Fakty i mity na temat soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowePlanujesz zakup soczewek kontaktowych ale obawiasz się, że nie spełnią one twoich oczekiwań? A może masz inne wątpliwości odnośnie ich noszenia? Przedstawiamy najpopularniejsze fakty i mity na temat soczewek kontaktowych.

Soczewki kontaktowe to niezwykle wygodne rozwiązanie, które umożliwia skorygowanie wady wzroku bez zmiany naturalnego wyglądu. Niemniej jednak ich specyficzna konstrukcja oraz sposób zakładania budzą wątpliwości wielu osób. Czy codzienne umieszczanie szkieł na oku aby na pewno jest bezpieczne dla naszego zdrowia? Czy soczewki wysuszają i podrażniają oczy? Jaki jest koszt ich zakupu? Poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące szkieł kontaktowych.

Soczewki nigdy nie zastąpią okularów

Zdecydowanie nie! Co więcej, niejednokrotnie zdarza się, iż pacjenci widzą w nich o wiele lepiej, niż w okularach. Jak to możliwe? Otóż w przypadku soczewek korekcja wady wzroku występuje już na poziomie oka, tymczasem w wypadku okularów ma to miejsce dopiero w odległości 1-3 mm. Ale to nie wszystko. Dzięki temu, że soczewki kontaktowe przylegają do powierzchni rogówki, poruszają się one razem z gałką oczną zapewniając tym samym szerokie pole widzenia pozbawione tak zwanych "ślepych punktów". Uzyskanie tego efektu nie jest możliwe w przypadku okularów, które poruszają się w trakcie ruchów głowy.

Dzieci nie mogą nosić soczewek kontaktowych

I tak, i nie. Co prawda nie istnieje oficjalna granica wieku, od której można nosić soczewki kontaktowe, to jednak większość specjalistów sugeruje, że opisywane rozwiązanie nie sprawdzi się u dzieci przed ukończeniem 9 roku życia. Faktem jest natomiast, że ostateczną decyzję o tym czy maluch może nosić soczewki powinien podjąć lekarz. To właśnie on jest w stanie stwierdzić, czy nie ma przeciwwskazań do noszenia przez dziecko szkieł kontaktowych.

Soczewki wysuszają oko

Pierwsze, dostępne na rynku hydrożelowe soczewki starszej generacji rzeczywiście słabo przepuszczały tlen do rogówki. To jednak już historia, bowiem aktualnie producenci sięgają po materiały odznaczające się bardzo wysokim stopniem tleno - przepuszczalności. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że noszenie soczewek kontaktowych wysuszy i podrażni nasze oczy.

Zakładanie soczewek jest trudne i czasochłonne

Zakładanie soczewek kontaktowych może sprawiać pewne trudności, jednak wyłącznie na początku. W praktyce czas potrzebny do ich aplikacji uzależniony jest bowiem od naszej wprawy. Nie jest to natomiast czynność wymagająca posiadania jakichkolwiek specjalnych umiejętności. Warto dodać, iż podstawową instrukcję zakładania szkieł powinien przekazać nam lekarz okulista przepisujący soczewki kontaktowe.

Soczewki kontaktowe uniemożliwiają noszenie makijażu

To mit, bowiem żadne z dostępnych na polskim rynku szkieł nie wykluczają możliwości noszenia makijażu. Prawdą jest natomiast, iż konieczne jest zachowanie odpowiedniej kolejności wykonywanych czynności. Makijaż należy rozpocząć dopiero po założeniu soczewek, a nie przed ich aplikacją. Podobnie w przypadku chęci zmycia kosmetyków. Najpierw należy zdjęć soczewki, a dopiero później przystąpić do demakijażu. Warto dodać, iż zarówno do pielęgnacji, jak i wspomnianego już demakijażu okolic oczu należy używać wyłącznie produktów stworzonych z myślą o potrzebach osób noszących szkła kontaktowe.

Soczewka kontaktowa może się "zgubić" z tyłu gałki ocznej

Jest to absolutnie niemożliwe. Oko pokrywa bowiem membrana łącząca się z wewnętrzną stroną powiek. Właśnie dlatego nie ma fizycznej możliwości by soczewka znalazła się z tyłku gałki ocznej.

Soczewki są drogie

Ceny pierwszych, wchodzących na rynek soczewek kontaktowych rzeczywiście nie należały do najniższych. Na szczęście szybki rozwój technologiczny umożliwił optymalizację procesów ich produkcji, czego skutkiem stała się wyjątkowo przystępna cena opisywanego rozwiązania. Ile zatem - w praktyce - kosztują soczewki kontaktowe? Wszystko uzależnione jest od konkretnego rodzaju szkieł niemniej jednak koszt dzienny soczewek miesięcznych wynosi około 1 zł. Szukając odpowiednich soczewek warto zajrzeć na stronę https://allegro.pl/kategoria/korekcja-wzroku-soczewki-kontaktowe-122424 gdzie znaleźć można szeroką ofertę soczewek kontaktowych różnych typów oraz producentów w atrakcyjnych cenach.

Ocena: 5.0

Komentarze