Menopauza - w jakim wieku występuje, jej formy i objawy

Menopauza - w jakim wieku formy objawy menopauzyCo to jest menopauza? W jakim wieku występuje? Jakie są objawy menopauzy? O tym zjawisku mówi się często. Dla jednych to naturalny proces starzenia się organizmu kobiety i związane z tym zaburzenia hormonalne. Dla innych - to przykra dolegliwość, która wiąże się z wieloma przykrymi objawami. Jakie zatem problemy wiążą się z nią najczęściej?

Co to jest menopauza?

Według przyjętej przez współczesną medycynę definicji menopauza to ostatnia miesiączka oraz okres związany ze zmianami hormonalnymi związanymi z ustaniem krwawień miesięcznych. Sama menopauza jest tak uciążliwym problemem głównie ze względu na tzw. klimakterium, czyli okres okołomenopauzalny. Obejmuje on zarówno kilka lat poprzedzających ostatnią miesiączkę, jak i kilka pierwszych lat po jej zakończeniu. Jest to czas najbardziej uciążliwy dla kobiet, których hormony przechodzą w tym okresie poważną rewolucję.

Formy menopauzy

Ze względu na rodzaj menopauzy, można wyróżnić dwie jej formy. Pierwszą jest menopauza samoistna, która wiąże się ze zmianami zachodzącymi w jajnikach z powodu procesu starzenia się. Druga to menopauza przedwczesna, spowodowana zazwyczaj poważnymi zaburzeniami czynności jajników przed ukończeniem 40. roku życia. W niektórych przypadkach można też mówić o menopauzie sztucznej, która często bywa skutkiem operacji ginekologicznej lub poważniejszych zabiegów medycznych, jak chemioterapia czy radioterapia.

Menopauza a wiek kobiety

Odpowiedzi na pytanie o wiek pojawienia się menopauzy może być wiele. Sporo zależy tu od cech indywidualnych każdej kobiety oraz jej stanu zdrowia. Zazwyczaj pojawia się ona około 45 - 50. roku życia, choć zmiany związane z czynnością jajników zaczynają się znacznie wcześniej - już około 35. roku życia. Warto pamiętać, że istnieje wiele czynników mogących przyspieszyć menopauzę. Jednym z najczęstszych jest w tym zakresie palenie papierosów, które poważnie przyspieszają proces starzenia się jajników.

Objawy i zmiany zachodzące w okresie menopauzy

Zmian zachodzących w kobiecym organizmie w tym czasie jest wiele. Są to przede wszystkim zmiany hormonalne, które zaczynają pojawiać się nawet 6 lat przed wystąpieniem ostatniej miesiączki. Charakterystyczną dla tego okresu przemianą jest stężenie hormonów wydzielanych przez przysadkę (FSH) oraz hormonu LH, odpowiedzialnego za „kierowanie” pracą jajników. Zmniejsza się jednocześnie liczba produkowanych przez jajniki tak ważnych hormonów, jakimi są estrogeny i progestageny. Te hormony mają w przypadku kobiet ogromne znaczenie. To one są najpierw odpowiedzialne za rozwój żeńskich narządów rozrodczych, a później - za regulację cyklu płciowego.

Komentarze

Aneczka
Jeśli ktoś z boku mógł obserwować kogoś kto właśnie przechodził przez ten naturalny proces który żadnej z nas kobiet nie minie ten wie o co chodzi, każda z kobiet która to przeszła mówi prawie to samo na temat dolegliwości jakie w tym okresie odczuwała, co zrobić jakoś trzeba będzie się z tym zmierzyć
Maria Przewłocka
Menopauza nie jest chorobą, lecz naturalnym procesem. Jeśli objawy są bardzo dokuczliwe, można je łagodzić lekami. W zależności w jakim stopniu jest dla nas dokuczliwa możemy stosować leki hormonalne, lub leki ziołowe, fitoestrogeny. Trzeba pamiętać o robieniu regularnych badań: morfologii, usg piersi, mammografii i cytologii.