ADHD u dziecka to nie koniec świata! Jak mądrze wspierać najmłodszych?

ADHD u dzieckaDzieci z ADHD odbierają świat nieco inaczej. Są one nadpobudliwe, ponieważ z każdej strony atakują je nowe bodźce. Nadmierna stymulacja prowadzi do problemów z koncentracją. Maluch nie potrafi skupić się na powierzonym mu zadaniu. O wiele trudniej jest mu wykonać zadaną pracę.

Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, aby wspomóc rozwój najmłodszych. Pomocne mogą okazać się zabawki, które stymulują umysł, a także pobudzają logiczne myślenie. Ograniczają one dopływ bodźców, co jest szczególnie istotne dla smyków cierpiących na zaburzenia psychoruchowe. Duże znaczenia ma również prowadzony tryb życia.

Wprowadź codzienne rytuały

Dzieci z ADHD wymagają uporządkowanego rytmu dnia. Ważne jest to, aby nauczyć malucha funkcjonować w zgodzie z ustalonym schematem. Pozytywnie wpłynie to na jego rozwój. Nawet kilkuletni maluch po pewnym czasie przywyknie do określonych czynności. Częsta zmiana trybu życia nie jest dobrą opcją, ponieważ smyk traci poczucie stabilności.

Oczywiście może zdarzyć się tak, że dziecko będzie buntować się i odmawiać wykonywania obowiązków. W takiej sytuacji rodzic powinien wykazać się cierpliwością oraz konsekwencją. Nie należy utwierdzać pociechy, że jej zachowanie jest właściwe. Bardzo szybko można zburzyć upragnioną rutynę, która była budowana tygodniami, a nawet miesiącami. Powrót na właściwe tory jest bardzo trudny.

Zadbaj o integrację z grupą

Dziecko nadpobudliwe nie powinno być izolowane. Musi ono integrować się z grupą, tak aby niwelować zaburzenia w sferze poznawczej oraz emocjonalnej. Duże znaczenie ma tutaj postawa opiekunów oraz nauczycieli. Trzeba mieć świadomość, że maluch może doprowadzać do konfliktów. Nierzadko wykazuje on również agresję w stosunku do innych. Jest to wynikiem braku zrozumienia oraz wsparcia osób dorosłych. Właśnie dlatego ostrożnie należy wybierać placówki przedszkolne i szkolne. Kadra powinna być w pełni wyspecjalizowana.

Warto pamiętać, że dziecko z ADHD nierzadko czuje się odrzucone przez otoczenie. Ne można więc dopuścić do sytuacji, gdy jest ono wyśmiewane, czy też poniżane. Rozsądnie należy podejść również do tematu kar. Pamiętajmy, że maluch nie zawsze ma wpływ na swoje zachowanie.

Udzielaj pomocy

Nadpobudliwy maluch potrzebuje większej uwagi, niż jego rówieśnicy. Oczywiście nie chodzi o to, aby dziecko wyręczać w wykonywaniu obowiązków. Należy jednak wydawać mu proste oraz zrozumiałe komunikaty. Jeśli sytuacja tego wymaga, to powinny być one wydawane kilkakrotnie. W zdecydowanej większości przypadków maluch lepiej przyswaja krótkie zwroty.

Dziecko z ADHD powinno być naprowadzane, tak aby poradzić sobie z danym zadaniem. Wynika to z faktu, że zniechęca się ono o wiele szybciej. Wsparcie jest niezbędne do tego, aby wywołać u smyka pożądaną reakcję.

Wybierz odpowiednie zabawki

Wybór zabawek nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Dziecko nie może być stymulowane zbyt intensywnie. Należy unikać produktów, które pobudzają wiele zmysłów jednocześnie. Warto jest zwrócić uwagę na produkty, które są rekomendowane przez doświadczonych ekspertów. Godne polecenia są zabawki dla dzieci z ADHD dostępne w sklepie Zabawka i Wyprawka - https://zabawkaiwyprawka.pl/zabawki/dla-dzieci-z-adhd.

Maluchom z nadpobudliwością psychoruchową polecane są w szczególności:

  • puzzle,
  • układanki,
  • gry logiczne,
  • łamigłówki.

Priorytetem jest to, aby pobudzić do pracy lewą półkulę mózgu. Nie należy zapominać również o zabawkach wzmacniających koordynację np. trampolinach, labiryntach, tunelach. Wielu rodziców zapomina o sferze fizycznej dziecka z ADHD. Energia powinna zostać spożytkowana mądrze. Ruch może iść w parzę z ćwiczeniem umysłu. Ważne jest to, aby wybrane produkty były w pełni bezpieczne, a zabawa odbywała się pod okiem opiekuna.

Komentarze