10 trendów w kafelkowaniu w 2019

Trendy w kafelkowaniuNowy rok to nowe trendy, które pojawią się w wystroju wnętrza. Jeśli planujesz remont mieszkania, koniecznie przeczytaj, co w najbliższym czasie będzie dominować w kafelkowaniu ścian i podłóg. Zapraszamy do lektury!

1. Lastryko

Lastryko, inaczej nazywane terazzo, to wzór, który jeszcze do niedawna pojawiał się wyłącznie na klatkach schodowych. Ten betonowy materiał stanowiący połączenie cementu, barwnika i grysu, wykorzystywany jest przede wszystkim do wykańczania parapetów, schodów, nagrobków. W najbliższym roku zagości również na ścianach i podłogach. Modne będą płytki imitujące lastryko. Występują one w różnych kombinacjach kolorystycznych, a zatopione kawałki kamieni mogą być drobne lub duże. Każda z form cieszyć się będzie popularnością.

2. Geometria

Do łask wracają wzory geometryczne. Symetria będzie nam towarzyszyła zarówno jeśli chodzi o kształt płytek, jak i o schematy układane z podstawowych form. Wciąż modne są kafelki układane w murek. Coraz popularniejsze staje się wzór jodełki, również we flizowaniu ścian.

3. Małe płytki

W ostatnich miesiącach popularne były kafle wielkoformatowe. W 2019 trend ma się odwrócić i do łask wrócą płytki małe. Podążając za modą, możemy sięgnąć po drobne mozaiki lub skorzystać z oferty producentów, w której znajdziemy duży wybór fliz o bokach 10-15 cm.

4. Rybie łuski

Coraz więcej firm decyduje się na produkcję kafli w kształcie rybiej łuski. Nietypowy wzór ma coraz więcej zwolenników. Doskonale prezentuje się na ścianach w łazience czy kuchni. Może być układany klasycznie, imitując skórę ryby lub też tworząc geometryczne schematy.

5. Plastry miodu

Płytki heksagonalne salony podbiły w mijającym roku. Nic jednak nie zapowiada, by ich popularność miała się zmniejszyć. Występują w całym przekroju barw i wzorów, dzięki czemu bez problemu można je dopasować do każdego wnętrza. Kafle plastry miodu dają duże możliwości tworzenia niepowtarzalnych stylizacji ścian i podłóg. W zależności od wybranej ich wielkości możemy je wykorzystywać na dużych powierzchniach lub też urozmaicać nimi tylko małe fragmenty ścian. Wzorzyste heksagony doskonale wyodrębniają nam przestrzeń np. kuchenną. Ciekawie wyglądają na ścianach w tym pomieszczeniu, kładzione nieregularnie, tylko w miejscach, które chcemy ochronić przed wodą i tłuszczem (nad zlewem, płyta kuchenną etc.).

Trendy w kafelkowaniu

6. Drewno

Jedno z najbardziej klasycznych rozwiązań modne będzie zawsze. Płytki imitujące drewno wychodzą jednak z obrębu wyłącznie podłogi. Coraz częściej spotykamy je na ścianach, zarówno w łazience, jak i kuchni. Wciąż modnym połączeniem jest biel i jasne drewno. Jeśli więc cenisz naturalne wnętrza, sięgnij po drewniane kafle. Są eleganckie i praktyczne.

7. 3D

Nadal niezwykle popularne będą płytki przestrzenne. Obecne na rynku kafle 3D dają doskonałe wrażenie przestrzeni. Sprawdzają się zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach. Najczęściej kładzione są na pojedynczych ścianach, rzadziej w całych wnętrzach. Mogłyby wtedy lekko przytłaczać. Flizy przestrzenne są również wybierane na ścianę pomiędzy kuchennymi szafkami. Stanowią wtedy idealne uzupełnienie prostych mebli. Mogą być elementem ozdobnym, jeśli zdecydujemy się na mocniejszy ich kolor.

8. Łączenie form i kształtów

Aktualnie w designie praktycznie nie ma rzeczy zakazanych. Możemy łączyć ze sobą wszelkie kształty, wzory, faktury płytek. Wyłącznie od naszej fantazji zależy, jak je zestawimy. Oczywiście ważne jest, by nie przesadzić. Jeśli jednak zachowamy umiar, nie ma przeszkód, żebyśmy na podłodze położyli lastryko, a na ścianach kafle 3D. Połączeń może być wiele, ważne, by skupić się na jednym motywie przewodnim, np. wybranym kolorze czy wykończeniu.

9. Wzorzyście

Na małych powierzchniach możemy zdecydować się na płytki w mocne wzory. Piękne arabeski, orientalne schematy, kratki, kwiaty - to po nie będziemy sięgać w 2019 roku. Doskonale sprawdzą się jako niewielki akcent, np. pomiędzy szafki w kuchni.

10. Kolorowe wstawki

Dla osób nielubiących dużej ilości koloru, ale źle się czującej w jednolitych przestrzeniach najlepszym rozwiązaniem będą pojedyncze, mocne wstawki w postaci pojedynczych kafli.

Autorem artykułu jest firma remontowa Majster Damian z Krakowa, wykonująca remonty mieszkań i wykończenia wnętrz.

Ocena: 5.0

Komentarze