kolei, jeśli planujemy remont mieszkania, również wybierajmy ekologiczne farby, a także zwracajmy uwagę na to, z czego wykonane są meble, które chcemy kupić, ponieważ zawarte w niektórych klejach i lakierach substancje toksyczne mogą uwalniać się nawet przez kilkanaście lat.

Wspomaganie procesu trawienia
Ułatwisz swojemu układowi trawiennemu pracę, regularnie spożywając produkty naturalnie zawierające zdrowe bakterie. Należą do nich kapusta kiszona, ogórki, kiszone i inne naturalne kiszonki oraz jogurt naturalny i kefir. Zdrowa flora bakteryjna jelit to również zdrowsza i sprawniej działająca wątroba.

Walka z wolnymi rodnikami
Wolne rodniki przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych w organizmie i spowalniają wydalanie substancji toksycznych. Ich nadmiar powstaje w naszym organizmie wtedy, gdy prowadzimy niezdrowy tryb życia - palimy papierosy, pijemy alkohol, odżywiamy się niezdrowo. W walce z wolnymi rodnikami niezbędne są nam przeciwutleniacze. Ich niezastąpionym źródłem są świeże warzywa i owoce, kiełki, orzechy i zielona herbata. Zadbajmy więc aby w naszej codziennej diecie znalazło się 5 porcji owoców i warzyw bogatych w niezbędne dla zdrowia antyoksydanty.

Odpowiednia ilość snu
Dorosły człowiek powinien sypiać od 7 do 8 godzin na dobę. Jeśli śpimy zbyt mało lub zbyt dużo zaburzone zostają naturalne funkcje naszego organizmu. Prawdziwą zmorą naszych czasów jest przesiadywanie do późnych godzin nocnych przed ekranem telewizora lub komputera. Jest to bardzo szkodliwe dla naszej wątroby, ponieważ narząd ten naturalnie regeneruje się najintensywniej w godzinach pomiędzy 23 a 3 w nocy. Jeżeli w tym czasie nie śpimy, proces ten zostaje zaburzony i nie przebiega tak sprawnie, jak powinien. Zdecydowanie powinniśmy więc unikać notorycznego zarywania nocy i zadbać o to, by o godzinie 23 być już w łóżku.

Obecnie modne stały się różnego rodzaju kuracje oczyszczające wątrobę bazujące na poszczeniu, monodiecie lub zażywaniu jakiś specjalnych ziół i innych substancji. Mogą one prowadzić do groźnych deficytów witaminowo - mineralnych w organizmie, a niekiedy nawet zatruć. Lekarze odradzają jednak tego typu kuracje, ponieważ niekiedy mogą one bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

Zadbajmy o naszą wątrobę, unikając szkodliwych dla niej używek takich jak papierosy, czy alkohol, zdrowo się odżywiając, uprawiając sport i dbając o wystarczającą ilość snu i odpoczynku. Najlepszym lekiem na wątrobę jest więc po prostu zrównoważony zdrowy styl życia. Warto również raz do roku udać się do lekarza i wykonać kilka podstawowych badań profilaktycznych takich jak morfologia krwi, czy próby wątrobowe.

Pamiętajmy, że wątroba jest narządem słabo unerwionym, który w razie choroby długo nie daje objawów bólowych. Jej nieprawidłowej pracy towarzyszy za to szereg dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz ciągłe zmęczenie. Jeśli zauważymy u siebie powtarzające się niepokojące objawy, nie eksperymentujmy z domowymi terapiami, tylko udajmy się do lekarza.

Komentarze