Maksymalizm - 5 wskazówek jak urządzić mieszkanie w tym stylu

Maksymalizm w mieszkaniuPopularne powiedzenie mówi "mniej znaczy więcej" i czasem faktycznie lepiej się powstrzymać niż przedobrzyć, zwłaszcza w kwestii urządzania mieszkania. Ale nie w przypadku maksymalizmu. Panie i panowie - bywa, że więcej, oznacza po prostu... więcej! Oto pięć wskazówek jak wprowadzić ten trend do swojego salonu.

Postaw na kolory

O ile minimalizm łagodnie szepcze, o tyle maksymalizm wskakuje na stół i śpiewa na cały głos! Nie ma tu miejsca na delikatne szarości i wyblakłe beże. Kolory maksymalistycznego wnętrza są żywe, nasycone i wywołujące emocje. Intensywna zieleń, wibrujący pomarańcz, głęboka czerwień - wybierz tę barwę, która najlepiej komponuje się z Twoją osobowością i nie obawiaj się zestawiania ze sobą kontrastów. W roli maksymalistycznej bazy dobrze sprawdzi się tapeta w duże, wyraźne wzory - najlepiej roślinne lub zwierzęce. Jeżeli nie jesteś gotowy na kolorystyczną eksplozję, wypróbuj ten trend na jednym określonym fragmencie powierzchni - na początek pomaluj tylko sufit albo jedną ścianę.

Stwórz własną galerię sztuki

Ściany galerii sztuki zapełnione obrazami to maksymalistyczny design w pigułce. Zapomnij o rygorystycznych zasadach i pieczołowitym komponowaniu stylów, tekstur i kolorów - po prostu udekoruj ścianę dziełami sztuki, które Ci się podobają. Obrazy? Plakaty? Zdjęcia? A czemu nie wszystkie te opcje? Możliwości jest wiele: możesz zapełnić każdy milimetr ściany obrazami albo połączyć fotografie z ceramiką. Abstrakcja na wzorzystej tapecie? Czemu nie? Eksperymentuj z motywami, oprawami i wielkością elementów - w uzyskaniu efektu "galerii" chodzi o połączenie różnych epok i stylów w sztuce i stworzenie eklektycznej całości, która będzie odzwierciedlać Twoją osobowość.

Upozuj komodę z szezlongiem

Do stylu maksymalistycznego pasują meble z każdej epoki, ale najgorsze co możesz zrobić, urządzając mieszkanie według tego trendu, to trzymać się jednego stylu. Spróbuj połączyć elementy wyposażenia z przynajmniej trzech różnych epok, a uzyskasz bardzo interesujący efekt. Pamiętaj, że maksymalizm ma w sobie pewną dozę ekstrawagancji - w Twoim salonie, czy sypialni świetnie sprawdzą się meble z bogatą ornamentyką, krzykliwym obiciem, czy też wykonane z nietypowego materiału. Co powiesz na jaskrawą sofę z lat 70-tych w zestawieniu z rustykalnym stolikiem? Albo wiktoriańską toaletkę? Maksymalizm pozwoli Ci efektywnie połączyć komfort z paryskim stylem, a nawet odrobiną przepychu.

Spersonalizuj dodatki

Maksymalizm opiera się na kreowaniu przestrzeni wypełnionej przedmiotami, które są Ci bliskie. Dlatego jeżeli masz w sobie żyłkę kolekcjonera to jest trend dla Ciebie! Porcelana, znaczki, ozdobne pudełka, monety, figurki - możliwości jest mnóstwo. Teraz nie musisz już upychać swojej cennej kolekcji na strychu - w maksymalizmie chodzi o to, aby się chwalić i otwarcie prezentować rzeczy godne uwagi. Liczy się także pomysł w jaki to zrobisz, ponieważ w domu maksymalisty rządzi indywidualizm. W tej przestrzeni przedmioty mają swoje miejsce i historię i sprawiają, że pomieszczenie staje się przytulne - wręcz emanuje osobowością właściciela. Jeżeli więc kusi Cię, żeby wyciągnąć z szuflady starą zastawę w różyczki, którą zostawiła Ci babcia, to wyeksponuj ją i ciesz się efektem.

Uporządkuj chaos

Obserwując w internecie maksymalistyczne inspiracje, można zauważyć, że wbrew pozorom wnętrza wcale nie wyglądają na zatłoczone. Wzorzyste tapety, welurowe kanapy, ściany zapełnione obrazami, kolekcje gadżetów - wszystko to współgra ze sobą tworząc ciekawą całość. Jak osiągnąć taki efekt? Ze względu na osobisty charakter maksymalizmu, ciężko jest określić twarde zasady, jakimi powinni się kierować jego zwolennicy. Postaraj się po prostu zaufać intuicji - ona podpowie Ci w którym momencie przedobrzyłeś. Zgromadź wokół siebie rzeczy i kolory, które poprawiają Ci nastrój i eksperymentuj. Pamiętaj, że maksymalizm służy przede wszystkim temu, aby spersonalizować i "udomowić" Twoją codzienną przestrzeń.

Opracowanie: https://rynekpierwotny.pl - portal, na którym znajdziesz nowe mieszkanie.

Komentarze