Najlepszy przyjaciel kobiety - kot czy pies?

KotZastanawiamy się czasem, jakie zwierzę przygarnąć ze schroniska, aby właściwie dobrać je do naszego trybu życia. Kobiecy harmonogram każdego dnia bywa zapełniony lub różnorodny, więc musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, które ułatwią nam podjęcie tej decyzji.

Współczesna bizneswoman bywa bardzo zapracowana, a poza obowiązkami zawodowymi chce realizować też swoje pasje. Napięty grafik często bywa problemem, gdy myślimy o adopcji zwierzęcia. Pojawia się zwątpienie, ze względu na konieczną reorganizację czasu w związku z nowym domownikiem. Nie wpadajmy w panikę! To, co należy zrobić na początku, zanim przygarniemy czworonoga, to dokładne przeanalizowanie naszego trybu życia. Gdy to zrobimy, może się okazać, że łatwiej podejmiemy decyzję o tym, czy naszym nowym przyjacielem będzie kot, a może pies.

Kot dla zabieganych, ale i spragnionych relaksu

Jeśli nasza praca pochłania wiele czasu lub ma niestandardowy zakres czasowy, harmonogram bywa ruchomy, ponadto kilka razy w tygodniu w planach mamy popołudniową jogę, basen lub siłownię, natomiast w weekendy stawiamy na samorozwój podczas dodatkowych kursów… to zdecydowanie w tym przypadku lepszym wyborem jest przygarnięcie kota. Nie trzeba wychodzić z nim na spacer o określonych godzinach. Większość dnia prawdopodobnie prześpi w ciepłym kąciku, aż do naszego powrotu do domu, gdy dopiero wtedy będzie wymagał od nas zainteresowania. Jednym słowem dostosuje się do naszego trybu życia.

Oczywiście wybór ten nie oznacza, że możemy zwierzę zaniedbać! Dla kota tak samo, jak dla psa, należy wygospodarować trochę czasu na pieszczoty i zabawę. Fakt, że mruczący przyjaciel zajmie się sobą w ciągu dnia, nie może być dominujący. Musimy pamiętać, że co prawda nie wychodzi na spacer, ale ma kuwetę, którą trzeba regularnie opróżniać. Inaczej zostawi nam przykrą niespodziankę gdzieś na podłodze lub w bucie. W tym celu można wybrać żwirek silikonowy, który wchłania nieprzyjemne zapachy i rzadziej się go wymienia.

Jeśli na koniec dnia, potrzebujemy zrelaksować się i odpocząć, kot świetnie nam w tym pomoże! Leniwe wieczory to jego domena. Więc jeśli po całym aktywnym dniu mamy ochotę spędzić z nim czas, głaszcząc go na kolanach, oglądać telewizję i po prostu odpocząć, to na pewno się w te kwestii dogadamy.

Pies dla aktywnych i towarzyskich

W przypadku psa jest zupełnie inaczej. Gdy nasze obowiązki zawodowe wypełniamy w stałym 8-godzinnym trybie i raczej nie mamy zbyt wiele planów na każdy wieczór, to adopcja psa będzie wskazana. Trzy razy dziennie, obligatoryjnie, musi on wyjść na zewnątrz, aby załatwić swoje fizjologiczne potrzeby. Ponadto uczy się, kiedy przychodzi pora na spacer, więc każda zmiana może być dla niego niekorzystna.

Pies przywiązuje się do swojego właściciela, więc jeśli nauczymy zwierzę, że wracamy do domu w miarę punktualnie, a po pewnym czasie będziemy coraz częściej przychodzić o późnych, nieregularnych porach, będzie za nami tęsknił. Pupil potrafi skomleć lub wyć, a w niektórych przypadkach wpadać w panikę albo gryźć przedmioty, które znajdują się w jego zasięgu. Szczególnie gdy pochodzi ze schroniska i ma może mieć nieprzyjemne doświadczenia z przeszłości. On po prostu uwielbia, gdy jesteśmy blisko niego!

Gdy jesteśmy aktywne, uprawiamy jogging lub jeździmy na rowerze, to pies bardzo chętnie będzie nam towarzyszył w realizacji tych pasji. Sam również zachęci nas do aktywności poprzez zabawę, gdy wyprowadzimy go na zewnątrz – rzucanie patyka, ulubionej zabawki czy po prostu zaczepianie się wzajemnie – nie da nam wytchnienia na dłużej i na pewno zdrowo się wybiegamy. Jeśli chcemy wyjść na spotkanie ze znajomymi, możemy zabrać go ze sobą, pod warunkiem, że lubi wychodzić w miejsca, w których się z nimi umawiamy i nie boi się obcych ludzi. Niemniej, dzięki temu zwierzakowi zawsze będziemy miały okazję do ciekawych rozmów i poznania nowych osób podczas popołudniowego lub weekendowego spaceru. Zarówno z innymi właścicielami psów, jak i z tymi, którzy nie mają zwierzaka, ale wpadł im w oko nasz przyjaciel. Z nim na pewno nie będzie nudno!

To, jaką decyzję podejmiemy, zależy od nas. Warto dobrze ją przemyśleć, aby czworonóg nie cierpiał, siedząc cały dzień w domu, podczas gdy nie możemy mu zapewnić odpowiedniej ilości czasu razem. Czy kot, czy pies, wybierajmy świadomie. To zobowiązanie na kilka lub nawet kilkanaście lat! Jednak zawsze pamiętajmy, że zwierzak ze schroniska, to najwierniejszy przyjaciel, jakiego będziemy mieć. Odwdzięczy nam się na swój sposób za okazanie mu miłości i podarowanie dachu nad głową.

Tekst powstał we współpracy z www.womanmagazine.pl.

Komentarze