Mezalians - czym jest? Typy i rodzaje mazaliansu

MezaliansMezalians kojarzy się nam z dawnymi czasami, kiedy to bogate panny wychodziły za mąż za ubogich wybranków lub odwrotnie - zamożni mężczyźni poślubiali biedne dziewczęta z prawdziwej miłości. Czy dziś również możemy mówić o mezaliansie? Oczywiście i to w podobnym lub nieco innym kontekście. Czym jest dziś mezalians i czy taki związek ma sens?

Mezalians w kulturze

Klasycznym przykładem mezaliansu jest uczucie między bohaterami znanego serialu "Daleko od szosy" Zbigniewa Chmielewskiego. Spokojny i pracowity Leszek pochodzi ze wsi i pracuje jako kierowca. W czasie wakacji zakochuje się  - z wzajemnością - w Ani, najpierw studentce biologii, później utalentowanej laborantce, co spotyka się z niezadowoleniem ze strony matki dziewczyny. Uważa ona, że zakochanych nic nie będzie łączyło, ponieważ pochodzą oni z dwóch różnych światów i ma do córki pretensje, że popełnia mezalians. Na szczęście nie ma racji, zakochanym rodzi się syn i żyją szczęśliwie, mimo dzielących ich różnic. Czy w życiu również zdarzają się takie historie? Owszem i to nierzadko, warto więc wierzyć w to, że miłość może przetrwać wiele i być silniejsza niż zasady i konwenanse.

Mezalians dawniej i obecnie - czy jest podobnie rozumiany?

Dawniej mianem mezaliansu nazywano związek osób z potocznie rzecz ujmując: dwóch różnych światów, czyli osoby biednej i bogatej. Obecnie termin ten rozumiemy podobnie, jednak mezalians ma też kilka innych typów. Warto poznać je wszystkie, być może okaże się, że i Twój związek nosi znamiona mezaliansu.

Współczesne mezalianse: typy i rodzaje

Poniżej 7 najpopularniejszych typów mezaliansów, które spotykamy współcześnie. Warto je przeanalizować i zastanowić się, czy i my taki związek postrzegamy jako mezalians? Czasami wiele może to powiedzieć o naszej wrażliwości, empatii oraz tolerancji. Może być to ciekawy test dla znajomości samego siebie, zaczynamy!

Związek z osobą o wiele biedniejszą niż my

Najpopularniejszy i najbardziej powszechny rodzaj mezaliansu, mówimy o nim wtedy, gdy osoba majętna wiąże się z kimś biedniejszym, a nawet zupełnie ubogim. Dla rodziny takiej osoby to prawdziwy szok, bliscy woleliby bowiem, aby związała się z kimś równie zamożnym, co zapewniłoby jej byt ale i nie obniżyło stopy życiowej. Poza tym, bliscy osoby zamożnej mogą uważać, że uboższa druga połowa wchodzi w związek tylko dlatego, że zależy jej na pieniądzach i jej uczucia nie są szczere.

Małżeństwo z osobą z niższym poziomem wykształcenia

Taki mezalians również zdarza się bardzo często. Mówimy o nim wtedy, gdy osoba dobrze wykształcona, np. pani doktor psychologii wiąże się z kimś o znacznie niższym poziomie wykształcenia, np. z mechanikiem samochodowym, który kończył szkołę zawodową. Taki mezalians również nie zawsze spotyka się z aprobatą społeczną z uwagi na różnice, dzielące zakochanych. Tak naprawdę jednak nie jest powiedziane, że osoba bardziej wykształcona będzie robiła większą karierę i zarabiała więcej, np. doktor psychologii może utrzymywać się jedynie z prowadzenia wykładów, a pensja wykładowcy jest nierzadko niższa niż właściciela dobrze prosperującego warsztatu naprawczego. Obecnie jednak obserwuje się tendencję do odchodzenia od stereotypowego patrzenia na poziom wykształcenia. Nie mniej jednak nadal spotkać można osoby, dla których posiadane wykształcenie jest niezwykle istotnym czynnikiem, świadczącym o wartości człowieka.

Związek z osobą o niższym prestiżu społecznym

Mezalians podobny do poprzedniego, aczkolwiek do tej grupy zaliczyć można również takie pary jak: córka lekarzy zakochana w synu nauczycielki i kierowcy lub syn znanej prawniczki i burmistrza związujący się z dziewczyną, która wychowała się w domu dziecka. Takie związki mogą spotkać się z niezadowoleniem rodzin obu stron: w wielu jednak przypadkach tak skonstruowane pary doskonale się uzupełniają.

