Choleryk - kto to? Cechy, zalety, wady, test. Choleryk w związku i w pracy

CholerykJest głośny, zdecydowany, nieco przerażający dla osób postronnych. Ciągle w ruchu, żyje dynamicznie, łatwo go rozdrażnić, wyprowadzić z równowagi, a jego gniew to coś, czego lepiej unikać… Mowa o choleryku, jednym z typów temperamentu. Warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej, bo może to właśnie Ty jesteś cholerykiem?

Choleryk - kto to?

Choleryk to jeden z typów temperamentu. Obejmuje osoby o tendencji do dominowania, władcze, głośne, porywcze, czasem impulsywne. Cholerycy są aktywni, samodzielni, uwielbiają działać, nudzi ich stagnacja. Bywają jednak agresywni, zwłaszcza, gdy ktoś wchodzi im w drogę lub zmusza do czegoś.

Dziecko choleryk jest maluchem żywiołowym, aktywnym ale i łatwo wpadającym w złość, ma skłonność do histerii, napadów płaczu. Choleryk rodzic jest surowy, zdecydowany ale i skoncentrowany na swoich dzieciach. Choleryk partner wykazuje tendencję do dominowania nad drugą połową ale z drugiej strony zrobi wszystko, aby ją ochronić. Choleryk w pracy działa szybko, zdecydowanie ale jest dokładny, skupiony na swoich zadaniach. Cholerycy lubią wypoczywać aktywnie, wyjeżdżają często ale na krótko, szybko nudzą się jednym miejscem i czynnością.

Cechy choleryka

Choleryk to aktywny optymista, lubi działać, być w ciągłym ruchu, jest szybki, sprawny ale bywa niecierpliwy, drażliwy, wybuchowy, cechuje go zmienność w myśleniu i działaniu. Choleryk bywa agresywny, zwłaszcza, gdy ktoś działa nie po jego myśli lub próbuje mu narzucić swoją wolę. Podobnie choleryk reaguje na krytykę. Cholerycy nie lubią nic nie robienia, męczy i drażni ich stagnacja, nuda, nie lubią ludzi leniwych, ospałych, flegmatycznych. Choleryk jest osobą żyjącą dynamicznie, silnie przeżywa emocje, niestety: również te negatywne. Cechą typową dla osób o tym typie temperamentu jest łatwość wpadania w gniew, stąd również - wspomniana wcześniej - agresja. Zwykle cholerycy to ludzie o wysokim mniemaniu o sobie, dużym poczuciu własnej wartości, to osoby pewne siebie, głośne w towarzystwie, źle działające w samotności.

Mocne i słabe strony choleryka

Mocnymi stronami choleryka są:

  • optymizm życiowy i chęć do działania;
  • zaradność życiowa, umiejętność znalezienia wyjścia z każdej sytuacji;
  • pracowitość i przedsiębiorczość;
  • odpowiedzialność za siebie i innych;
  • samodzielność w działaniu;
  • szybkie podejmowanie decyzji;
  • stanowczość oraz odwaga bronienia własnych przekonań.

Do wad choleryków należą:

  • tendencja do dominowania;
  • tendencja do zachowań agresywnych;
  • złe znoszenie krytyki;
  • impulsywność, wybuchowość, łatwe uleganie negatywnym emocjom;
  • upór i zuchwałość;
  • nieliczenie się ze zdaniem innych;
  • tendencja do manipulowania innymi.

Choleryk w pracy

Jak zachowuje się więc choleryk na co dzień, jaki jest w związku, w pracy? To przede wszystkim władczy typ o cechach przywódczych, lubi przewodzić, sprawdzi się więc i jako głowa rodziny i jako szef. Niestety, choleryk ma tendencję do dominowania, co może nie podobać się, np. jego partnerce. Aktywność choleryka może zostać nagrodzona w pracy, aczkolwiek drażniące może stać się jego podejście do współpracowników oraz zła reakcja na ewentualną krytykę. W pracy z kolei choleryk to pracownik aktywny, robiący dużo i pracujący dobrze, aczkolwiek mający tendencję do dominowania, nawet tam, gdzie szefem nie jest. Choleryk będzie dobrym kompanem do pracy dla osób roztrzepanych ale i takich, którym trzeba narzucić, co i jak mają wykonać. Z cholerykiem ciężko może pracować się osobom, które nie lubią narzucania zbyt dużego tempa. W innym zespole powinni więc pracować flegmatyczni indywidualiści, którzy będą działać na choleryka drażniąco.

Choleryk w związku

W życiu, związku choleryk jawi się więc jako osoba dominująca, pewna siebie, władcza, pragnąca mieć kontrolę nad tym, co robi drga połowa. Choleryk bywa porywczy, zazdrosny ale i nie sposób się z nim nudzić. Jego pojęcie romantyzmu to działanie spontaniczne, które ma za zadanie zaskoczyć ukochaną czy ukochanego.

Czy jesteś cholerykiem? Test

Powyższe informacje brzmią znajomo? Chcesz wiedzieć, czy jesteś cholerykiem? Poniższy test powinien pomóc Ci to ustalić:

  1. Lubię działać, drażni mnie nuda.
  2. Jestem osobą odważną, nie boję się wyzwań i tego, co nieznane.
  3. Irytują mnie ludzie powolni, flegmatyczni.
  4. Uważam, że łatwo mnie wyprowadzić z równowagi, zdenerwować.
  5. Silnie przeżywam emocje.
  6. Bywa, że działam impulsywnie: robię lub mówię coś, zanim się nad tym zastanowię.
  7. Lubię przewodzić innymi, nie lubię za to, gdy ktoś próbuje kierować mną.
  8. Jako dziecko łatwo wpadałam/em w histerię i trudno było mnie uspokoić.
  9. Działam zadaniowo, jestem osobą odpowiedzialną i sumienną.
  10. Lubię aktywny wypoczynek, nie cieszy mnie leżenie na plaży ani wypad do SPA.

Ponad 5 twierdzących odpowiedzi? Masz wiele cech choleryka, można powiedzieć, że ten typ temperamentu przeważa u Ciebie. Korzystaj ze swoich mocnych stron, wykorzystuj swoją energię życiową i zapał do działania. Jednocześnie staraj się walczyć z wadami, zwłaszcza nadmierną impulsywnością oraz chęcią do dominacji.

Źródła:

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze