Czy węgiel aktywny wybiela zęby?

Węgiel aktywnyWspółcześnie odchodzi się od rozwiązań, które bazowałyby przede wszystkim na substancjach chemicznych, często posiadających skutki uboczne w razie regularnego stosowania. Coraz chętniej sięga się po substancje naturalne i nietoksyczne, takie jak węgiel aktywny. To właśnie staje się obecnie coraz popularniejszy w kosmetyce i pielęgnacji jamy ustnej. Gdzie go możemy znaleźć i czy działa?

Czym jest węgiel aktywny i jak działa?

Na samym początku warto określić, czym w zasadzie jest popularny obecnie węgiel aktywny. W istocie węgiel aktywny otrzymywany jest jako pierwiastkowa forma węgla z m.in. węgla drzewnego, ale również łupin, nasion i pestek owoców. To sprawia, że jego produkcja jest nadzwyczaj prosta, a przy tym tania, bo wykorzystuje się w niej przede wszystkim odpady. Z uwagi na swoją formę pierwiastkową, czyli czystą, węgiel aktywny pozostaje substancją nietoksyczną, a więc zdrową w zastosowaniu zarówno kosmetycznym, jak i farmaceutycznym.

Na szczególną uwagę zasługują właściwości absorpcyjne węgla aktywnego, które wynikają ze stosunkowo dużej powierzchni węgla w porównaniu do pojedynczych jednostek jego masy. Wynika to przede wszystkim z faktu, że powierzchnia węgla ma charakter porowaty (jego organiczne pochodzenie albo procesu produkcji w wysokiej temperaturze). Pory te dzieli się na dwie grupy, w zależności od tego, jakim celom służą: pory absorpcyjne oraz transportowe. To sprawia, że węgiel aktywny doskonale chłonie wszelkie substancje toksyczne, np. metale ciężkie. Co więcej, odpowiednie przygotowanie go w laboratorium i zmodyfikowanie jego właściwości może sprawić, że będzie przeznaczony do użytku w konkretnym celu, np. do pochłaniania jednego rodzaju metali ciężkich.

Zastosowanie węgla aktywnego w kosmetyce

Obecnie na rynku wyrobów i półproduktów kosmetycznych bez trudu znaleźć można rozmaite substancje do produkcji kosmetyków, w tym też węgiel aktywny. W takiej formie wykorzystuje się go jako substancję pylistą. Wiele osób jednak decyduje się korzystać z gotowych już preparatów, które zawierają jako jeden z głównych składników właśnie węgiel aktywny. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że często produkty tego rodzaju pozostają organiczne, ekologiczne, bez dodatków konserwantów czy substancji niekorzystnie wpływających na zdrowie organizmu.

Jak wynika z właściwości węgla aktywnego, w kosmetykach ma on zastosowanie przede wszystkim absorpcyjne. Doskonale sprawdza się nakładany na skórę czy włosy, jako że usuwa z ich powierzchni toksyny oraz substancje szkodliwe. Jego działanie jest dogłębne, dlatego przypisuje się węglowi aktywnemu funkcję oczyszczającą. To z kolei sprawia, że w kosmetyce jest on produktem polecanym przede wszystkim w pielęgnacji cery mieszanej czy tłustej, skłonnej do powstawania rozmaitych niedoskonałości. W takim zakresie usuwa nadmiar sebum oraz martwy naskórek, pozostawiając skórę dogłębnie oczyszczoną oraz świeższą. Jego działanie antybakteryjne sprzyja usuwaniu i łagodzeniu wszelkich zmian skórnych, w tym również zaskórników. Przy tym wszystkim węgiel aktywny działa na tyle delikatnie, że nie powoduje podrażnień nawet na skórze wrażliwej.