Związek z osobą niepełnosprawną

Dla wielu osób związek, a już na pewno małżeństwo z osobą niepełnosprawną jest mezaliansem, zwłaszcza, jeśli decyduje się na to osoba zupełnie zdrowa i pełnosprawna. Wiele zależy od stopnia niepełnosprawności, ale dla rodziny osoby zdrowej jej związek z osobą sparaliżowaną, niewidomą lub poruszającą się na wózku nosić może znamiona mezaliansu. Pamiętajmy jednak, że osoby niepełnosprawne również potrzebują miłości i wiele z nich jest w stanie założyć rodzinę, a nawet mieć dzieci. Ponadto, osoby niepełnoprawne najczęściej z uwagi na swój stan cechuje wysoka wrażliwość, empatia oraz odmienne podejście do życia. Są one bardziej skupione na dobrach duchowych, a nie materialnych.

Związek z cudzoziemcem

Za mezalians uchodzi nadal w wielu społecznościach związek z cudzoziemcem. Dla niektórych osób małżeństwo z kimś odmiennej kultury czy religii nosi znamiona mezaliansu. Jest tak w przypadku osób, które wartościują przynależność narodową oraz wyznawaną religię. Jeśli nie mamy tego typu poglądów, małżeństwo z osobą z zagranicy nie wydaje się nam niczym niezwykłym. Na szczęście poziom tolerancji się zwiększa, co za pewien czas może skutkować całkowitym zaakceptowaniem takich związków.

Małżeństwo celebryty z kimś spoza branży

Kolejny przykład mezaliansu to związek osoby znanej, sławnej z kimś, kto zajmuje się zupełnie czymś innym i nie jest znany, np. małżeństwo znanej aktorki z kierowcą lub związek cenionego wokalisty rockowego zespołu z nauczycielką. Zwykle za mezalians taki związek uznają fani ale i bliscy znanej osoby: dla nich ich idol czy sławny syn lub córka powinni związać się z kimś równie znanym, zamiast poślubić kogoś zwyczajnego. Z drugiej jednak strony osoba "niesławna" stać się może celebrytą przez sam fakt bycia w związku z gwiazdą. Może być to dla niej na początku bardzo trudne do zaakceptowania, zwłaszcza, jeśli dotąd prowadziła zupełnie "zwyczajne" życie.

Małżeństwo członka rodziny królewskiej z kimś spoza niej

W wielu krajach, głównie europejskich, na czele państwa stoi król lub królowa. Ustrój taki nazywamy monarchią i choć król kojarzy się nam zwykle z dawnymi czasami, to rodzina królewska jest zjawiskiem jak najbardziej współczesnym. Żyje jeszcze wielu potomków wielu dynastii, króla lub królową spotkamy na tronie w Szwecji, Norwegii, Danii czy oczywiście Wielkiej Brytanii, gdzie ten zaszczytny tytuł nosi królowa Elżbieta II. Mieszkańcy tych krajów z zapartym tchem śledzą losy rodziny królewskiej, czekają na wystawne królewskie wesela oraz narodziny dzieci: kolejnych członków rodziny królewskiej. Co jednak, gdy ktoś z rodu króla lub królowej decyduje się poślubić osobę spoza niej? Mieliśmy oczywiście takie przypadki w historii, najpopularniejszym jest mezalians księcia Karola z Dianą Spencer, znaną później jako księżną Dianę, którą Brytyjczycy pokochali. Mezalians popełnił jej rodzony syn, książę Henryk, znany jako Harry. Poślubił on Meghan Markle, amerykańską aktorkę. Para doczekała się syna.

Czy warto wchodzić w związek, nazywany mezaliansem?

Pojawia się więc pytanie: czy warto angażować się w związek, noszący znamiona mezaliansu? Czy w dzisiejszych czasach nie będzie on za bardzo stygmatyzowany? Na to pytanie każdy z nas musi odpowiedzieć w zgodzie z własnym sumieniem. Na niekorzyść takiego rozwiązania przemawiać mogą różnice dzielące zakochanych oraz konieczność walki z przeciwnościami, np. z plotkami czy niezadowoleniem najbliższych. Z kolei na korzyść niezaprzeczalny fakt: miłość pojawia się wtedy, kiedy najmniej się jej spodziewamy, nie pyta nas o wiek, wykształcenia, zawód ani pozycję społeczną i tylko od nas zależy, czy pozwolimy jej zagościć w naszym sercu na dłużej, a nawet na zawsze.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze