Nadmierne pocenie się - Hyperhidrosis. Przyczyny, typy wzmożonej potliwości

Nadmierne pocenie się - potliwośćNadmierna potliwość

Pocenie się jest niezbędne do zachowania wewnętrznej równowagi organizmu. To naturalny proces. W ten sposób wydalane są niepotrzebne substancje oraz regulowana jest prawidłowa temperatura ciała. Dynamiczność procesu uwarunkowana jest uwarunkowaniami osobniczymi. Gruczoły potowe odpowiedzialne są za wydzielanie wodnistego płynu, czyli potu.

Zawiera on następujące składniki: woda (98-99%), kwas moczowy, chlorki, żelazo, wapno, amoniak, magnez, mocznik, związki potasu i tłuszcze. Konkretny skład uzależniony jest od: diety, leków, czynników hormonalnych, towarzyszących chorób, a także panujących warunków klimatycznych. Przewody gruczołów potowych uchodzą na skórę. Możemy wyróżnić dwie grupy tych gruczołów: zwykłe (ekrynowe) oraz zapachowe (apokrynowe).

Czynniki nadmiernej potliwości

Szacuje się, że nadmierna potliwość - Hyperhidrosis dotyczy 1% społeczeństwa. Wyróżnić można dwie podstawowe grupy czynników, odpowiedzialnych za zwiększoną potliwość: fizjologiczne i chorobowe. Do pierwszej grupy zaliczamy: emocje, stres, klimakterium, wysiłek fizyczny, a także jedzenie określonych potraw. W takiej sytuacji zwykle pocą się pachy, dłonie, twarz, stopy, pachwiny. Pocenie w tym przypadku ma charakter napadowy. Może być uwarunkowane genetycznie. Dotyczyć może obu płci. Z kolei do czynników chorobowych możemy zaliczyć: zatrucia (pestycydami lub inhibitorami acetylocholinoesterazy), niektórymi typami nowotworów (ziarnica złośliwa, guz nadnerczy), neuropatie (problemy charakteru neurologicznego), infekcje bakteryjne i wirusowe (np. gruźlica i AIDS) oraz zaburzenia w gospodarce hormonalnej (m. in. cukrzyca, niedoczynność tarczycy).

Typy zwiększonej potliwości

Występują dwa typy wzmożonej potliwości: uogólniony oraz miejscowy. W pierwszym przypadku dotyka całe ciało. To zjawisko rzadziej występuje. Najczęściej jest konsekwencją jakiejś choroby, w przypadku jej wyleczenia, proces pocenia się wraca do normy. Z kolei miejscowa nadmierna potliwość dotyczy pach, stóp i dłoni, czasami też twarzy. Pierwsze objawy Hyperhidrosis są zauważalne podczas okresu dojrzewania, zaś największy rozwój przypada na 20-30 rok życia. To bardzo uciążliwe i zawstydzające zjawisko, które może utrudniać życie zarówno życie zawodowe, jak i towarzyskie.

Pamiętajmy, że nadmierna potliwość może być sygnałem jakiejś poważnej choroby. Szczególnie niepokojące jest, gdy: taka osoba chudnie, boli ją i swędzi skóra, ciało staje się czerwone i łuszczy się, zwiększona potliwość stanowi problem, pojawia się gorączka, zaburzenia układu krążenia albo wyczerpanie fizyczne i powstaje nagle.

W przypadku nadmiernej potliwości należy bezwzględnie zasad higieny ciała, zwłaszcza okolic potliwych. Musimy też w takim przypadku często zmieniać skarpety i bieliznę osobistą. Nośmy też ubrania wykonane z naturalnych materiałów. W takiej sytuacji należy także zmienić dietę. Unikajmy ostrych przypraw i tłuszczów zwierzęcych. Zapomnijmy też o dużych ilościach białka, czerwonym i smażonym mięsie, smalcu, maśle i gotowych daniach z torebki (m. in. sosy i zupki). Te ostatnie bowiem zawierają dużo glutaminianu sodu. Używajmy natomiast kopru, bazylii i pietruszki. Przy ograniczeniu nadmiernej potliwości warto również pomyśleć o ziołach: pokrzywie, mięcie i szałwii. Nie pijmy natomiast herbatek z czarnego bzu lub lipy. Możemy także pomyśleć o regularnych kąpielach w naparze rumianku lub wywarze z kory dębu.

Warto też wypróbować najskuteczniejszych antyperspirantów. Takie kosmetyki są ogólnodostępne w aptekach. Najlepsze to: preparaty marki Vichy, krem firmy SVR, Spirial-roll on, zasypki, dezodoranty i kremy marki Scholl, Oceanic Etaksel, Farmona Nivelazione, Dermedic Anti Persp F, Acerin, Stoppot, Antidral oraz Etiaxil-roll-on. Warto również pomyśleć o zabiegach, które pozwolą na regulację wydzielania potu. Najpopularniejsze są zabiegi jonoforezy na dłonie i stopy oraz zastrzyki z toksyny botulinowej. Tą ostatnią metodę stosują nawet gwiazdy Hollywood, a efekty utrzymują się nawet do 12 miesięcy.

Komentarze

Martyna
Ja nie wiem z czego wzięło się u mnie pocenie ale wyleczyłam je dopiero jonoforezą. Wszyscy mówią że to skuteczna metoda i się nie mylą.
https://nadpotliwoscdloni.pl/dlaczego-cierpie-na-nadmierna-potliwosc-i-jakie-sa-sposoby-leczenia-2/
Nadpotliwoscdloni.pl
Poznaj przyczyny nadmiernej potliwości i pozbądź się tego problemu raz na zawsze - https://nadpotliwoscdloni.pl/nadpotliwosc-dloni-przyczyny-i-leczenieipozbdsitegoproblemu