Węgiel aktywny w profilaktyce zdrowia jamy ustnej

Od pewnego czasu węgiel aktywny z powodzeniem wykorzystywany jest w profilaktyce zdrowotnej oraz kosmetyce zębów oraz jamy ustnej. Dla wielu osób jest to bardzo skrajne wykorzystanie, które jednak popierają badania oraz praktyka stomatologów. Dlaczego węgiel aktywny dobrze sprawdza się przy dbaniu o zdrowie zębów oraz jamy ustnej? Oto kilka powodów:

  • Węgiel aktywny wybiela zęby

Dla wielu osób jest to niezrozumiałe, jak czarny węgiel może powodować rozjaśnianie płytki zębowej. Tymczasem jest to bardzo naturalne i wynika z działania pochłaniającego węgla. Za pojawianie się żółtej płytki nazębnej odpowiadają przede wszystkim związki garbnikowe o pochodzeniu organicznym. Z uwagi na swoje właściwości, węgiel pochłania je i usuwa, dzięki czemu zęby stają się bielsze.

  • Węgiel nie niszczy szkliwa

Z uwagi na swój organiczny charakter węgiel nie wiąże pierwiastków, takich jak magnez, wapń czy fosfor, odpowiedzialnych za mineralizację szkliwa. To sprawia, że szkliwo nie jest narażone na uszkodzenia, dzięki czemu zęby nie stają się bardziej wrażliwe, jak to bywa w przypadku zastosowania chemicznych preparatów wybielających.

  • Węgiel działa antybakteryjnie

Działanie antybakteryjne węgla aktywnego, tak chwalone w kosmetyce, sprawdza się również w profilaktyce zdrowotnej jamy ustnej. Dzięki swoim cechom węgiel aktywny doskonale neutralizuje bakterie oraz usuwa kwasy, które mogą szkodzić zębom i dziąsłom.

  • Węgiel usuwa nieprzyjemny zapach i jest nietoksyczny

Węgiel, z uwagi na swoje właściwości wiążące, świetnie neutralizuje związki siarki, odpowiedzialne za pojawianie się nieprzyjemnego zapachu z ust. Jednocześnie jest nietoksyczny, co oznacza, że jego stosowanie nie ma negatywnego wpływu na organizm, a nawet połknięcie pasty nie spowoduje skutków ubocznych.

Gotowe produkty Seysso z serii Carbon

Choć wiele produktów do pielęgnacji jamy ustnej można przygotować samodzielnie, to jednak dla osób chcących oprzeć się na sprawdzonych recepturach także istnieją ciekawe rozwiązania. Jednym z nich są produkty do pielęgnacji jamy ustnej marki Seysso, inspirowane właśnie wiedzą o właściwościach aktywnego węgla. To świetny wybór dla każdego, komu zależy przede wszystkim na dostępie do past bazujących nie tylko węglu drzewnym, ale również substancjach wspomagających jego działanie. Znajdują się w nich m.in. azotan potasu czy cytrynian cynku, przez co cała formuła pasty nie tylko wybiela zęby, ale również działa antybakteryjnie i usuwa nieprzyjemne zapachy, dbając również o zdrowie dziąseł.

To jednak nie pasty z węglem aktywnym stanowią szczególne rozwiązania w ramach linii Carbon marki Seysso (więcej). Na uwagę zasługują tutaj przede wszystkim manualne szczoteczki z węglem oraz końcówki do szczoteczek sonicznych, zaprojektowanych przez specjalistów z zakresu stomatologii. Soniczne czyszczenie zębów zwiększa dokładność oraz skuteczność usuwania płytki nazębnej. Końcówki, podobnie jak i szczoteczki manualne, nasączone są aktywnym węglem. Jak wynika z przeprowadzonych badań, samo stosowanie szczoteczek z węglem aktywnym pomaga w neutralizowaniu bakterii, usuwaniu nieprzyjemnego zapachu poprzez właściwości wiązania związków lotnych siarki, a także wybielaniu powierzchni zębów i poprawie zdrowia dziąseł.

Komentarze