Malowanie - tylko kolor? Poznaj rodzaje farb!

MalowanieOferta farb do malowania wnętrz jest bogata i spełni każde nasze oczekiwania! Warto przyjrzeć się ich właściwościom i wybrać taką farbę, która zapewni nam komfort użytkowania wnętrza - bez troski o zabrudzenia.

Współczesny rynek farb oferuje:

  1. Farby lateksowe, o największej odporności na wielokrotne zmywanie i szorowanie - np. Jedynka Deco & Protect.
  2. Farby akrylowe, o nieco mniejszej zawartości spoiwa, pomalowana ściana ma zapewnioną mikrowentylację.
  3. Farby emulsyjne łatwo się aplikuje, sprawdzają się na dużych powierzchniach, jak sufity.
  4. Farby specjalne - np. kredowe czy magnetyczne.

Farba do pomieszczeń specjalnych - malowanie kuchni i łazienki

Niektóre pomieszczenia stanowią codzienny poligon dla gotowania, smażenia czy zażywania gorących, parujących kąpieli. Kiedy kupujemy farby do malowania kuchni, łazienki lub przedpokoju, warto pomyśleć o specjalnej emulsji, która odporna będzie na działanie wielu czynników. Taką wzmocnioną farbą jest farba lateksowa, która tworzy powłokę odporną na wilgoć i szorowanie. Najlepsze farby o spoiwie wzmocnionym lateksem są ekologiczne i tworzą inteligentną, ochronną barierę dla zabrudzeń. Trudno wyobrazić sobie lepsze rozwiązanie do przedpokoju, gdzie często dotykamy ściany i przecieramy ją butami oraz płaszczami, a także do tłustej kuchni i gorącej łazienki.

Dziecinnie proste malowanie - dekoracyjnie i lekko

Farba akrylowa to najbardziej klasyczny wybór spośród farb. Nie są one tak trwałe jak farby lateksowe, ale doskonale spełniają funkcje dekoracyjne. Dodatkową ich zaletą jest łatwe pokrywanie ścian - farby do malowania od dobrego producenta doskonale kryją (są wzmocnione np. związkami tytanu), a do tego ich struktura niweluje błędy aplikacyjne i zapobiega zaciekom. Farbę taką można także zmyć wodą, jeżeli przypadkiem zachlapiemy podłogę lub meble. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na specjalną powłokę antyrefleksyjną, która maskuje niedoskonałości ściany i sprawia, że wydaje się jednolitą powierzchnią nawet, gdy znajdują się na niej nierówności.

Ekonomiczne rozwiązanie na sufit

Farba emulsyjna jest super wydajna i często wybiera się ją do gruntowania i malowania sufitów. Doskonale sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie nie ma pary wodnej i sprawnie działa wentylacja. Farbę taką można przecierać wyłącznie na sucho, zatem wszelkie mokre plamy należy zamalować dodatkową warstwą farby. Podczas wyboru takiej farby, zwróćcie uwagę na ekologiczną recepturę, która zapewni bezpieczeństwo i zdrowie domowników.

Farby służące zabawie i nie tylko

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest miejscowe zastosowanie farby kredowej, czy magnetycznej. Pomaluj nią np. drzwi i stwórz funkcjonalną tablicę, na której domownicy mogą zostawiać sobie wiadomości. Ciekawym zastosowaniem jest także wygospodarowanie twórczej powierzchni w pokoju dziecięcym i spełnienie marzeń o bazgraniu po ścianach. Fragment tak pomalowanej ściany może oddzielić także strefy w pomieszczeniu - np. jadalną od wypoczynkowej. Z racji swoich właściwości, farby te są niezwykle trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości.

Wybór farby do malowania jest ważny, ale jeżeli dasz ponieść się fantazji, może być niezłą zabawą. Pamiętaj, że od farby zależy to, jak trwały efekt osiągniesz i jak łatwo będzie ci utrzymać czystość ścian. Powodzenia!

farbyjedynka.pl

Komentarze