Aloesowe kosmetyki dla zdrowia i pięknego wyglądu

Aloesowe kosmetykiIstnieją rośliny, które w uniwersalny sposób wpływają na naszą kondycję fizyczną, zdrowie, a także piękny wygląd. Potrafią leczyć, poprawiać urodę i sprawiać, że czujemy się zdecydowanie lepiej. Jedną z nich jest aloes, znany i doceniany od wieków. Od czasów antycznych aż do teraz stanowi jeden z powszechnie używanych składników różnych kosmetyków pielęgnacyjnych. Czy rzeczywiście warto stosować aloes? W jaki sposób działa on na naszą urodę?

Aloes - roślina o wielu twarzach

Aloes to sukulent, pochodzący z Afryki oraz Półwyspu Arabskiego. Należy do rzędu szparagowców. W sumie wyróżnia się ponad 550 gatunków, o niezmiernie zróżnicowanych właściwościach oraz rozmaitej budowie - mogą przybierać formę drzew, krzewów lub bylin. Warto wiedzieć, że niemal wszystkie gatunki aloesu, oprócz odmiany zwyczajnej, podlegają ochronie, zgodnie z przepisami CITES.

Kosmetyki z aloesu - pradawne początki

Roślina ta ma różnorakie zastosowania. Jedną z najbardziej popularnych dziedzin, w której się ją wykorzystuje, jest kosmetologia. Aloes występuje w rozmaitych produktach pielęgnacyjnych i leczniczych.

W tej roli towarzyszy nam już od wieków. Wzmianki na ten temat można znaleźć nawet w Ewangelii oraz w starożytnych i średniowiecznych traktatach hinduistycznych o charakterze naukowym.

Kosmetyki z aloesem - jakie mają działanie?

Najczęściej aloes pojawia się w maseczkach i kremach, zwłaszcza dla skóry wrażliwej, a ponadto w preparatach nawilżających i regenerujących skórę dojrzałą. Aloes jest bogatym źródłem wielu substancji odżywczych, zwłaszcza witamin A, C, E, wspomagających uelastycznienie, nawilżenie i właściwe natłuszczenie skóry.

Aloes jest składnikiem wielu kosmetyków ze względu na swe kojące i lecznicze właściwości. Często stosuje się go wspomagająco przy leczeniu ran, oparzeń, otarć, a także przy ukąszeniach owadów. W jego składzie znajduje się ponad 12 substancji, między innymi beta-sitosteroli, spowalniających i hamujących rozwijanie się stanów zapalnych skóry.

Potrafi choćby łagodzić ogniska łuszczycowe, dzięki zawartym w jego strukturze antrachinonom, czyli enzymom, mającym działanie silnie bakteriobójcze, przeciwwirusowe oraz wspomagające gojenie i zabliźnianie ran skórnych.

Spośród różnych antrachinonów warto wymienić występujące w aloesie:

  • aloinę o właściwościach przeciwbólowych oraz uspokajających;
  • kwas aloesowy, który potrafi neutralizować bakterie;
  • emodynę, pomagającą zwalczać infekcje, w sposób podobny do powszechnie znanej i stosowanej aspiryny;
  • kwas chryzofanolowy, czyli pochodną emodyny, którą stosuje się powszechnie w przemyśle farmakologicznym, jako składnik leków skórnych.

Duża zawartość wody w aloesie sprawia również, że jest to doskonały produkt nawilżający, nawet dla skrajnie wysuszonej i zniszczonej skóry. Regeneruje równocześnie wszelkie pęknięcia i stany zapalne oraz uśmierza świąd i pieczenie.

Aloes może być też stosowany jako substancja opóźniająca proces starzenia skóry, a nawet poprawiająca jej ogólną kondycję i odmładzająca ją. Pobudza skórę do produkowania większej ilości nowego kolagenu i elastyny. Dodatkowo wychwytuje wolne rodniki, ograniczając ich szkodliwe i niekorzystne dla wyglądu i kondycji skóry działanie.

Roślina ta wspiera dostarczanie tlenu na poziomie komórkowym, dzięki czemu poprawia ich wytrzymałość oraz regenerację. Równocześnie dzięki niemu dochodzi ponadto do zwiększenia przepływu krwi w naczyniach włosowatych.

W jakich kosmetykach można najczęściej spotkać aloes?

Ze względu na swoje silnie nawilżające i kojące właściwości, aloes najczęściej bywa stosowany w kosmetykach dla skóry szczególnie wrażliwej, z pękającymi naczynkami i skłonnością do trądziku lub atopowego zapalenia skóry. Świetnie sprawdza się również w pomadkach ochronnych do ust, gdyż w tym miejscu skóra jest wybitnie delikatna i narażona na uszkodzenia, przesuszenie i bolesne pęknięcia.

Kosmetyki z aloesem to naturalne źródło piękna dla każdego. Mogą być z powodzeniem stosowane przez osoby, które pragną poprawić kondycję cery wrażliwej lub dojrzałej, ukoić bolesne stany zapalne lub wspomóc leczenie stanów chorobowych skóry (takich jak trądzik lub łuszczyca). Kosmetyki z aloesem sprawiają, że zaczyna ona wyglądać znów zdrowo i po prostu pięknie.

Aloes to prawdziwy, naturalny skarb dla zdrowia i urody. Wykorzystuje się go w zrównoważonej diecie, w kosmetykach i produktach leczniczych. Jeśli masz pytania lub pragniesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do odwiedzenia strony NajlepszyAloes.pl, na której odkryjesz wszystkie dobroczynne oblicza aloesu.

Komentarze