Dekoracje i dodatki kuchenne

Dekoracje kuchni - styl  prowansalskiDekoracje w kuchni. Kuchnia powinna być zarówno funkcjonalna, jak i estetyczna, nie można więc zapomnieć o stosownych dekoracjach, pozwalających na stworzenie w tym pomieszczeniu wyjątkowego klimatu.

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie: co może być dodatkiem do kuchni?

Praktycznie wszystko, począwszy od przedmiotów użytkowych po typowe dekoracje.

Przedmioty użytkowe

Przedmioty użytkowe, spełniające jednocześnie funkcje dekorującą to między innymi wszelkiego rodzaju tekstylia: ściereczki, serwetki, łapki do gorących naczyń, ale również obrusy, zasłonki i wiele innych. To także różne naczynia, w tym wazoniki, kubeczki, ozdobne talerzyki czy pojemniki na kuchenne przyprawy i inne drobiazgi. Dekorujące mogą być także zestawy solniczki i pieprzniczki, deski do krojenia czy noże, umieszczone w wygodnym, eleganckim stojaku. Wiele osób decyduje się na kupno nowoczesnego ekspresu do kawy czy robota kuchennego, które także mogą dekorować nowoczesną, stylową kuchnię.

Typowe dekoracje kuchenne

Poza tym, wyróżniamy także typowe dekoracje kuchenne, w tym świeże rośliny, figurki czy obrazy.

Jakie dodatki więc dobrać do kuchni? Przede wszystkim takie, które pasują do stylu pomieszczenia. Inne dodatki pasują do kuchni klasycznych, inne do nowoczesnych, a jeszcze inne do pomieszczeń stylizowanych. W kuchniach klasycznych sprawdzą się naturalne dodatki. Stawiajmy na elementy drewniane, jasne, proste. W takich kuchniach nie zapomnijmy o kwiatach, najlepsze będą świeże oraz rośliny doniczkowe.

Z kolei kuchnie nowoczesne wymagają nieco innej oprawy. W nowoczesnej kuchni dodatki również powinny być nowoczesne. Stawiajmy na metal, kolorowe szkło ozdobne do kuchni, a nawet plastik. Z tym ostatnim tworzywem: uważajmy. Z plastikiem łatwo bowiem przekroczyć niezwykle cienka granicę między dobrym smakiem a kiczem. Jeśli posiadamy kuchnię, urządzoną w stylu minimalistycznym, powinniśmy zrezygnować z dodatków. Warto jednak zatroszczyć się o dobór oryginalnych sprzętów kuchennych oraz przyborów, które będą spełniały pośrednio funkcje dekoracyjne. Dzięki temu pomieszczenie nabierze indywidualnego charakteru.

A co z kuchniami stylizowanymi?

W tym wypadku mamy nieco ułatwione zadanie, ponieważ powinniśmy stawiać na dodatki, stylowo zbieżne z nurtem, jakim inspirowaliśmy się podczas urządzania kuchni.

Kuchnia w stylu prowansalskim? Wybieramy naturalne dodatki, sięgamy po drewno, świeże kwiaty.

Kuchnia angielska? Nastrój sielankowej, angielskie wsi stworzą serwetki z kwiatowym nadrukiem, kwiaty doniczkowe oraz prosta zastawa z białej porcelany.

Kuchnia futurystyczna? W takim razie wybierajmy nie mniej kosmiczne dodatki: może być to stojak na noże o nietypowym kształcie, wazonik w neonowym kolorze lub fluoroscencyjne podkładki pod talerze. Dzięki temu stworzymy niebanalną, ale przede wszystkim spójną całość, a to jest właśnie naszym celem.

W kuchni nie ma bowiem miejsca na nic przypadkowego. Każdy, nawet najmniejszy dodatek nie powinien sprawiać wrażenia niepotrzebnego, zbędnego, zwłaszcza w kuchniach o mniejszym metrażu. Wiele osób uważa, że dodatki w kuchni są zbędne. Nie jest to prawdą, ponieważ kuchnia pozbawiona dodatków wydawać się nam będzie pusta i mało przytulna. Jeśli nie chcemy przytłoczyć pomieszczenia nadmiarem dekorów, zdecydujmy się na postępowanie w myśl minimalizmu: dekorowanie przedmiotami codziennego użytku. W kuchniach ta zasada sprawdza się znakomicie.

Ocena: 5.0

Komentarze