Choroby genetyczne a komórki macierzyste

Choroby genetyczneChoroby genetyczne to schorzenia, które wyleczyć wyjątkowo trudno, tym bardziej, że trzeba skoncentrować się na leczeniu skutków choroby a nie przyczyn, terapia genowa to bowiem temat wyjątkowa skomplikowany. Nie każdy wie, że za kilka lat, może być inaczej, terapia genowa dzięki wykorzystaniu komórek macierzystych, będzie bowiem dużo łatwiejsza.

Badania nad wykorzystaniem komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej, a więc i terapii genetycznej trwają i już dziś można stwierdzić, że komórki macierzyste są elementem, dzięki któremu leczenie chorób genetycznych jest dużo łatwiejsze i szybsze. Badania, które są prowadzone, związane są z leczeniem przyczyn chorób genetycznych.

Najczęstszymi przyczynami chorób genetycznych są oczywiście błędy w kodzie genetycznym i tutaj komórki macierzyste mogą zdziałać naprawdę wiele. Dzięki odpowiedniej terapii genetycznej, w wielu przypadkach uda się poprawić materiał genetyczny organizmu, dzięki czemu usunięta zostanie przyczyna powodująca daną chorobę. Usunięcie skutków będzie więc dużo łatwiejsze.

Dziś medycyna koncentruje się przede wszystkim na usuwaniu skutków, co w wielu przypadkach wystarcza, jednak nie w każdym. W niektórych przypadkach uszkodzone geny mogą powodować powtórne nasilanie objawów chorobowych, a więc brak możliwości wyleczenia. Ciekawe i istotne. Komórki macierzyste wykorzystywane są w różnych sytuacjach. W medycynie klasycznej, estetycznej. Pomagają w leczeniu wielu chorób niekoniecznie o genetycznym podłożu.

Doskonałym prztykałem jest tu choćby zwyrodnienie stawów. Choroby genetyczne to inny poziom wykorzystania komórek macierzystych. Poziom o wiele bardziej zaawansowany, zrozumiałe zatem, że badania muszą nadal trwać, pozostaje jednak mieć nadzieję, że szybko się zakończą, a leczenie chorób genetycznych przy pomocy komórek macierzystych stanie się faktem.

Komentarze